Detsembrikuu on online videomaailmas pühendatud jõulureklaamidele. Oma emotsionaalsed mini-filmid on üles laadinud Coca-Cola, John Lewis, Disney, Amazon jpt. Aga isegi selliste tuntud ettevõtete klippidest on tänaseks rohkem vaatamisi kogunud Saksa apteegiketi DocMorrise #Südameasjad (#Herzensangelegenheit) video, mis on tehtud Eesti produktsioonifirma ning mitmete Eesti näitlejate kaasabil.

Ringvaate stuudios käis reklaami- ja filmitootja Münchhausen Productionsi juht Nikolai Mihailišin sellest Marko Reikopile pikemalt rääkimas.

Tegemist on suure tunnustusega Eesti reklaami- ja filmitööstusele. See, et suvalisele Saksa apteegiketile tehtud jõulureklaam on saanud rohkem tähelepanu, kui produktsioonis ilmselt kümneid kordi kallima eelarvega Coca-Cola 2020 aasta video, näitab, et Eesti tootjate ja näitlejatega saab teha tõelist maailma tipptaset.

Samas pole mõtet ülemäära kõrgele hüpata, sest endiselt tegutseme pigem produktsiooni allhankija vormis. DocMorrise jõulureklaami agentuuriks oli Jung van Matt SAGA ning produktsiooni eest vastutas Markenfilm Hamburg. Ainsa eestlasena on “Motheri” rollis välja toodud Evelin Pang. Aga see ei tähenda, et ka Münchhausen.ee ei võiks tehtud tööd ka oma portfoolios näidata.

Ringvaates küsis Marko Reikop kuidas reklaami tellija hindab selle tulemuslikkust ehk kas investeering tasus ära. Nagu Nikolai ütles, siis see info meieni ei jõua. Seetõttu lasen rõõmuga kriitikat selle aasta maailma (ühe) parima jõulureklaami aadressil, peamiselt agentuuri ja produktsiooni lõppfaasi tegijatele.

Klient on kuningas

Kõige tähtsamad inimesed selles projektis on DocMorris CMO Frank Müller, turundusjuht Gil Pfitzmann ning sisu ja brändi juht Hannah Polczyk. Nemad maksid ehk tellisid muusika. Ilma nendeta poleks see projekt sündinud.

Vastu said nad saksakeelse (vähemalt kirjadega) reklaamklipi, mille nad laadisid oma Facebooki ja YouTube. Ma ei tea, kas agentuur pakkus neile välja, et sellest saab hitt – teeme lõpu ka ingliskeelse tekstiga ja paneme ka selle Teie kontole või oli Saksamaa turuga seotud apteegiketil sellest täiesti savi. Tulemuseks on see, et täiesti suvaline Austin Kellerman Nexstar Media Grupist jagab seda oma YouTube kontol kogudes sellega vaatamisi ja kanalile tellijaid. Isegi Eesti Rahvusringhääling linkis uudisesse Kellermanni video, mitte DocMorrise ametliku klipi.

Samas pole midagi parata – head asja kopeeritakse ja jagatakse oma kontodel. DocMorrise klipi on alla laadinud ka Delfi, kes selle vaatamiseks näitab enne enda reklaami. Sama teevad ka teised – Rahvusringhäälingu uudises on John Lewise selle aasta jõulureklaam lingitud hoopis Guardian Newsi Youtubest, mitte selle ametlikust videost.

DocMorrise YouTube

Tõenäoliselt ei olnud DocMorrise turundajad valmis, et täna on nad 2020. aasta jõulureklaamide võistluses populaarsemad kui Coca-Cola. Aga vähem kui tunniga suudaksid nad:

  • Teha oma kanalil avalikuks oma YouTube tellijate arv (hetkel privaatne), mis kindlasti aitab kaasa, et neid lisanduks, sest kui neil on mõni analoogne projekt järgmisel aastal, siis koheselt oleks tähelepanu suurem.
  • Täiendada video kirjeldust, kus nii hashtag kui link oleks esimesel kolmel real.
  • Parandada veidi oma YouTube kanali esilehe välimust, paremini organiseerida oma playlistid, lisada linke nii esilehele kui kirjeldusse jne.

DocMorris oleks võinud #Südameasjad klipist lasta teha kümmekond eri keelte versiooni. See oleks olnud lihtne ja soodne, montaažis ehk tunni või paari töö. Mõtle, kui eestikeelse jõulureklaami lõpus oleks olnud “Hoolitse selle eest, mis elus on tähtis” #Südameasjad. Sekundiga oleks selle kanali tellinud, sest ootaks juba järgmise aasta videot. Kui palju oleks neid, kes sama teeksid prantsuse, hispaania, hiina või teistes keelte videote puhul?

Kokkuvõttes on täna paljuski seis sarnane, mis kümme aastat tagasi. On klient, on agentuur, on produktsioonifirma ja on allhankijad. Kõik teevad oma tööd hästi. Kõik täidavad tellimust ja teevad seda, mis neilt nõutakse. Täna võiksid aga agentuurid klientidele rohkem teadmisi pakkuda kui klient küsis, sest sedasi tellib see, kes maksab, ka järgmine kord muusika. Sama kompetents võiks olla ka produktsioonitiimidel, sest nagu Nikolai Ringvaates ütles: “ma võiksin rohkem mõelda selle üle”.