Korvpall vs Jalgpall sotsiaalmeedias. 2-aastat hiljem.

Kaks aastat tagasi kirjutasin teemal “Korvpall vs Jalgpall. Kumb võidab sotsiaalmeedias?” Aasta tagasi jätkus: “Korvpall vs Jalgpall sotsiaalmeedias. Aasta hiljem“.

korvpall-jalgpallVaatluse all on alaliidute ning meistriliiga klubide Facebooki fänninumbrid, YouTube kanali tellimised ning videote vaatamised 2012-2014. Postituste ja videote sisulist analüüsi allolevalt ei leia, hindamiskriteerimiks on piiratud statistilised näitajad. Seega, “Korvpall vs Jalgpall. Kaks aastat hiljem“.

Facebooki fänninumbrid

Alaliiduna on Eesti Korvpalliliit 3 aasta jooksul FB fännide näol teinud stabiilse tõusu, samal ajal on Jalgpalliliit julgelt järele tulnud.

Korpvlaliliit vs Jalgpalliliit

Alexela KML meistriliiga meeskondade FB fännide arv 2012-2014:

Alexela KMLi klubide FB fännid 2012-2014

BC Kalev Cramo möödus Rakvere Tarvasest, kellele on fännide arvult järele jõudmas ka TÜ/Rock. Pärnu läks napilt mööda Raplast, kaugemal on TTÜ ja TLÜ/Kalev. Valgal on Facebookis isikukonto, Audentes/Noortekoondisel suletud grupp.

Meistriliiga klubidel on kokku 19 717 fänni (aastaga lisandus 5085).

A.Le Coq Premium Liiga meeskondade FB fännide arv 2012-2014:

Alecoq Premium Liiga fännnid 2012-2014

Nõmme Kalju FC-l on üle 16 tuhande fänniga selge liider, kuid ka aastaga üle 3000 fänni kogunud FC Floral on rohkem huvilisi, kui populaarseimal korvpalliklubil. Teistel klubidel on stabiilne tõus, kui välja arvata JK Tammeka, kellel on aastaga mõnikümend fänni vähemaks jäänud.

Jalgpalli meistriliiga klubidel on kokku 38 144 Facebooki fänni (aastaga lisandus 8280) ehk kokkuvõttes on A.Le Coq Premium liiga tiimidel pea poole rohkem fänne kui Alexela KML-i tiimidel. Isegi ilma Nõmme Kalju fännideta (Premium liigas mängib 1 tiim rohkem kui KML-is), on jalgpallifänne vähemalt Facebookis rohkem.

Facebooki fänninumber on vaid üks statistiline sotsiaalmeedia näitaja, mida jälgides saab siiski ülevaate, kas ja kuidas sellega tegeletakse.

Eesti korvpall ja jalgpall YouTubes

Eesti Korvpalliliidu YouTube kanalil on alla poole miljoni vaatamise, täpsemalt 439 808, Jalgpalliliidul on vastu panna 707 054 vaatamist. Tellijate arv (658 vs 348) on samuti Jalgpalliliidu kasuks.

EKL YouTubes

EJL YouTubes

Korvpalliliidu veebilehelt leiab Alexela KMLi klubide sotsiaalmeediakanalid s.h. YouTube lingid, Jalgpalliliidu lehelt leiab vaid klubide veebilehed.

Alexela KML meistriliiga klubid YouTubes

Visuaalselt on KMLi klubide omavahelist võrdlust raske teha, sest Skele vise “rikub” endiselt Kalev Cramo jaoks asja ära. Samas järgmiseid kanaleid vaadates näeb, et Pärnu, Tartu, Rapla ja Rakvere on 2-aastaga kogunud üle 170 000 vaatamise.

KML YT

KML YT 2

Kanali tellijate poolest juhib samuti BC Kalev Cramo.

KML YT3

1) BC Kalev Cramo

Eesti klubikorvpalli lipulaev omab YouTubes 436 tellijat, kokku 3142467 vaatamist.

Kalev Cramo

Kindlasti saaks parandada kanali taustapilti, lisada kanali treileri ning esitlusloendid (Kalev Cramo 2012-2013, Kalev Cramo 2013-1014, Arbeti/Veidemani/Elegari parimad saavutused jne).

2) Tartu Ülikool/Rock

Lõuna Eesti korvpallipealinna klubil on YouTubes 138 tellijat ja 98 592 video vaatamist

TU Rock

Must kanali taustapilt ütleb samapalju kui Kalev Cramo sinine taustapilt ning samamoodi puudub ka videote organiseeritus.

