Märtsikuu 10 jagatuima YouTube video seast leiab 7. kohalt Iirima tutvustusvideo, mis on vähem kui kuu ajaga kogunud üle miljoni vaatamise:

Iiri rahvaarv ei ole oluliselt suurem Eestist (alla 5 miljoni) ning väga mitmes mõttes oleme sarnased riigid ja rahvad.

Samal ajal on kõigil Eestit tutvustavatel videoklippidel (91) YouTube.com/BrandEstonia ja YouTube.com/VisitEstonia kontodel kokku vaid 147 842 vaatamist (keskmine 1600 vaatamist per video).

Põhjuseks ei ole kindlasti videote halvem kvaliteet, mitmed klipid on tehniliselt isegi paremad kui Iiri näide. Küsimus on rohkem selles, kuidas video vaatajat kõnetab ehk kas emotsioon video vaatamisest paneb seda ka teistega jagama ning kommenteerima. Näiteks Iiri videol on mitmeid kommentaare stiilis “armastan oma kodumaad”, “see on minu tõeline kodu”, jne…

Iiri YT

Eesti klippidel on pigem neutraalsed kommentaarid ning neidki üsna vähe, samas videotel pole väga viga:

Mis tunne tekkis? Kui meeldis, kas siis lisad like, kommentaari või jagad seda? 

Samal ajal on Island, kus rahvaarv isegi väiksem kui Eestil tootnud oma turunduseks lahedaid klippe, millest populaarseim on vast:

Õnneks on ka Eestist häid näiteid, siiski mitte otseste mainevideote näol, näiteks Ewert and The Two Dragons on saanud “Good Man Down” muusikavideole, kus väga hästi ka Eesti loodust näidatud, üle 1,6 miljoni vaatamise, võimalik, et siit üks mõte mainevideote taustamuusika osas.

YouTube on sotsiaalmeedia kanal, millesse sisu tootmisel peaks alati esmalt mõtlema, kas ja kuidas see vaatajat kõnetab ehk kas kvaliteetselt toodetud mainevideo saab ka vaatajate tähelepanu ning paneb neid seda ka teistele soovitama.

Eesti mainevideotele tähelepanu saamine ei ole vaid EASi jt teema eest vastutavate rida – ka iga vaataja saab anda oma panuse. Ilmselt on üheks põhjuseks ka eestlaste stereotüüpiline suhtumine, et kui midagi on hästi tehtud, siis ei pea seda kohe kiitma hakkama.

Aasta tagasi rääkis Kaupo Kalda kuidas Eesti mainevideod võiksid YouTubest paremini välja tuua, lisasin sellele mitmeid tehnilisi ja vähemtehnilisi kommentaare. Arenguruumi veel on nii tootjate kui vaatajate poolt.