Kas Vabariigi President lahkus YouTube’ist?

Eesti sai Alar Karise näol omale hea presidendi. Presidendiga koos asus tööle ka uus Presidendi Kantselei. Tänasest on kõik uus – uuenenud on president.ee veebileht, kus hetkel on veel mitmed asjad väga puudulikud ning President on saanud omale Facebooki lehe, millel on hetkel siiski vähem jälgijaid kui kantseleis töötajaid.

President Alar Karis

President.ee esilehelt leiab ka Alar Karise Twitteri lingi, mis erinevalt sellest punasest lingist viib president.ee lehelt ära, mitte ei ava linki uues aknas. Erasektoris oleks mõne suure ettevõtte veebilehe vahetus toimunud ilmselt paremini. 

Erinevalt varasemast ei leia uuelt lehelt linki ka Presidendi Kantselei YouTube kanalile. Kas 473 tellijaga YouTube konto on endiselt Eesti Vabariigi Presidendi ametlik sotsiaalmeedia kanal või mitte? 

Presidendi kantselei YouTube

YouTube on eestlaste lemmikbränd

YouTube on viimased kaks aastat Eesti elanike lemmikbränd, järgnevad Google, Coop ja ERR. Miks ei peaks Eesti Vabariigi President kasutama Eesti elanike lemmikbrändi, miks on Twitter olulisem? YouTube on Google järel külastatavuselt maailma teine veebileht, isegi Facebook on mitu kohta kaugemal. 

Läti, Leedu ja isegi Venemaa presidendid hakkasid YouTube kasutama alles peale seda kui Toomas Hendrik Ilves 2008. aasta 9. detsembril selle videoga kanali avas. Tänaseks on nad Eestist pikalt ees nii sisu, tellijate kui vaatamiste poolest. Ja kui oli üks asi, millega President Kaljulaid (täpsemalt tema kantselei) hakkama ei saanud, siis selleks oli YouTube. Tema viimane ametlik YouTube video on üles laetud kolm kuud tagasi

Eesti Vabariigi Presidendist tekib videomaterjali iga päev. Iga päev on võimalus oma sõnumi ja mõtete edastamisega jõuda video vahendusel rohkemateni seda nii Eestis kui väljaspool. Iga päev on võimalus, et presidendi kõned jäävad ajalukku ja on lihtsamini leitavad. Millegipärast on Eesti presidendid pea iga päev jätnud selle võimaluse kasutamata – vaid ca 120 videot viimase 12. aasta jooksul… 

Oma esimese kriitilise kommentaari Vabariigi Presidendi YouTube kasutamise kohta kirjutasin 20. detsembril 2010. aastal ehk 11-aastat tagasi. Loodan, et täna ametisse asunud President võtab seda teemat tõsisemalt ja ehk jõuab see postitus tema või mõne tema meeskonna liikme silmade ette. Olen nõus kaasa aitama … või järgmised viis aastat jälle ootama. 

etEstonian