Ekspordime podcasti YouTube kanali analüüs

Timo Porvali soovil tegin analüüsi Ekspordime podcasti YouTube kanalile. Timo lubas sellest teha avaliku case, kus mõõdab palju muudatuste tegemisele aega läks ja kas ning mida see numbrites juurde andis.

Ekspordime.ee domeen on võetud 2020. juulis, selle esimene sisuline podcast Mihkel Tammoga sai avalikuks 15. septembril, hetkel viimane ehk #16 podcast Indrek Sauliga avalikustati täna, 21. aprillil 2021. 

Seega YouTube on hetkel peamiselt toetav kanal ekspordime.ee lehele. Kanalil on tänasega 18 videot, 303 tellijat ja 9534 video vaatamist.   

Ekspordime youtube

Soovitused ekspordime.ee lehele

Video tuleb teha tähtsamaks. Video podcasti on tehniliselt kordi keerulisem toota kui tavalist audio juttu. Eriti kui tunnine klipp on 2-3 kaamera materjalist kokku monteeritud. Austame natuke rohkem videomeeste pingutust 🙂

  • Seoses sellega võiks lehel olev sõna “KUULA” asendada sõnaga “VAATA”.
  • Iga postituse juures tuleks video esikohale tõsta, hetkel on video postituse all. Millegipärast pole esimesele kolmele postitusele videot lisatud, kuigi need on YouTubes olemas.
  • Esilehe YouTube lingil võiks kasutada seda nippi

Rohkem tekstisisu… või mitte? Olen mitmetele podcastidele (a’la Mängumehed) andnud soovitusi, et podcastide kirjelduses võiks sisu kohta välja anda palju rohkem infot. Hetkel on nii postituste kui YouTube videote kirjeldustes suhteliselt lakooniliselt välja toodud selles esitatavad küsimused ehk kui vastuseid tahad saada, siis pead kuulama/vaatama. Kirjeldused võiks anda rohkem vastuseid ja ehk vaid mõne “prääniku” jätta selleks, et see jääb vaid kuulajale/vaatajale. 

Ma ei tea, mida Timo ekspordime podcastis kõige rohkem mõõdab ehk mille järgi selle edukust hindab. Klikid ehk kuulamised-vaatamised ei anna vaataja reaktsiooni ehk näiteks seda kas see talle üldse meeldis. Kui aga külastaja asub YT kanalit tellima või soovib liituda Ekspordime.ee FB grupiga, siis see näitab selgelt, et ta soovib ka edaspidi seda sisu saada. Need üleskutsed võiksid olla selgemad, sest nende numbrite muutus on tähtsam kui vaatamiste või kuulamiste arv, mis sellega seoses samuti tõuseks. 

Soovitused ekspordime.ee YouTube kanalile

Ekspordime.ee YouTube kanalil võiks olla kaks suuremat eesmärki

  1. Saada video vaataja selle kanaliga liituma. 
  2. Saada vaataja ekspordime.ee lehele. 

Loomulikult on ka muid eesmärke, a’la vaatamised, reaktsioonid, kommentaarid jne, kuid need ei ole nii tähtsad. Alustama peaks kanali ja videote korrastamisest, mis ajaliselt ei tohiks olla väga suur tegemine (võrreldes näiteks ühe selles oleva video tootmisele kuluva ajaga). 

Podcasti lõpus ütleb Timo kaks eesmärki ka välja – kui tahad veebi, siis mine Lavii.ee lehele ja kui tahad videot, siis soovitab marathonsudios.ee-d. Aga ka neid eesmärke saaks paremini täita, kui linke lisada video kirjeldusse. 

Kanal korda

Profiili- ja päisepilt on olemas, kuid avaleht on korrastamata. Selleks tuleks luua esitlusloend (playlist) ja see kanali avalehel välja tuua. Esitlusloendile võiks lisada ka kirjelduse koos klikitava ekspordime.ee lingiga. 

Kanalile on loodud treiler. Selle peaks seadma avavideoks kõigile, kes ei ole kanali tellijad. Kõikidele tellijatele võiks avavideoks panna kanali viimase video. 

