Korvpall vs Jalgpall. Kumb võidab sotsiaalmeedias?

Kaks kuud tagasi, peale Eesti korvpallurite ajaloolist võitu Serbia üle ning jalgpallurite kaotusi valikmängudes tegi Tarmo Tiisler Rahvusringhäälingu portaalis videokokkuvõtte: “Korvpall versus Jalgpall”. milles kutsus üles omasi mitte materdama, vaid rõõmu tundma, et meil on kellele kaasa elada.

Selle postituse eesmärk on vaadata kumb paremini sotsiaalmeedias tegutseb, seda samuti mitte eesmärgiga ühte maha teha vaid sooviga sporditurundusele sotsiaalmeedias kaasa aidata.

Et lugu oleks intrigeerivam, siis loeme kokku statistilised tulemused ja omavahelise seisu.

Facebook

Facebookis juhib alaliitude vahelist võistlust fännide osas Korvpalliliit (EKL), kellel fänne 11 834, Jalgpalliliidul (EJL) 5534. Mõlemad toimetavad Facebookis suhteliselt aktiivselt, ning kasutavad ära nii brändingu kui linkimise võimalusi.

Fännide number ei näita kumb sisuliselt paremat tööd teeb, küll aga jõuab EKL FB kaudu rohkemateni.

Alaliidu tööst on aga tähtsam kuidas kaasatakse fänne klubide tasandil. G4S Korvpalli meistriliiga klubide fännide arvud leiab siit, jalgpallis on fännide arvestuse edetabel (sulgudes koht 2012 liigatabelis):

 1. Nõmme JK Kalju – 9249 (1)
 2. Tallinna FC Flora – 2320 (3)
 3. JK Tallinna Kalev – 1866 (9)
 4. Tallinna FC Levadia – 1553 (2)
 5. Tartu JK Tammeka – 1027 (10)
 6. FC Kuressaare – 871 (8)
 7. JK Narva Trans – 839 (4)
 8. Paide Linnameeskond – 665 (6)
 9. FC Viljandi – 213 (7)
 10. JK Sillamäe Kalev – 84 (5)

Kuigi tabeli järgi võib näha teatud korrelatsiooni fännide ja tulemuste vahel, näitab see kõige rohkem turundustegevust ning selle tulemusi ka pealtvaatajate arvus. Nõmme JK Kalju hea turundustegevus (ja tulemused) on nad Facebookis viinud mööda ka alaliidust endast.

Kui liita kokku alaliitude ja meistriliiga klubide Facebooki fännibaasid, siis tänu Nõmme JK Kalju heale tööle võidab jalgpall (see, et jalgpalli meistriliigas üks võistkond rohkem on, ei mängi erilist rolli).

Korvpall vs Jalgpall
22 066 fänni vs 24 221 fänni

Moraal:

 • Korvpalliliit peaks sotsiaalmeedia turundust õpetama ka klubidele.
 • Jalgpalliliit võiks õppust võtta Nõmme JK Kalju turundustegevusest.

Loomulikult ei ole tegemist lõpliku tõega, sest oma fännklubid on ka teise-, kolmanda-, muda- ja õlleliiga võistkondadel, kelle kokkulugemine muutuks suhteliselt keeruliseks tööks. Suures plaanis on aga nii korv- kui jalgpall Facebookis populaarsuselt võrdsed.

YouTube

YouTubes on videote vaatamisi Jalgpalliliidul ligi pool miljonit (497 239), Korvpalliliidul 317 510, YouTube fänne ehk kanalite tellijaid on korvpallil samuti vähem, vastavalt 206 jalgpalli 438 vastu.

Alaliitude YouTube kanalite screenshotid näitavad, et EJL on küll taustapilt, kus logo õiges kohas, samas ei ole aru saada kas ülejäänud pilt on taotuslik. Korvpalliliidul valitud mustriline taust, mis kasutusel ka FB päises. Võimalik, et Basket.ee taustapilt oleks parem…

EJL on klikitav link kodulehele (võiks olla ka FB lehele), EKLil on lingid vales kohas (ei ole klikitavad).

