Kes laadis Paeti kõne YouTube?

Viimaste päevade kuumim teema Eesti välispoliitikas on välisministri Urmas Paeti kõne lekkimine. Lekkimiseks on kasutatud YouTube keskkonda, kus telefonikõne illustreerimiseks on lisatud pildimaterjal Kiievis toimunust. 

Paet YouTube

Kui kõne kvaliteet on väga hea, siis pildikvaliteet on pea kõige madalam, mida YouTube laadida saab – 240p. Kasutatud ei ole ka täisekraani võimalust, ehk video on üles laetud 4:3 suhtega (mustad ääred). See näitab, et üleslaadijal ei ole erilisi videoteadmisi, kuid madal videokvaliteet võib tähendada ka seda, et 10-minutilisest klipist tehti meelega väiksem fail, et seda oleks halva internetiühenduse puhul parem üles laadida.

Konto omanikuks on märgitud Michael Bergman, kellenimeline Google otsing annab üle 105 000 vastuse. Suure tõenäosusega ei ole ükski Michael Bergmani nimeline tüüp seda üles laadinud, vaid konto looja on valinud suvalise nime.

Videot on tänaseks vaadatud üle 659 000 korra, sellele on like vajutanud üle 4100 ning kanali tellinud 211, mis tähendab, et on tekkinud ka huvilisi, kes usuvad, et samale kontole laetakse tulevikus veel videosi.

Tõenäoliselt palub asja uuriv Kaitsepolitsei Googlelt/YouTubelt vähemalt seda, mis riigist (võimalik, et isegi IP täpsusega), video üles laetud on, võimalik, et siit saab mingi niidiotsa. Google võib avaldada ka konto kinnituseks saadetud telefoninumbri või siis alternatiivse e-maili aadressi, kuid ka need ei pruugi erilist abi anda.

Kommentaar

Video esimene kommentaar on kellegi Nick Gn kontolt, kes videosi pole varem üles laadinud kuid on 5-6 kuud tagasi 3 kommentaari teistele videotele lisanud. Mõningatel juhtudel kasutavad üleslaadijad tehnikat, kus ise lisatakse esimesi kommentaare teistelt kontodelt. Antud juhul ma veidi kahtlen selles, samas võiks uurida esimestelt kommenteerijatelt kust nad video leidsid.

Kokkuvõttes on üleslaadija puhul tegemist ettevaatliku karakteriga, kes anonüümsuse huvides on loonud uue YouTube konto. Kui KAPO kohe jälgedele ei saa, siis igaks-juhuks soovitan kanal tellida – ehk teeb tegelane tulevikus vea ja kommenteerib sama konto alt midagi muud või laeb veel videosi üles.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

etEstonian