Juba selle kuu jooksul selgub, kas Eesti saab uue presidendi Riigikogus või liigub valimine valimiskokku, mille toimumispäevaks on esialgse ja mitteametliku info kohaselt laupäev, 24. september.

Valimiste võitmiseks on lihtne reegel – suhtle nendega, kes sind valida saavad, mis on ilmselt peamiseks põhjuseks, miks presidendikandidaadid ei tee kõikides kanalites masse haaravat kampaaniat, sest rahvas ei vali presidenti.

Huvitaval kombel ei ole (online) meedia, kes presidendirallil aktiivselt silma peal hoiab, veel teinud analüüsi, kuidas kandidaadid sotsiaalmeedias tegutsevad, proovin anda sellesse oma panuse hinnates kandidaatide veebilehti, Facebooki fännilehti ja YouTube kanaleid.

Presidendikandidaadid sotsiaalmeedias

Ainus sotsiaalmeedia kanal, mida kõik kandidaadid kasutavad on Facebook, selle järgi on populaarsuse edetabel, kui arvesse võtta vaid fännide arvu, järgmine:

1Marina Kaljurand5562
2Allar Jõks3522
3Siim Kallas2335
4Eiki Nestor1412
5Mart Helme1142
6Mailis Reps805

Esinelikul on olemas ka veebilehed: www.kaljurand.ee, www.jõks.ee, www.siimkallas.ee ja www.eiki.ee. (Täpsustus: wikipedia andmetel on kandidaadiks ka Urmas Paet, kes ei ole sellest isegi oma veebis erilist sündmust teinud).

mailisreps.ee

Nii www.marthelme.ee kui www.mailisreps.ee on tänase seisuga vabad domeenid, mida igaüks võiks mõne minutiga omale küsida. Võibolla oleks hea investeering, kui üks nendest valituks saaks;)

YouTubest leiab iga kandidaadi kohta videosid, kuid ainus, kellele YouTube kanal on loodud, on Allar Jõks:

Jõks YouTube

Siiski pole Jõksi kanalile laetud mitte ühtegi videot, välja on toodud vaid YouTube playlist, milles on erinevatelt kontodelt kokku kogutud 6 videot. Kanali loomine on vaid mõne minuti küsimus, eriti kui sellesse lisada vaid teistelt kontodelt lingitud videosid.

Mõnel kandidaadil on ka oma Twitteri ja Instagrami kontod, kuid see on ka kõik.

Eesti President YouTubes

Tänase Eesti presidendi YouTube kanali kohta andsin oma esimese hinnangu juba 2010. aastal. Erinevalt kandidaatidest tegeleb Eesti Presidendi YouTube kanaliga Presidendikantselei, millest ka YouTube kanali URL: youtube.com/presidendikantselei

Mõned kuud tagasi on sellesse laetud videod sellest kuidas president väitlusturniirile kommentaare ja teemasi annab, kuid nendele eelnev video on uusaastatervitus.

President YouTube

Kas Eesti presidendil ei olegi oma YouTube kanalis rohkem midagi öelda? Kuhu on jäänud aastapäevakõned? Miks ei võiks presidendil olla videot, kus ta kõiki oma kanali vaatajaid tervitab ja kutsub sellega liituma?

Kokkuvõte

Eesti saab lähima 2 kuu jooksul uue presidendi. Vahet ei ole, kas selleks on mõni selles nimekirjas väljatoodud või tuleb valimiskogus mõni uus hobune mängu, seis sotsiaalmeedias on suhteliselt masendav.

Isegi eeldusel, et kandidaatide FB fännideks on meil erinevad inimesed, on kõikidel kandidaatidel kokku alla 15 000 fänni.

Poliitika.gurud teavad põhjust paremini – hetkel, kui on enam-vähem selge, et Riigikogus kandideerivad vaid 3 kandidaati, tasub tegeleda vaid valimiskoguga ehk omavalitsuste esindajatega. Selleks käivad kandidaadid Eesti tuuril, kus on peamine kohtuda vaid iga valla ja linna esindajaga, kes valimiskokku saadetakse.

Ma ei ole olnud veendunud, et rahvas peaks presidenti otse valima, sest rahvas on teinud ka muid häid valikuid – näiteks otsustanud, et Kreisiraadio “Leto Svet” on parim muusikapala, mida Eurovisioonile Eestit esindama saata, kuid olukorras, kus presidendivalimine tähendab korralikku lehmakauplemist, milles teiste erakondade toetuse saamiseks pakutakse kohti kantseleis ja muudes ametikohtades, tekib tunne, et kui rahvas valiks riigipea, siis vähemalt kampaania oleks teistsugune ning vallavolikogude esimeeste seebitamise asemel tegeleksid kandidaadid ja nende meeskonnad oluliselt rohkem sellega, et võimalikult paljud kandidaate teaksid ja neid ka (sotsiaalmeedias) toetaksid.