Kas YouTube viib eSpordi olümpiamängudele?

Nädal tagasi teatas YouTube mängijatele mõeldud Gaming.YouTube.com keskkonna loomisest, millest saab otseülekandes vaadata ja kommenteerida kuidas teised mängivad, luua oma otseülekanne aken ja vaadata mänge ka tagantjärele.

YouTube gaming

Keskkond keskendub ainult mängijatele ja mängudele, seda ka otsingus, näiteks sõna “Call” vasteks on pigem “Call of Duty” mitte “Call Me Maybe”.

Arvutimängudest kaugel olevatele isikutele teadmiseks, et tegemist ei ole millegi uuega, sest Twitch.tv nime all on analoogne lahendus juba 2011. aastast üleval ning kuigi Google/YouTube on soovinud seda korduvalt ära osta, läks see 2014. aasta septembrist 970 millioni dollari eest Amazoni omandusse.

twitch

Las ma kordan – 970 000 000 dollari eest! Online mängude striimimise ja järelvaatamise keskkonna eest maksis Amazon suurusjärgu, mis on üle 10% Eesti selle aasta riigieelarvest.

eSports

Võrgus toimuvate mitmikmängude võistlused on toimunud aastakümneid, kuid alles viimastel aastatel on kiirelt tõusma hakanud nii sponsorite huvid, kui auhinnarahad.

League of legends 2011-2014

Ühe suurima arvutimängude võistluse, League of Legends esimeste maailmameistrivõistluste auhinnaraha 2011. aastal oli kokku 100 000 USD. Eelmisel aastal toimunud MM-i auhinnafond oli aga üle 2,13 miljoni, millest võidutiim Lõuna-Koreast sai 1 miljoni.

Auhinnarahad

Veel suuremad auhinnarahad on aga mängus Dota2, mille kuu aega tagasi toimunud lõppvõistlusel Seattles jalutas 6,6 miljoniga dollariga minema USA võistkond Evil Geniuses. Auhinnafondi kogusuurus oli üle 18 miljoni.

Kuigi kogu mängumaailma tulu hinnatakse suurusjärgus 200 miljonit, on see siiski veel marginaalne võrreldes 100 korda suurema jalgpalli Euroopa Meistrite liigaga, aga hetkel veel on need võrreldamatud alad. Siiski, aastane auhinnafond 30 miljonit on 5 korda suurem kui näiteks rannavõrkpallil, mis on 1996. aastast alates olümpiala.

Kas eSport on üldse sport?

Kas 12-tundi päevas arvutimänge mängivat teismelist saab pidada sportlaseks? Kas on vahet kui tegemist ei ole teismelisega ja mänguks ei ole mitte League of Legendsvaid male või pokker? Kas sport on ainult füüsiline tegevus?

Minu hinnangul on sport füüsiline tegevus. Male, pokker ja arvutimängud on mõtte-sport ehk mitte-sport. Definitsiooni rikub ära fakt, et Rahvusvahelise Olümpiakomitee (ROK) tunnustatud spordialaliitude sekka kuulub nii Maleliit kui Bridžiliit. Pealegi, nii male kui bridž on spordialade seas, mis kandideerivad 2020 Tokio Olümpiamängudele.

Seega, kui male ja bridž on spordialad, mis võivad olümpiale kandideerida, siis ka eSport sport ning tõenäoliselt pole kaugel aeg, kui saab ka olümpiast rääkida. Arvutimängude õnnefaktor on oluliselt väiksem kui pokkeris ning lisaks nõuab see lisaks strateegilisele mõtlemisele ka väga head näpuosavust.

Hullumeelsed vaatajanumbrid

27milliKui selle aasta NBA viimast finaalmängu Miami Heati ja San Antonio Spursi vahel jälgis ca 23 miljonit inimest, siis pool aastat varem toimunud “Star Horn Royal Club” ja “Samsung Galaxy White” vahelist finaalkohtumist “League of Legends” finaalis jälgis üle 27 miljoni vaataja

Kui NBA vaatajanumbrid tulevad peamiselt telest, siis eSport on telest eemaldunud – vaatamised on peamiselt internetipõhised. Ülekandel oli üle 40 broadcast-partneri ning seda tõlgiti kokku 19 keelde.

lol 2014

Tegemist oli ka rohke kohapealse publikuga, sest finaal toimus 45 000 istekohaga Seouli World Cup jalgpallistaadionil. Võrdluseks – täismaja Riias kossu EMil on 4 korda väiksem.

yt gaming

Gaming.YouTube.com platvorm on väga tõsine samm eSpordi arengule ja kuigi tänasel päeval on raske isegi unistada, et olümpiamängude kavas oleks teismelised ja arvutiekraanid, siis 10-15 aasta pärast võib olukord olla teine.

Ja isegi kui mõtte- ehk mittespordil ei ole mingit võimalust saada olümpiale, siis väga spetsiifiline ja paljude sponsorite jaoks ideaalne sihtgrupp (12-35, peamiselt meessoost mängija) püüab õige pea oluliselt suurema tähelepanu kui vaid privaatsed võrgupeod. YouTube otseülekanded võimendavad seda veelgi.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga