Teadushuviline filmitegija ja telenägu Derek Muller, kes on tuntud oma YouTube kanali Veritasium (1,1 miljonit tellijat / 53 miljonit vaatamist) laadis eile oma kanalisse üles video, milles näitab visuaalselt, kuidas Facebook teenib legaalselt raha fake kontode ja klikifarmide arvelt.
httpv://www.youtube.com/watch?v=oVfHeWTKjag
Kõik, kes on või planeerivad Facebooki reklaame kasutada, võiksid võtta selle 9 minutit, et video ära vaadata. Päevaga on see juba üle poole miljoni vaatamise kogunud.
Kuidas saada Facebooki fänne?
Lihtsustatult on kaks viisi kuidas saada oma FB fännilehele fänne:
- legaalne ehk läbi Facebooki reklaamide
- illegaalne ehk läbi klikifarmide
Iga vähemalt keskkooli läbinud sotsiaalmeedia turundaja saab aru, et klikifarmidest 1000 like ostmisel ei ole erilist mõtet. Samas, legaalne viis Facebooki reklaame osta võib tunduda paljudele mõistlik. Siiski, kui ka reklaamide kaudu saadakse Egiptusest pärit Ahmed Ronaldo tähelepanu, kes mitte kunagi ei ole huvitatud ühesti postitusest, siis võib see isegi kahju tekkida.
Parim viis saada sinu toodetest või teenustest huvitatud fänne on läbi sihtgruppi huvitava sisuloome. Aeg-ajalt võib korraldada ka kampaaniaid, mille auhinnaks peab samuti nii pakkujat kui sihtgruppi huvitama. Näiteks eilne Sprite Tänavakorvpalli postitus “Kes on selle nädalavahetuse NBA All-Stari MVP ja mitu punkti ta viskab?” on tänaseks jõudnud juba rohkemateni kui lehel fänne kokku.
Facebooki fännide kogumine ei ole aga selle postituse mõte ega blogi teema, kuid videod, milles näidatakse YouTube ja Facebooki fännide, loojate ja reklaamijate erinevust, on kindlasti.
Derekil on ka teine YouTube kanal 2veritasium, kus ta räägib sellest, mis põhikanalilt jääb ekraanilt välja ning vähem flashy-teemadest. Samas on viimane “Facebook Fraudi” katse inspireeritud teisel kanalil jaanuaris avaldatud videost: “The Problem with Facebook“:
httpv://www.youtube.com/watch?v=l9ZqXlHl65g
YouTube teadusvideod
Eelviimases “Pealtnägija” saates räägiti Eesti teismeliste YouTube kasutamist, millest võis jääda mulje, et YouTube on mõeldud vaid tiinekatele, kes selles kogu oma vaba aja veedavad ning tuntud telenäod unustavad. Samal ajal on YouTube täis õpetliku ja hariva sisuga kanaleid, mis on maailmas miljonite terasemate pliiatsite huvi pälvinud.
Seega, kui oled huvitatud kassidest, rindadest (või mõlemast), või lahutad meelt arvutimängude ekraanisalvestustega, siis jätka samas vaimus. Tõenäoliselt lahendad tulevikus loogikaülesande aeglasemalt kui vares.
Kui soovid aga sõpradega vestluses visata huvitavaid fakte näiteks millest tulevad olümpiarõngaste värvid või mis vahe on Hollandil ja Madalmaadel (The Netherlands), siis telli veidi haritumat sisu pakkuvad kanalid.
Lõpetuseks kaks küsimust Memoturniirile:
- Kõik teavad, et Sotši olümpiamängudel jäi üks rõngas avamata (vihjeks – sellest on isegi AUDI fake reklaam tehtud). Mis värvi rõngaga on tegemist ning mis kontinenti see olümpiamängude käsiraamatu järgi kuni 1951. aastani esindas? Ehk millise kontinendi jättis Putin mängudel avamata?;)
- Üks olümpia kolmanda koha medaliomanik ronis 1920. aastal lipumasti ja varastas olümpialipu ning peitis seda 77 aastat oma kohvris enne kui ROKile tagastas. Teda agiteeris 3 kordne olümpiavõitja (2 hõbedat), keda teavad hästi kõik, kes on Hawaiid külastanud. Nimeta viimane.