5-aastat tagasi kirjutasin, et Eesti kinnisvarakuulutustel puuduvad videotutvustused, aasta hiljem (2012) ilmunud Äripäeva vahelehe “Kinnisvara” ühte lugu kommenteerisin sama mõttega.

Võtan allpool kokku YouTube kasutamise Eesti kinnisvaraettevõtete poolt 2016. aastal, mille kommentaari vormis edastasin ka lähiajal ilmuvale Äripäeva “Kinnisvara” vahelehele. 

30 000 objekti, 100 videot?

Postimehele kuuluvas KV.ee-s on müügil üle 30 000 objekti (korterid, majad, äripinnad jne), City24.ee-s ca 3000 vähem, kuid võib arvata, et objektid suures osas kattuvad.

Kuna portaalides eraldi videootsingut (enam) ei ole, siis ülevaadet, kui mitmel objektil on video, saab anda vaid hinnanguliselt. Lisaks on omaette küsimused, kas kuulutuse piltidest kokkupandud slideshow on video või kas statistika tegemisel peaks arvestama objektide klippe, mis on ammu müüdud või üle paari aasta vanad.

Peale väikest tabelarvutust väidan, et aktiivsetest müügikuulutustest on video olemas vaid mõnekümnel kinnisvaraobjektil (number jääb alla 100), üüriturul on seis parem, sest veidi üle 2000 pakkumise juures võib videopildi leida paarisajalt kuulutuselt.

Eesti kinnisvarafirmad YouTubes

Kõige rohkem videoklippe on YouTube laadinud SCS Kinnisvara (89), kuid kõik nende videod on üles laetud 7-9 aastat tagasi.

Hetkel tundub aktiivseim YouTube kasutaja Domus Kinnisvara (32 videot, kuid mitte vaid objektid), kelle blogist leiab ka artikli “Videoturundus jõuab kinnisvaraturule“.

Domus Kinnisvara

Domuse videokanal vajab kohendamist ning loodetavasti seda ei unustata, sest viimane video on üles laetud 3 kuud tagasi. Lisaks tasub video kasutamisel jälgida, et:

  1. video kirjelduses oleks link kuulutusele, kus objekti kohta rohkem infot.
  2. kui objekt on müüdud, siis tasub video maha võtta.

Aktiivselt toimetab YouTubes ka Pärnu taustaga Tõnisson Kinnisvara, kelle YouTube kanalisse on viimane video laetud 3-nädalat tagasi.

Tõnisson Kinnisvara

Tõnisson on üks paljudest, kes aktiivselt kasutamas õhuvõtted ehk droonikaadreid, kuid on laetud ka video, mis koosneb vaid piltidest. NB: video kirjeldusse on tihti unustatud kontakt lisada.

Kinnisvara videoturunduse eripreemia läheb aga Rosenhaus Kinnisvarale, kelle kanali 20 videole võib juurde arvestada Rosenhausi maakleri Uku-Urmas Trossi YouTube kanali 15 videot.

Uku-Urmas Tross

Uku-Urmasel tasub oma YouTube üle vaadata, sest Justin Bieberi tellimine ei ole kõige olulisem info kinnisvarakanali esilehel. Samas on tegemist maakleriga, kes ühena esimestest kinnisvaraobjekti tutvustavas videos astub ise üles ja tutvustab objekti:

Ma ei hakka hindama, mis on pildil valesti, sest ideeliselt on tegemist väga õige lähenemisega kinnisvarakuulutuste videomaailmas:

  1. maakler on objektil kohal ehk vaataja saab kinnituse maakleri teadmistest objekti kohta,
  2. video annab suhteliselt hea ülevaate objektist,
  3. ühelgi teisel maakleril ei ole põhjust ega mõtet sama videot kasutada.

Sarnaste videote tootmisel soovitan maakleril objektil teha siiski sama tiir, mis kliendiga, sest heas kinnisvaravideos tunneb klient end virtuaalselt kohapeal ja saab võimalikele küsimustele koheselt vastused.

Kinnisvaravideo trendid: droonid ja 360

2-aastat tagasi kirjutasin, et õhust filmimine on muutunud taskukohaseks. Täna on Eesti droonihuviliste Facebooki gruppides üle 1000 huvilise, mis kajastub ka kinnisvara videote puhul – näiteks pea kõikides Arco Vara videotes kasutatakse droonikaadreid:

Arco Vara

Kuigi õhuvõtted annavad kinnisvara müügikuulutustele palju juurde, võiksid need olla kasutusel täiendusena ehk sisevaated võiks olla eraldi kaameraga üles võetud.

360 kraadi videote näol ei ole samuti tegemist uudse lahendusega, kuid nii YouTube kui Facebooki videoplayeris hakkas see tehnika levima alles 2015. Kitsastes tingimustes 360 kraadi filmimine on igati õigustatud ja tõenäoliselt näeme juba sel aastal esimesi katsetusi ka Eesti kinnisvara turunduses.

Kas filmimine sisse osta või ise teha?

Ideaalis on maakler kinnisvaraekspert ja müügiinimene, mitte fotograaf või kaameramees. Seega, kui vähegi on eelarvet, siis tasub mõelda filmimise sisseostmisele või majasisese videomehe leidmisele / väljaõpetamisele.

osmoSamas pole peale väikest harjutamist ise tegemine keeruline – korterite ja majade sisetingimuste filmimiseks sobivad ka “kalasilma”-lahendused, mis soovitavalt on gimbaliga, mis vähendavad käe värisemisest tingitud häireid, näiteks DJI Osmo või stabilisaatoriga GoPro kaamera.

Taustamuusikast on olulisem, et video olulisem info on nii peale loetud, kui ka tekstina välja toodud, kuid loodetavasti leidub peale Uku-Urmas Trossi veel mõni maakler, kes julgeks lisaks enda valimis-stiilis plakatitel presenteerimisele ka kaamera ette astuda.

Oma YouTube kanal on veel kümnekonnal Eesti kinnisvarafirmal, kuid enamusel neist on üles laetud vaid üks kuni paar klippi.

Soovitused

Kinnisvaraettevõtted, kes planeerivad videoturundusega tegeleda, võiksid:

  • eesmärgiks võtta mitmekümne video tootmise ning nende regulaarse avaldamise (a’la iga esmaspäev), et potentsiaalseid huvilisi kutsuda ka kanaliga liituma;
  • lisaks objektide videotele toota ka õppe-eesmärgiga klippe: “5 asja, mida kontrollida uue kodu ostmisel”, “Kas üürida või osta?”, “Mida peaks teadama kommunaalkuludest?” jne;
  • vaadata üle seniste videote pealkirjad, kirjeldused ning märksõnad. Kui objekt on müüdud, siis tuleks video kustutada või privaatseks teha;
  • tehtud videod tuleks lisada kinnisvarakuulutustele, kuid ka videotel peaks olema link kuulutusele;
  • luua playlistid a’la “korterid Tallinnas”, “Majade müük”, “Äripinnad” jne ning tuua need YouTube esilehel välja.

Hetkeseisuga vajavad kohendamist kõikide kinnisvarafirmade YouTube lehed ning ülevaatamist ilma ühegi erandita kõik videokuulutused – kas on endiselt tegemist aktiivse pakkumisega?