Edetabelid on edukuse hindamise aluseks, seda eriti spordis. Paljudel Eesti sportlastel, spordialaliitudel, spordiklubidel ja spordiürituste korraldajatel on oma YouTube kanal – nende võrdlemiseks on allolev edetabel kanali tellijate arvu järgi.
YouTube kanali tellija ehk subscriber on tellimisega andnud teada, et kanal pakub talle huvi ning ta soovib selle järgmiseid videosid näha. Eesti spordis arenguruumi veel kõvasti, sest üle tuhande tellija on kogunud vaid Sildaru Family ja Simpel Session.
YouTube TOP10
1) Sildaru (9352)
Tellijate arvu järgi on populaarseim spordialane YouTube kanal Eestis Sildaru perekonnal. Kas peaks imestama?;)
2) Simple Session (6237)
Simple Sessioni järel tuleb tükk tühja maad, sest järgmised pjedestaalile pürgijad jäävad alla 1000 tellija lati.
3) Jetsport.ee (998)
See, mis tõi JetSport.ee siia, ei vii teda edasi. Kanali 2 populaarsmat videot on 6-aastat vanad (toonud üle 2 miljoni vaatamise kokku). Samas, III koht pjedestaalil ei ole sportlikus mõttes halb tulemus. Medal!
6) Jalgpalli Premium Liiga (768)
10) Sprite 3×3 Tänavakorvpall (413)
Kommentaarid:
- Kõik lugejad võiksid kontrollida oma lemmik-spordiala YouTube kanaleid, seda nii spordiklubidest kuni alaliitudeni. Juhul, kui keegi on ebaõiglaselt välja jäänud, siis anna teada.
- Sportlased, spordiklubid, alaliidud ja ürituste korraldajad võiksid aru saada, et YouTube kanali tellijate arv on pikemas perspektiivis tähtsam kui videote vaatamiste koguarv. Tellija on fänn, kes saab infot iga video kohta, vaataja on osa massist, kes vaatama sattus pigem juhuslikult.
- Kanali tellijate arv on otseses seoses kanali aktiivsusega ehk tellijate arvu suurendamist tuleb teha paralleelselt videosisu loomisega. Kel pole plaanis videosi toota, sel pole mõtet ka tellijaid kutsuda.
Korvpall vs Jalgpall – kumb alustab varem YouTube otseülekannetega?
Olen Eesti Jalgpalliliidu ja Eesti Korvpalliliidu sotsiaalmeedia tegemisi võrrelnud 2012 ja 2014 aastal. 2016. aasta lõpus võidab tõenäoliselt see, kes oma tele- või DELFI ülekanded suudab ka YouTube otseülekande vormis kättesaadavaks teha.
NB: puht tehniliselt saab ülekande teha avalikuks ainult YouTubes ehk juhul kui DELFI-l on ülekande ainuõigus, siis a’la Postimees ei saa otseülekande akent oma uudisesse toimivalt linkida.
Tegemist spordimaalmas suhteliselt uue nähtusega, näiteks FIBA alustas otseülekannetega sel aastal, FIFA eelmise aasta suvel.
“Väga Kasulik Salajane Nipp”
Kui sa veel ei ole MTÜ Spordiürituste Korraldamise Klubi (SEB Tallinna Maraton, Maijooks, RMK Kõrvemaa Neliküritus jne) YouTube kanali tellija, siis kliki siia. Avaneb järgmine pilt:
Kui soovid veebilehele lisada või sotsiaalmeedias jagada oma YouTube linki sarnasel kujul, mis küsib vaatajalt kõigepealt, kas ta soovib sinu kanalit tellida, siis saad seda teha, kui tavalise linkimise a’la:
https://www.youtube.com/user/KANALI-ID
asemel kasutad:
http://www.youtube.com/subscription_center?add_user=KANALI-ID
Antud näitel on link esitatud kujul:
http://www.youtube.com/subscription_center?add_user=spordiuritused
Pika lingi puhul võiksid selle sotsiaalmeedias jagamisel kasutada ka URLi lühendajat, a’la: https://goo.gl/cQI7v5 (sellisel juhul saad hiljem vaadata mitu klikki tehti ning mitu fänni juurde tuli). Link toimib väga loogiliselt ehk kanali olemasolevatele tellijatele liitumise võimalust ei pakuta.
PS: KANALI-ID leiad account_advanced lehelt.
Kokkuvõte
Sporditurunduses on mitmeid kasutamata võimalusi. YouTube fännidega tasub tegeleda siiski vaid neil sportlastel, alaliitudel, klubidel ja korraldajatel, kes tegelevad videote tootmisega regulaarselt.
Need, kes veel ei tegele, võiksid sellele tõsiselt mõelda, sest video on parim viis pea iga spordiala tutvustamiseks.