Eesti on tuntud IT-riigina, mille tutvustamiseks mainitakse pea igas presentatsioonis, et siin on ehitatud Skype, valitsus on juba aastaid paberivaba ning wifi levib isegi metsas. Reaalselt teeme juba aastaid hoogsat paigaljooksu ning edulugusi ja häid näiteid jääb üha vähemaks.
Eestis on 215 omavalitsusüksust ehk rohkem kui 200 kohas üle Eesti kohtuvad kord kuus või tihemini kokku ligi 3000 inimest, kes otsustavad demokraatlikult kohalike küsimuste üle. Volikogude istungid on üldjuhul avalikud ehk neil saavad kõik huvilised soovi korral osaleda.
Seaduse järgi peavad volikogu otsused olema avalikustatud omavalitsuse veebilehel. Seadus ei kohusta volikogu istungitest tegema videoülekandeid või pakkuma selle järelvaatamise võimalust. Siiski on hea jälgida ja tunnustada, et mõned seda juba teevad, Tallinna linn juba 2007 aastast alates.
Siseministeerium lansseeris 4-aastat tagasi kohalike omavalitsuste istungite infosüsteemi VOLIS, mis võimaldab lihtsalt ja soodsalt volikogude istungitest otseülekandeid teha ning neid huvilistele järelvaatamiseks üles laadida. Tänaseks kasutavad võimalust vaid mõned üksikud omavalitsused.
Tabivere, Pajusi ja mitmed teised väiksemad vallad teevad volikogu istungitest videoülekandeid, miks ei suuda sama Viimsi, Harku, Rae ja teised palju rikkamad omavalitsused? Eesti võiks olla esimene riik, kus kõik nii riiklike kui kohalike küsimuste arutelud võiksid olla otseülekandes vaadatavad ja videos järelvaadatavad. Tehniliselt on see juba täna võimalik ja teostatav.
Sellest, kas ja kuidas omavalitsusüksuseid kasutavad istungitel videoülekandeid, võiks mõni riigiteaduste bakalaureusetudeng teha oma lõputöö, allpool kiire lühiülevaade.
Tallinn
Eesti suurima kohaliku omavalitsuse istungitest on videosalvestused olemas juba 2007. aastast, kuid selleks, et neid näha tuleb keskmiselt 1GB videofailid arvutisse alla laadida. Huvitaval kombel on kuskil torus või serveris väike pidur, sest isegi Starmani 200MB inteneti otsas rippudes, võtab see üle 45 minuti aega.
Huvitav, et Tallinna Linn, kes aeg-ajalt investeerib IT korralikult lahendustesse (näiteks üle 400 000.- EURi Vanalinna 3D rakendusse), ei suuda volikogu istungi videofaile jagada paremini, kui .wmv formaadis ja allalaetaval kujul.
Poliitikahuvilistele on linnavolikogu istungid tõeline humoristide kool, kus räägitakse ka anekdoote (näiteks proovige pakkuda, millise päevakorrapunkti või sõnavõttu sobiks iseloomustama lugu, milles akna kaudu põgenenud armuke, jookseb paljalt jooksjate grupis. “Kas te alati jooksete, preservatiiv küljes?” – “Ei, ainult siis kui sajab” 20.02.2014). Omaette ooperi moodustavad ka Märt Sultsi sõnavõtud.
Tartu
Alates 2013 oktoobrist on Tartu linnavolikogu istungitest videoklipid Tartu linna YouTube kanalis. Kusjuures tehakse videost korralikku lõikamistööd, ehk iga punkt on eraldi videoklipis ning istungi päevakorras on iga punkti lõpus suhteliselt märkamatult kirjas video, mis avab klipi uues aknas.
Samas on tartlased ainsad või ühed vähestest, kes teevad istungite videod YouTubes vaadatavaks. Tallinna linnal on küll mitmeid kanaleid, kuid istungite videosi neist ei leia.
Pärnu
Pärnu linnavolikogu istungitest toimuvad Pärnu linna kodulehel otseülekanded istungi toimumise päeval. Samas tagantjärele ei ole võimalik volikogu istungeid järelvaadata.
Narva
Nii põnev ja huvitav kui see ka ei oleks, siis seda kuidas Narva linnavolikogus istungid toimuvad, videost ei leia. Loomulikult on istungite protokollid kõikides omavalitusustes veebilehelt saadavad, kuid see tuleneb juba seadusest.
Teised omavalitused ja VOLIS
2010. aastal teatas Siseministeerium, et kohalike omavalitsuste asjaajamise hõlbustamiseks laieneb e-riik kohalikesse omavalitsustesse.
Selleks sai loodud e-valitsemise parimaid tavasid jälgiv tarkvaralahendus VOLIS, mis võimaldab virtuaalselt kohalike omavalitsuste volikogude istungitest osa võtta virtuaalselt ning näitab huvilistele nii video otseülekandeid, mis on järelvaadatavad. Näiteks saab videos tagantjärele vaadata, kuidas nägi välja Pajusi või Tabivere vallavolikogu viimane istung.
Eesti 15 maakonnast on tänaseks VOLIS-ega ühinenud vaid 6 (Harju, Jõgeva, Lääne, Lääne-Viru ja Tartu) ning sedagi vaid piiratud mahus – näiteks Harju maakonnast on lahendusega ühinenud vaid 4 valda, kusjuures mitte ükski ei kasuta videoülekande või salvestuse võimalust.
Kokkuvõte
Mäletan, et aastatel 2004-2007, Harku vallavolikogu liikmena, olin ma ainsana vastu alkoholimüügi piirangute kehtestamisele.
Kui tagantjärele oleks istungist videosalvestus, saaks näha, et ma olin vastu seetõttu, et otsusega loodi väikesel Harku valla territooriumil 2 erinevat piirangut – “tiheasustatud alal” võis alkoholi müüa kuni 23:00, “hajaasustatud alal” 24h. (Tallinnas lõppes alkoholi müük õhtul kell 20:00). Kui mõni aeg hiljem sai Harku valla piiril püsti seatud Alkolavka, siis mõne kuuga loodi riiklik piirang 10:00-22:00.
Kohalike omavalitsuste volikogude istungite tulemus ei tohiks olla ainult vastuvõetud otsused ja määrused. Valijad soovivad näha, kes mida arutasid ja kuidas nad seda tegid. Video on selle vahendamiseks kõige lihtsam viis.