Võibolla on teisi kanaleid, mida selles kanalis välja tuua. Teiste kanalite väljatoomisel tasub uurida, kas kanali omanik teeks sama (ehk kas mõni teine YouTube turundusteemaline kanal lisaks ka Ekspordime kanali). 

Kanali teave puudub. Pole teksti, kontakte ega linke. Viimased saab ühe klikiga ka kanali esilehe päises välja tuua.

Kanali nimeks võiks “Ekspordime” asemel panna “Ekspordime.ee” – aitab kaasa sellele, et mõni YouTubest veebilehele liiguks. 

Videod korda

YouTube lõpuekraanid peaks lisama absoluutselt igale videole. Hetkel on mõnel üksikul ja sedagi mitte kõige paremal kujul.

YouTube lõpuekraani peamine eesmärk – saada vaataja ühe klikiga kanalit tellima. Selleks saab kanali logo video lõpus video peal välja tuua. Aga selleks, et seda teha, nõuab YouTube, et lisad lingi vähemalt ühele teisele videole.

Hetkel on viimasel videol lisatud kaks videolinki, kuid unustatud subscribe link, mis võiks olla kahe video vahel. 

Nagu näha, saavad siit õppetunni ka MarathonStudios montaažimehed – video lõpus tuleb logod ja muud jutud sedasi seadistada, et need ei jääks hiljem YouTubes peale lisatavate lõpuekraanide varju.

Video kirjeldused tuleb teha sisukamaks. Näiteks saab selles küsimuse ette jätta ajakoodi ehk kui mind huvitab ainult üks küsimus, siis saan ühe klikiga selle juurde minna. 

Usun, et üheks parimaks lahenduseks oleks see, et YouTube video kirjelduses oleks link ekspordime.ee lehel olevale podcastile, mille tekstiosa oleks sisukam. Ehk kui satun YouTube videole, aga mul ei ole vaatamiseks aega, siis klikin lingile ja saan blogipostitusest kohe rohkem infot. Sellisel juhul oleks lingil mõte. 

Kõikidele videotele tuleb lisada vähemalt 10+ märksõna. Hetkel need puuduvad. Videos osalejate nimed, teemad ning mõned üldised sõnad a’la eksport jms, mis oleks kõikidel videotel sarnased.

Video pealkirjades võiks mõelda, et need panna formaati (teema)+(osaleja)+(podcasti number), sest teema on tähtsam kui see, mitmes saade see on. 

Video väikepildid on hetkel pildid videost. Pole väga viga, kuid võiks võtta kasutusele mõne kujundusformaadi, mis aitab paremini ühtset stiili hoida ja kutsuksid rohkem klikkima.

Mõnele videole on lisatud kommentaar ja Timo on neile kenasti vastanud. Kommenteerimine ja muu reageerimine on video leviku jaoks olulised. Tulevastes podcastides soovitan seda rohkem ära kasutada. Näiteks podcasti alguses, keskel või lõpus ütled a’la “Kui sa seda videot YouTubes vaatad, siis jäta siia alla kommentaar”.  

Ekspordime.TV?

Kokkuvõttes on tegemist ühe küllaktki sisuka YouTube kanaliga, kus selles analüüsis välja toodud mõtted on ka Timole vaid soovituslikud. Aga usun, et mainitud tegemisi saab igaüks ka oma kanalil ise rakendada.

Ma enam-vähem aiman kui palju sellise podcasti tegemine aega võtab (ettevalmistus, filmimine, montaaž jne). Äkki selleks, et videot (ja YouTube) rohkem rõhutada, võiks võtta domeeni Ekspordime.TV (hetkel vaba) ja see suunata allolevale lingile: 

https://www.youtube.com/channel/UCKVEuzYd3xPRHPUypEV9gpQ?sub_confirmation=1

Kliki ja näed, mis juhtub (kui sa just selle kanali tellija ei ole).

Loodan, et sellest loost on kasu nii Timole kui teistele. Jään huviga ootama, mis tulemused sellest avalikust casest mõne kuu pärast tulevad. 

SAADA OMA YOUTUBE KANALI LINK

Saada link oma ettevõtte või organisatsiooni YouTube kanalile. Saad vastu kolm soovitust, mida saad sellel paremaks muuta. 

[contact-form-7 id=”16613″]
etEstonian