Kas Eesti Rahvusringhääling lahkus YouTube’ist?

Eesti Rahvusringhäälingu YouTube on alates 2008. aasta veebruarist laetud üles 10 571 videot. Videod on saanud kokku üle 89 miljoni vaatamise, millega ollakse Eestis vaadatavuse edetabelis kõrgel 18 kohal. Kanalis, mille tellinud üle 49 tuhande inimese, on viimased kolm kuud olnud vaikus.  

Kas ERR lahkus YouTube’ist?

Kuigi eelviimane video (PÖFF25 reklaamklipp) laeti kanalisse eelmise aasta 30. oktoobril, võivad kuuldused Rahvusringhäälingu “surmast juutuubis” olla ennatlikud, sest hiljuti on vahetatud kanalil mitmeid aastaid olnud taustapilt ning kolm päeva pärast Eesti Laulu finaalvõistlust ka selle võidulugu, mis on tänaseni kanali viimaseks videoks.

ERR on aastaid YouTube kasutanud väga targalt, teadlikult ja operatiivselt. Mäletan aega, kus aastavahetuse Tujurikkuja või Eesti Laulu lõbusad vaheklipid olid kanalisse juba eelnevalt üles laetud, kuid need tehti avalikuks mõni minut peale eetrisolekut. Näiteks Tujurikkuja 2015. aasta klipp “Ei ole üksi ükski maa” on 1,8 miljoni vaatamisega kanali teine vaadatuim video.

Kanali kõige vaadatum klipp on aga Eesti Laulust – 2013. aastal laulis Winny Puhh “Meiecundimees üks Korsakov läks eile Lätti“, mis kogus üle 3,2 miljoni kliki

2022. aasta kuuenda nädala teletop “uhkustab” aga allolevate vaatajanumbritega. 

6 nädala TOP telesaated

Mis juhtus, ERR?

Tausta teadmata võiks arvata, et kuskilt kõrgematest organitest (rahvusringhäälingu juhatus või nõukogu) on tulnud poliitiline otsus rahvusvahelisi meediakorporatsioone “enam mitte nuumata” omapoolse sisu jagamisega, sest ERR peab ennekõike kasutama oma kanaleid ning sedasi loodetakse, et miljonid vaatamised kogunevad ERR-i veebilehtedele ja domeenidele.

Võibolla kardetakse, et sisu YouTube’is jagamine võimaldab teistel meediaportaalidel (Delfi, Postimees jt) neid lihtsalt oma uudistesse lisada ja sedasi omale klikke koguda. Siin on küsimus suhtumises – iga klikk ja iga video vaatamine läheb kirja ju ERR-i kontole. Lisaks on võimalus iga video lõppu lisada üleskutse kanalit tellima – las Delfid ja Postimehed kutsuvad oma lugejaid ERRi subscriberiteks?

Aga võibolla on põhjus pragmaatilisem, äkki on ERR-is vastutav töötaja vahetunud ja paus on sellest tingitud. Kinnituseks võib olla asjaolu, et 12 tuhandele Facebooki fännile laeti Eesti Laulu videoüleskutse üles, kuid 49 tuhandele YouTube fännile jäi see saatmata.

Loodan, et aastaid YouTube’is eeskujulikult tegutsenud Rahvusringhääling seda kanalit päris ära ei sureta, sest YouTube on sarnaselt Facebookiga väga hea koht, millest fännid oma menu, sport, jupiter, novaator ja teistele lehtedele edasi suunata.

etEstonian