Kõik algab eesmärkide seadmisest

Online video turundus tähendab paljude jaoks vaid video tootmist ja selle jagamist videokeskkondades. Tegelikult peaks video filmimise, monteerimise ja jagamise peale kulutama kokku vähem aega kui videoturunduse eesmärkide, plaani ja skripti ehk käsikirja kirjutamisele.

Ajagraafiliselt

Ideaalis kulub:
– 50% ajast video plaani ja käsikirja tegemisele,
– 20% filmimisele,
– 20% editeerimisele,
– 10% levitamisele.

Ehk kui filmimisega läks aega 3 tundi, siis kogu produktsioon võtab aega (+ 7h script + 3h editeerimine + 1h jagamine) = 14 tundi. Paraku, kui video plaani ja scripti kirjutamisega nähakse vähem vaeva, siis video filmimise ja hilisemad montaazitööd venivad kordades suuremaks. Ehk iga tund, mis planeerimisel tegemata jääb, annab filmimisel ca 1-2 tundi ning editeerimisel 3-4 tundi juurde.

Seega, eelmise näite video planeerimisele kulutada 2h, siis kogu produktsioonile kuluks ca 14 tunni asemel kaks ööpäeva. Näide on küll veidi üldistatud, kuid annab mõtte, miks video planeerimisele kuluv aeg on väga vajalik.

Videoturunduse strateegia

“Strateegia” on üks levinumaid võõrsõnu ka turundusmaailmas, kuid maakeeles peaksid välja mõtlema:

1. Mitu videot ja kui tihti / regulaarselt sa teed või tellid (ainult üks video veebi esilehele või iga kuu üks uus klipp)
2. Mis on videote tegemise eesmärk (loe lähemalt allpool)
3. Mis kategooria alla sinu video võiks kuuluda (loe lähemalt allpool)

Eesmärk

Enne videote tootmist on esmalt vajalik püstitada eesmärk, mida video abil soovitakse saavutada. Eesmärk ei saa olla video tootmine, vaid selle abil näiteks:

– suurendada oma brandi tuntust,
– tõsta teadlikkust / jagada infot (näiteks kuidas toode töötab),
– konversioon ehk raha teenimine (“kliki siia ja osta see toode” – stiilis).
– tõsta oma ekspertiisi ja kuulsuse ehk feimi taset.

Kategooriad

Internetivideosi saab jagada mitmete kategooriate alla. Mõtle, milline kategooria oleks sinu ärile kõige sobilikum…

HUUMOR

Huumoriga vürtsitatud videod on internetis ühed kõige levinumatest, sest nali on universaalne ning annab positiivse laengu nii video vaatajale kui selle tegijale. Videotes hea nalja tegemine tõstab ka oluliselt video jagamise võimalust – sõpradega jagad kindlasti parema meelega mõnda klippi, kus mõni moment huumorit sees. Isegi maailma tuntumates reklaamklippides on nalja ära kasutatud, näiteks habemega ja treileris Wayne Rooney Nike reklaamis või Star Treki Master Yoga TomTom GPSi reklaamis.

INFORMATIIVNE

Jagades oma klientidele video abil infot oma valdkonna toodetest harid nii vaatajaid kui ka tõstad oma ekspersi taset nende silmis. Näiteks Photopoint jagab video teel infot nii toodete kohta kui nende kasutamisest.

Võimalusi oma toodete tutvustamiseks on väga palju, üks tuntumaid on näiteks Blendteci “Will it Blend?” kampaania, mis on saanud kokku üle 150 miljoni vaatamise ning tõstnud ettevõtte müügikäivet üle 700%.

TUNNUSTUS

Sinu klientide videotunnustused ehk testimonialid on tõenäoliselt üks efektiivsemaid võimalusi oma ettevõtmise usalduse ning müügi tõstmiseks. Selliste videote tegemiseks kasuta kindlasti reaalseid inimesi ning ära palka näitlejaid.

REKLAAMVIDEO

Tüüpiline telereklaam ei saa internetis vaatamisi – proovige end internetis mõnda Poola pesupulbri või hambapasta videot vaatama sundida.

Samas on üha rohkem lahedaid telereklaame laetud üles ka videokeskkondadesse ning saanud sellega olulist (tasuta) tähelepanu. Juba võib täheldada ka vastupidist – Youtubes testitakse uusi reklaamklippe, mida edu korral lastakse ka telesse. Näiteks superedukas Old Spice kampaania, millel kokku juba üle 186 miljoni vaatamise.

Nüüd kui internet kolib üha rohkem ka teleekraanile võiks oodata, et Poola pesupulbri reklaamiagentuurid hakkavad ka sisu tekitama. Aga mõned asjad siin elus ei muutu…

PERFORMANCE

Artistidele on videokeskkonnad ideaalseks võimaluseks näitamaks “misasi on performance”. Mitmed artistid on just Youtube kaudu tuntuks saanud ning teised artistid oma tuntust oma muusika(videote) abil tõstnud.

Tõenäoliselt muusikatööstuse tulevik on andekate päralt, kes oma teoseid tasuta jagavad ning teenivad tulu kontserdite pealt. Vana-kooli-produtseerimise ja CD/DVD müügi pealt teenimise ajad saavad varsti läbi. Sellest võiks aru saada ka Rahvusringhääling Tantsu- ja Laulupeo videokokkuvõtete levitamisel ning ehk ka Ühtse Eesti Suurkogud ja muud “ülla eesmärgi” projektid.

Lisaks artistidele on soovitav ka teistel talentidel, kel võimalik oma annet video teel tutvustada, alates Treimani külabändidest ja trikikorvpalluritest kuni jääskulptorite ja liivakunstnikeni.

DOKUMENTAAL

Interneti videokeskkonnad on dokumentaalide tulevik, hiljuti esilinastus ca 80 000 amatöör-dokumentaalfilmist kokku pandud “Life in a Day” projekt, mis rääkis ühest päevast maailmas erinevate inimeste silme läbi.

Pea iga video on teatud mõttes dokumentaal, sest ta näitab, mis mingil hetkel on juhtunud. Tulevikus on sellevõrra ajalugu õppida oluliselt lihtsam.

Dokumentaalid on ka sündmuste otsereportaazid – Youtube on üks peamisi kanaleid, kus hetkel Egiptuses toimuval saab silma peal hoida.

Loomulikult ei ole see list lõplik – shoki-, intervjuu- või paljudes muudes ja kombineeritud kategooriates on võimalik oma videoturundustegevusi planeerida. Hea oleks siiski jääda ühele stiilile kinldaks. Näiteks Nipi Mängumaa kanalil on kokku 13 videot, esimesed 12 tutuvustavad Mängumaad, viimane on aga sellest, kuidas tuukriülikonnaga sukeldumas käia(?)

Kokkuvõte

Videoturunduses saab kõik alguse eesmärkide seadmises ja plaanide ning käsikirja kirjutamisest. Sellele kulutatud aeg tasub kindlasti ära nii video tootmise ja monteerimise ajakulu vähendamisel kui ka tõstab tõenäosust, et vaatajad saavad klientideks ning jagavad sinu videosi ka teistega.

Kui oled suutnud selle blogi seni kõige pikema postituse läbi lugeda ja tahaksid abi saada oma videoturundustegevuste planeerimise faasis, siis võta ühendust.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

etEstonian