Internetivideote resolutsioon ja formaat

Videote filmimisel ja editeerimisel on paar olulist detaili, mida oleks vaja teada enne record nupule vajutamist ja kokkumonteeritud videofaili salvestamisel.

Kõrguse ja laiuse suhe 16:9

Sinu vanaema teleka ekraan oli kõrguse ja laiuse suhtega 4:3, sinu uus telekas on suure tõenäosusega “laiekraanim” ehk 16:9 suhtega. YouTube oli algusaastatel samuti vaid 4:3 ekraani suhtega, sellest tulenevalt on kõik vanemad videod YouTube uues videoaknas “ääristatud” mustalt.

4:3 video

Laiekraan on silmale parem vaadata, ning seda on lihtne oma kaameras enne video salvestama asumist seadistada – tuleb leida menüüs vaid koht, kus on märgitud 4:3 või 16:9.

16:9 (widescreen) video

Videofail: mpeg4, Full HD (720p või 1080p)

Kuigi YouTube näitab kõigile standardlahendusena 360 piksli kõrgusega ekraani (märgitud videoakna all) ning vaid vähesed viitsivad valida 360 asemel Full HD (720p või 1080p kõrgusega) versiooni, ei ole see enam tuleviku, vaid oleviku teema, sest kes soovib videot full screenil ehk tervel ekraanil vaadata, valib juba täna kõrgema resolutsiooni.

Seega tasub YouTube üles laadida originaalfail (hetkel kuni 2GB suurusega), olgugi, et laadimisega võib oluliselt rohkem aega minna (halvema internetiühenduse puhul jäta laadimine ööseks). Ära kindlasti tee veebi jaoks madalama kvaliteediga videot – YouTube HD täisekraan pilt on juba täna paremkui sinu vanaema roheline televiisoripilt. Tõenäoliselt saab aasta-paari pärast HD formaat igapäevaseks, seega miks mitte juba täna kõrgemat kvaliteeti kasutada.

YouTube toetab erinevaid videofaili formaate, kuid soovitav on fail üles laadida originaalversioonis ning mpeg4 formaadis. YouTube konverdib ise sellest .flv formaadis faili, mida tegelikult ekraanil näidatakse, kuid video kvaliteet on sedasi tehes maksimaalne.

Kui sulle keeruliseks ei lähe meelde jätta h264 video koodeks ja MP3 audio, siis kasuta ka neid videofaili salvestusprotsessis.

Kui sa ise videot ei tooda, a’la agentuur toodab sulle telereklaami, siis ära unusta agentuuri käest küsida originaalfaili.

***

Lõpetuseks Suure Ringi Küsimus: millist kaamerat ja/või editeerimisprogrammi sina oma videote tegemisel kasutad ning kuidas oled rahule jäänud? Oma arvamusi või küsimusi võid jätta siia kommentaaridesse…

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga