Eesti, Läti, Leedu ja Ukraina presidendid YouTube’is

YouTube ei ole vaid meelelahutus, reklaam ja turundus. Paljudele ja eriti avalikule sektorile on see oluliseks kommunikatsioonikanaliks. Selleks, et anda järjekordset hinnangut Eesti Vabariigi Presidendile, täpsemalt presidendikantseleile, vaatleme esmalt, mida teevad YouTube keskkonnas Ukraina, Leedu ja Läti presidentide vastutavad isikud.

Ukraina (@PresidentGovUa)

Pole kahtlust, et Venemaa spetsiaalidiootses sõjakuridegudeoperatsioonis on Ukraina juba võitnud infosõja. Selle taga on kindlasti maailma üks parimaid kommunikatsioonitiime, kes haldavad ka mitmeid YouTube kanaleid, sealhulgas Ukraina presidendikantselei oma. 1. jaanuaril laeti kanalisse üles 17-minuti pikkune uusaastatervitus, mis on kahe päevaga saanud pea 300 000 vaatamist. Koos viipe- ja ukrainakeelsete tiitritega on vaatamisi kokku üle poole miljoni.

Ukraina presidenti jälgib YouTube’is pea 300 000 inimest, videote koguvaatamine on ligi 76 miljonit.

Ühe huvitava lahendusena on UA kommunikatsioonis võetud mõnede videote puhul kasutusele lihtne lahendus, kus olulistele, kuid lihtsamatele klippidele on tehtud pealelugemised prantsuse, hispaania, portugali, saksa ja inglise keeles. 

Ukraina president YouTube

Ma arvan, et siin on koht, kus me võiks ka oma abi pakkuda ehk teha videole pealelugemine ka eesti keeles. 

Leedu (@lietuvosrespublikosprezide3059 ja @PresidentofLithuania)

Leedukad on veidi ämbrisse astunud. 2009. aastal sai Leedu esimeseks naispresidendiks Dalia Grybauskaitė, kes oli ka esimene president, kes valiti ka teiseks ametiajaks (2014). Ilmselt Toomas Hendrik Ilvese (2008) eeskujul loodi ka Leedus presidendile (2010) YouTube kanal (@PresidentofLithuania), mis lõpetas oma tegevuse 2019. aastal koos Dalia Grybauskaitėga.

Toonaseid tegemisi tuleb ka meil tunnistada, sest kanalist leiab vähemalt 20 Eestiga seotud videot (peamiselt ühised kohtumised). Arvate, et Eestil oleks kasvõi üks vastu panna?

Tänasele Leedu presidendile loodi 2021. aastal uus kanal (@lietuvosrespublikosprezide3059), mis ei ole küll samal tasemel, kuid siiski on tänaseks saanud rohkem tellijaid, kui Baltikumis kõige esimesena loodud presidendi kanal (@presidendikantselei).

Leedukad võiksid aru saada, et president ei ole mitte isik, vaid institusioon, mis tähendab, et igale presidendile ei peaks eraldi kanalit looma hakkama. Samas – mingit nooti nad siiski jagavad, sest aastavahetuse tervitus on kanalisse õigel ajal üles laetud.

Läti (@presidentlv)

Kuigi näpud keelduvad Lätit IT-alal kiitmast, tuleb seda teha. 3140 kanali tellijat ja 1,795 miljonit videote vaatamist on number, millest Baltikumis oli YouTubes parem tulemus vaid Dalia Grybauskaitėl (2010-2019).

Paari päevaga on 7000+ inimest vaadanud ka presidendi uusaastatervitust. 

Eesti (@presidendikantselei)

Alar Karis on Eesti Vabariigi president alates 11.10.2021 ehk 450 päeva. Selle aja jooksul on @presidendikantselei YouTube kanalisse laetud 5 videot. Las ma kordan – viis videot!

Eesti President YouTube

Mul on väga raske on mõista, miks ei ole presidendikantselei YouTube kanalis näiteks uusaastatervitust, aastalõpuintervjuusid või paljusid teisi klippe (62), mis on meie presidendi Facebooki kontol. Sellisel juhul oleks ülimalt lihtne presidendi uusaastakõne tekstilehele ka video manustada.

YouTube on Eesti populaarseim bränd

Viimased kolm aastat on YouTube Eesti populaarseim bränd. ERR jagab Googlega 3.-4. kohta, ETV, kus aastavahetuse kõne eetris oli, koos iPhonega 9.-10. kohta. Facebook ei ole TOP10 seas. 

Alar Karis on Eestile väga hea president, kelle kõned on alati sisukad ja läbimõeldud. Meie presidendi kõik olulised kõned ja tegemised, millest on ka video toodetud, võiksid olla kajastatud ka Eesti populaarseima brändi ametlikul kontol, sest Ukraina Ukrainaks, aga Lätist ja Leedust võiksime sel alal küll paremad olla.

etEstonian