Kommentaar Vilniuse reklaamvideole

Leedu pealinna turismiturundajad avalikustasid 4. aprillil video, mis on pälvinud ka Eesti turundajate tähelepanu ja jõudis tänaseks Delfi esiuudiseks. Kui sa pole seda veel näinud, siis…

Videosisu osas jagan Edward Lucase arvamust, eriti tema märkust “Vilnius – Euroopa G-punkt” kampaania kohta, mis leidis kajastust isegi John Oliveri saates, tuues seeläbi miljonite dollarite väärtuses tasuta tähelepanu.

Video tehnilises pooles on mul mõned üldisemad tähelepanekud, mis pole piiratud ainult selle videoga.

Thumbnail ehk väikepilt on hea, kasutades populaarset võrdlusstiili, mis toimib hästi. Kuid värvikontrast võiks olla veelgi erksam ja “Expectations vs Reality” tekst veidi allpool, et YouTube’i esitusnupp ei jääks sellele peale. Lisaks võib Vilniuse mainimine kolm korda – koos pealkirjaga – olla liiast. Üldiselt on see aga korras. 

Subtiitrid on toredad, kuid parem oleks need YouTube’is video üleslaadimise järel eraldi lisada. Nii saab need mõne hiireklõpsuga teistesse keeltesse tõlkida, mis on turismivideo puhul eriti oluline. Antud subtiitritega versioon sobib näiteks messidel või muudel platvormidel esitamiseks. Ka GoVilnius.lt Facebooki lehel võiks videole subtiitrid eraldi lisada, kuigi seal võib töötada ka praegune versioon.

Samas, “kõrvetatud subtiitrid”, võivad mõne video puhul osa kogu ideest.  

Video kirjelduses on hea, et link on lisatud, kuid kirjeldusest jääb kasutamata suur osa 5000 tähemärgi piirangust. Siia võiks lisada Go Vilniuse teiste kanalite lingid, lisateksti, taustainfot jne.

Ka video pealkirja ja kirjelduse võib ChatGPT abil kiirelt teistesse keeltesse tõlkida, mis kindlasti meeldiks ka eestlastele, kui video pealkiri, kirjeldus ja subtiitrid oleksid eesti keeles.

Video peamine üleskutse (Call to Action) on julgustada vaatajat astuma esimesi samme Vilniuse poole. Video lõpus olev aadress www.govilnius.ee ei ole klikitav. Parem oleks vaatajat video lõpus suunata vaatama mõnda teist samas kanalis olevat videot, näiteks “Where is Vilnius?“, ja pakkuda võimalust kanalit tellida. Peaaegu alati tuleks ära kasutada YouTube’i lõpuekraani võimalusi.

Lisaks tuleks kaaluda, kas GoVilnius.lt kodulehel on mõistlik kasutada videot, mille lõpus on üleskutse külastada GoVilnius.lt lehte, kui vaataja on juba seal. Selle asemel võiks kasutada video teist versiooni, millel on erinev üleskutse.

Sageli on mõistlik toota ühest videost mitu versiooni, kuna see ei ole keeruline. Näiteks võiks olla subtiitritega versioon ekraanidele, kus heli pole kuulda, tiitriteta versioon YouTube’i tiitrite võimaluste ärakasutamiseks ja erinevate platvormide ning ekraanide jaoks sobivad versioonid erinevate üleskutsetega. Montaažiprotsessis on selliste versioonide loomine lihtne.

Kokkuvõttes ei ole selle loo eesmärk Leedu turismiturundajaid kritiseerida, vaid tuua hea näite varal välja mõningad tehnilised detailid ja mõtted, mida arvestades võid oma YouTube’ile mõeldud turundusklippe tulemuslikumaks muuta.

Loo mõte on rõhutada, et peale video üleslaadimist YouTube’i on enne video avalikustamist veel palju tööd.

Personaaltreeneri soovitused

Soovid olla kursis YouTube'i ja tehisintellekti (AI) viimaste arengutega? Liitu uudiskirjaga ja saad iga kuu ülevaate. 

AiVideo.EE
etEstonian