3) Rakvere Tarvas

Facebooki nimekirjas II kohal oleval klubil on YouTube kanalil vaid 1083 vaatamist.

Rakvere Tarvas

Kanali taustapilt ütleb rohkem kui video väikepilt, mis igal videol on täpselt sama. Ilmselt alguse asi, sest kanal on loodud 7 kuud tagasi.

4) KK Pärnu

Pärnakad on saanud oma 92 tellijaga YouTube kanalile üle kahe korra rohkem vaatamisi, kui Pärnu linnas elanikke (101 080).

KK Pärnu

Aastaga on KK Pärnu nii tellijate kui videote vaatamistes läinud mööda isegi Tartu Ülikool / Rockist. Lisaks on KK Pärnu üks väheseid, kes teeb videosi vaid YouTube tarbeks – näiteks nädal tagasi andsid Raap ja Lindmets intervjuu kuidas Tarvas alistati. Kui sellele ja teistele videotele lisataks veel üleskutse kanaliga liituma, siis suvepealinn ületaks YT tellijate poolest enne jõule ka BC Kalev Cramot.

5) TYCO Rapla

43 tellijaga Rapla KK YouTube kanalile on samuti kogunenud kordades rohkem vaatamisi (37 557) kui Rapla linnas elanikke.

Rapla KK

Ka Rapla väärib kiitust, kuid arenguruumi on kõvasi. Mõtlema peaks kas video alguses peaks näitama 7-sekundit toetajate logosi, Samas on pea pooled kanali video vaatamised tulnud Hendrik Ruudu minuti jooksul pandud kolmest dongist.

A.Le Coq Premium Liiga YouTubes

A.Le Coq Premium Liiga kajastamiseks on YouTubes loodud eraldi videokanal milles EJL on teinud parimate hetkede järelvaatamise võimalikuks.

Alecoq Premium Liiga

Kanalite vaatamiste statistikast leiab, et Tammeka, Trans ja Nõmme Kalju on teinud suurema tõusu, kui teised tiimid. Erinevalt korvpallist, on YouTube kanalid olemas kõigil tiimidel.

Premium YT

Kanali tellijate arvud näitavad, et populaarsemad kanalid on ka tellijate TOP-is.

Premium YT2

Kokkuvõte

Korvpalli ja jalgpalli omavaheline võrdlemine on spordisõprade seas alati intrigeeriv, sotsiaalmeedia kasutamises on nüüd võimalik viimaste aastate tegemiste statistikale oma hinnang anda.

2-aastat tagasi oli korvpallil ja jalgpallil kokku ca 45 000 Facebooki fänni, tänaseks on number poole suurem ehk ca 90 000. Lisandunud 45 000 fännist on jalgpall võtnud pea 30 000, korvpallile poole vähem ehk 15 000.

YouTube videotele on samal ajal jalgpalli ja korvpalli meistriliiga klubid saanud kokku 759 000 vaatamist, millest korvpall on kogunud 573 000, jalgpalli 186 000 vastu. Ka kanali tellijate koguarv on napilt korvpalli kasuks (708 vs 616). Alaliidu ja Premium liiga YouTube kontoga koos on seis siiski võrdsem.

Kokkuvõttes tegelevad mõlema spordiala alaliidud ja klubid edukalt sotsiaalmeedia kasutamisega, YouTube kasutamisel tasuks arvestada, et:

  • oma YouTube konto võiks olla igal meistriliiga võistkonnal.
  • mängude videomaterjal võiks olla (täispikalt) kõigile tasuta YouTube vahendusel kättesaadav, alaliidu või selleks eraldi loodud kontol. Tasuta materjal võimaldab sellest teha parimate etteastete väljavõtteid ka sportlaste arvestuses.
  • kanalid vajavad organiseeritust (playlistid) ning videod optimeerimist ja konkreetseid üleskutseid (call to action)
  • YouTube on sotsiaalmeediakanal – kanali tellijad on videote esimesed vaatajad.
  • SocialBakers näitab populaarseimaid YouTube spordikanaleid Eestis, vaid ühel on üle tuhande tellija.

Korvpalli ja jalgpalli sporditurunduses on pall põrgatajate väravas, samas mäng ei ole läbi – Alexela KMLi kossuhooaeg on alanud, Premium liiga pakib asju. Aasta pärast vaatame seisu uuesti üle.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

etEstonian