Videoturunduse blogis on vaadeldud erinevaid valdkondi, kes video abil saab tootele või teenusele lisatähelepanu tuua ning selle abil kliente võita. Näiteks on suhteliselt arusaamatu, miks kinnisvarakuulutustel puuduvad videotutvustused või millised on võimalused Eesti SPA-del video abil oma tuntust suurendada (viimasega juba tegeleme;).
Möödunud nädalal TTÜs Eesti Internetiturunduse Aastakongressi kuulates sai üha selgemaks, et videokokkuvõtete tegemine koolitustest, seminaridest ja konverentsidest on Eestis veel suhteliselt vähekasutatud viis, kuigi see pakuks huvi nii osalejatele, esinejatele kui ka korraldajatele.
Konverentsi video: kellele?
Kõige suurem huviline ettekannete vaatamiseks on tõenäoliselt esineja, kes kindlasti vaataks hoolikalt läbi kogu oma esinemise, teeks sellekohata järeldused, mis läks hästi/halvasti ning mida järnevatel kordadel paremini teha. (Hea ja turundusteadlik) esineja on ka kõige tõenäolisem video jagaja.
Teisalt pakub sündmuse ülevaatamine huvi korraldajale (ettevõtte vastutavad isikud ja/või korraldusteenust pakkunud ettevõte), kes seeläbi saaks hinnata ja õppida ürituse korralduslikust küljest ning samuti tõsta järgmise korra taset.
Viimane, kõige suuremaarvulisem huviline on osaleja, kellele konverentsi videokokkuvõtte on peamiselt mõeldud. Osaleja saab video abil meelde tuletada just temale huvipakkuvamaid ettekandeid. Osalejast veidi suurema huviga on mitteosaleja, kes oli küll kutsutud, kuid mingil põhjusel ei puudus, samas tagantjärele sooviks teada saada, mis räägiti ja juhtus.
Korraldus on kallis
Koolituse, seminari, kongressi vms korraldamine ei ole odav, sest lisaks saali ja tehnika rendile on tõenäoliselt vaja kulutada toitlustuse, majutuse, materjalide ja brändingu, transpordi ning muu korralduse peale. Kogusummale mõnesajaeurone lisakulu ürituse salvestamiseks lisamine annab kokkuvõttes olulist lisaväärtust ning lihtsustab järgmise sarnase ürituse korraldamist (ja müümist).
Täispikk video vs lühikokkuvõte
Üha rohkem on tunda, et konverentsid ja koolitused on pigem sotsiaalseks sündmuseks, milles peamine eesmärk on saada uusi tuttavaid ja/või tugevdada seniseid suhteid mitte niivõrd uute teadmiste saamine. Selliste sündmuste (turundamise) puhul on mõtekam teha efektne lühivideo, mis meenutab, et selline konverents toimus ja järgmisel korral on midagi samaägedat oodata.
Sisukamate koolituste puhul on mõistlikum ja lihtsam teha igast ettekandest eraldi klipp. Kui lühikokkuvõtte tegemisele kulub palju aega editeerimisele, siis mõnekümneminutilise ettekande väljalõikamiseks tuleb vaid selle algus ja lõpp leida (ning tiitrid jms lisada).
Aga osaleja maksab?
Peamiseks vastulauseks, miks mitte koolitusest videokokkuvõtet teha, on osalustasu ehk kui osaleja on maksnud (näiteks “Best Internet 2011” puhul 345.- EURi+km) selleks, et üritusest osa saada, siis miks keegi teine peaks nägema tasuta sama asja?
Võimalusi on mitmed:
– lühivideo, mis näitab lahedat sündmust kuid olulist lisateadmist ei anna.
– (avalik) video vaid mõnest esinejast (kõikide esinejate vaatamiseks peab teadma parooli, mida said vaid osalejad).
– võimalus osta parool, millega saad kõiki ettekandeid näha (seda ka otseülekande puhul).
– konverentsi (tähtsamaid) ettekandeid näeb vahetult enne järgmist konverentsi (ehk sellele piletite müümise algust).
Teemakohaseks videonäiteks on ehk Peep Laja Pecha Kucha formaadis ettekanne 2009. aasta Best Internetilt:
httpv://www.youtube.com/watch?v=vsd6ztCIptA
DVD või internet:
Koolitus- ja konverentsimaailm elab hetkel veel materiaalsel kujul, sest “hädavajalik” kokkuvõttev DVD on pigem reklaamkink – seda ei kasutata/vaadata. Vähemalt mitte niipalju kui veebikeskkondadesse (privaatselt) laetud videod. Kui on vajadus reklaamkingi järele, siis kasulikum on teha bränditud mälupulk, kus lisaks videotele peal ka esinejate materjalid jms.
Kokkuvõte
Konverentside ja koolituste korraldajad ning ettevõtted, kel aastakonverentsid jms tulemas, võiksid mõelda oma tähtsamate sündmuste ja sõnavõttude salvestamisele – tagantjärele annavad videokokkuvõtted esinejatel ja osalejatel võimaluse sündmust meenutada ning korraldajatel mõtteid, mida järgmisel korral paremini teha.
Lõpetuseks common question of the day – kas oled osalenud mõnel seminaril, koolitusel või konverentsil, millest on tehtud video ning mis arvad selle olulisusest/vajalikkusest?