Head Vabariigi aastapäeva! Täna on see päev, kus mitmed lähevad hommikul lippu heiskama, oluliselt rohkem hilisemaid ärkajaid vaatab paraadi kohapealt või televiisori vahendusel ning õhtust aega sisustavad veel rohkemad kleitide ja presidendi kõne analüüsimisega.

Kersti Kaljulaid

Toomas-Hendrik Ilves avas 2008. aastal suure meediamulli saatel Presidendikantselei YouTube kanali. Kuigi meie eelmisel Presidendil oli päris mitu head aastapäeva kõnet, ei leia neist täna ühtegi Presidendikantselei YouTube kanalist. Rääkimata sellest, et videol oleks inglise ja/või venekeelsed subtiitrid.

Paljud THI aastapäeva kõnede mõtetest on tänaseni aktuaalsed, kuid nende meenutamiseks tuleb kasutada ERRi arhiivi või muud ajaloo prügikasti. Paraku vaatavad tänased noored rohkem YouTube kui televiisorit … kui ehk vaid aastavahetus välja arvata.

Vabariigi President Kersti Kaljulaid peab täna oma selle aasta tähtsaima kõne. See, kui kõnet hiljem Presidendikantselei YouTubest ei leia, ei ole presidendi, vaid Presidendikantselei süü. Enne kõne esitamist ei ole mõtet kantseleid süüdistada, kuid kahtluseid võib esitada, sest tänaseni pole PK YouTube üles laetud isegi mitte 2017 uusaastatervitust, mis meie eelmise presidendi puhul toimus viimastel aastatel lausa samal päeval!

Ilusat Vabariigi aastapäeva, head peotuju nii hommikusel lipuheiskamisel (kuhu mõne tunni pärast on plaanis minna), kui ka hilisemat paraadi ja pingviinide paraadi. Kui kuu aja jooksul on presidendikantseleil sama video kompetents, siis võtame teema uuesti üles.