Jõuluvideod ja pühadetervitused YouTube’is 2023

Kuigi jõulud on alles kuu aja pärast, on paljudel ettevõtetel oma selle aasta jõulutervitused juba filmitud, mõnedel veel monteerimisel ning esimestel juba avalikud. Eile sai lugeda, et Telia avalikustas oma selle aasta jõulukampaania keskse video, mis keskendub digioskuste parandamisele läbi perede ja põlvkondade ühendamise.

Selline pisarakiskuja-loojutustuse stiil on jõuluvideote puhul üks parimaid, kuid levinud peamiselt nende ettevõtete seas, kes scriptile ja produktsioonile saavad rohkem panustada. Näiteks UK kaubanduskett John Lewis, kelle jõuluvideod on alati ühed populaarseimad maailmas, tuli oma selle aasta jõuluvideoga välja juba 9. novembril.

Nädal varem ehk 3. novembril, tuli Coca-Cola välja oma videoga, mille sõnum on, et igaüks võib olla jõuluvana.

Jõuluvideote ja -tervituste soovitused

Tuhandete Eesti ettevõtete jõuluvideod on hetkel veel planeerimisel, filmimisel, monteerimisel või ootavad avalikustamist. Jagan mõtteid, mida kõik veel jõuavad paremaks teha. 

Jõuluvideo ei tohiks olla ainult video (või ainult üks video). Kõige lihtsamas versioonis tuleb YouTube laetud jõuluklipp lisada oma veebilehele ning jõulutervitus avalikustada ja klientidele saata kujul koduleht.ee/joulud-2023 

Sellele lehele tuleb kindlasti lisada teksti, pilte, linke, taustalugu ja kasvõi nimeliselt välja tuua, kõik, keda tervitatakse. Sellisel juhul kutsud vaataja oma kodulehele, kus on võimalik, et mõni jääb kauemaks ja teeb ka päringu või ostu. 

Pilt, pealkiri ja kirjeldus. Juba varsti on YouTube kõikvõimalikke jõulutervitusi täis. Miks peaks vaataja just sinu videole klikkima. Pane 50% ajast, mis sul video planeerimisele ja produtseerimisele kulus, selleks, et teha pilt ja pealkiri, mis sellel kutsuks klikkima. Video kirjelduses kasuta sedasama koduleht.ee/joulud-2023 jõulud linki (NB: lisa alati ka https:// – siis on link klikitav), aga jälgi, et maandumislehel oleks rohkem infot, kui ainult video. 

Suuremate produktsioonide puhul tasub eeskuju võtta John Lewisest ehk toota rohkem kui üks klipp. Näiteks päev või paar varem avalikustada jõuluvideo tiiser, peale video ilmumist selle taustalugu, näiteks kampaania pikem selgitus. Lisaks making-off lühiklipp kuidas asju tehti, mida arvasid näitlejad jne. 

Kui videol ei ole sõnalist osa ehk tervitus on vaid tekstikujul ja kliente on mitmest riigist ja rahvusest, siis montaažis on ülimalt lihtne teha mitu klippi (Coca-Cola näide).

Kui videos räägitakse, siis tee kindlasti subtiitrid, kuid lisa need YouTube’is eraldi ka juhul, kui video on eesti keeles. Siis sa saad need mõne klikiga tõlkida nii inglise, vene, ukraina, läti, leedu, soome ja teistesse keeltesse. Sellisel juhul lisa ka video keeltevalikus need keeled ja tõlgi ChatGPT abil pealkiri ning kirjeldus.

Tervitus peaks olema inimlik ja mitte igav. Kasuta videos oma inimesi, mitte suvalist jõulukaarti, milles võiks logo ära vahetada ja iga teine ettevõte seda kasutada. Näiteks tee ettevõtte jõulupeo alguses kasvõi telefoniga väiksed jutud ja ühine tervitus ja võid saada väga lihtsalt ja soodsalt ettevõtte videotervituse. 

Huumoriga lähenedes saad oma välisklientidele teha HeyGen Video Translate abil videotervituse nende emakeeles. 

Võtmeklientide haldajatel on lihnte teha igale olulisele kliendile personaalne tervitus. Need klipid tuleks üles laadida registriväliselt, sest selle vaatajaks on ainult üks inimene. Kliendid oskavad seda hinnata ka juhul, kui produktsioonis midagi keerulist ei tehta.

Veidi rohkem kui kuu aja pärast on Eesti ettevõtete ja organisatsioonide pühadetervitustest pilt ees, siis vaatame, kas on aeg ka kohtunikel hindeid anda.

Personaaltreeneri soovitused

Soovid olla kursis YouTube'i ja tehisintellekti (AI) viimaste arengutega? Liitu uudiskirjaga ja saad iga kuu ülevaate. 

AiVideo.EE
etEstonian