Korvpalliliit on oma kanalis toonud esile ka korvpalliklubide kanalid, jalgpalliliit ei ole seda võimalust ära kasutanud.

Jalgpalli Meistriliiga YouTubes

Sellest kuidas G4S Korvpalli Meistriliiga YouTube võimalusi kasutab saab lugeda siit, allolevalt ülevaade jalgpalli meistriliiga YouTube kanalitest. Järjestus kanali videote vaatamiste arvu järgi.

1) Tartu JK Tammeka – 93 681 vaatamist / 52 tellijat

2) FC Viljandi – 67 630 vaatamist / 24 tellijat

3) Narva JK Trans – 42 376 vaatamist / 27 tellijat

4) FC Kuressaare – 27 299 vaatamist / 16 tellijat

5) JK Tallinna Kalev – 27 152 vaatamist / 4 tellijat

6) Nõmme JK Kalju – 23 534 vaatamist / 48 tellijat

7) Paide Linnameeskond – 19 582 vaatamist / 15 tellijat

8) Tallinna FC Flora – 10 776 vaatamist / 10 tellijat

9) Tallinna FC Levadia – 9 922 vaatamist / 26 tellijat

10) JK Sillamäe Kalev – 8 339 vaatamist / 1 tellija

Soovitused

Allpool soovitused EJL ja klubide YouTube kanalitega majandajatele:

 • Jalgpalliliit võiks oma kanalisse lisada kõik meistriliiga klubide kontod.
 • Klubid võiksid ära kasutada ühe video esiletoomise võimalust (nagu Levadia, Kalju ja Trans), kena taustapilti (stiilis Trans ja Kalju) ning lisaks linkimist oma Facebooki lehele (ainsana kasutab Narva Trans seda võimalust).

Kui liita kokku alaliitude ja meistriliiga klubide YouTube videote vaatamised, siis tänu Škele imeviskele BC Kalev Cramo YouTube kontol võidab korvpall:

Korvpall vs Jalgpall
3 125 533 vaatamist vs  827 530 vaatamist

YouTube “fännide” ehk videote tellijate arv on suurem korvpalli meistriliigas, kui arvestada ka alaliite, siis võidab jalgpall.

Lõppseis:

Korvpall vs Jalgpall
1:1

Kokkuvõte

Korvpalli ja jalgpalli omavaheline võrdlemine on spordisõprade seas alati intrigeeriv. Omavahelist statistilist võrdlust/võitlust kumb paremini sotsiaalmeediat kasutab ei ole aga varem tehtud.

Korvpalliusku inimesena oleks soovinud rohkem korvpalli võitu, kuid tunnistan, et hea, et niigi läks, sest poleks Škele keskjoone pommlööki, oleks 2:0 seis jalgpalli kasuks olnud reaalsem.

Mängu statistikat jälgides võis lõppseis küll viiki jääda, kuid pall oli rohkem jalgpallurite valduses, kelle meeskond on ühtsem.

 • Jalgpalli meistriliiga klubide viimase otsa võistkondadel on fänne rohkem kui korvpalli tabeli lõpus. Korvpallis on alaliit rohkem staarmängija, kes võiks oma oskuseid võistkonnakaaslastega jagada.
 • Igal jalgpalliklubil on oma YouTube kanal (korvpallis on ca pooltel) ja ka kõige viimastemal on vaatamisi 10 000 ringis.

Samas on jalgpallis selleks aastaks hooaeg läbi, korvpallis läheb alles andmiseks, mistõttu võib uuel kevadel seis 2:0 hoopis korvpalli kasuks olla.

Kas sulle meeldib rohkem korvpall või jalgpall, milliseid klubisi fännad? Anna arvamusest kommentaarides teada. Kui vähemalt üks kahest alast meeldib, võid üks:üks seisu eest ka ühe like visata.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

etEstonian