Eesti kaubanduskeskused YouTubes?

Selles blogist oled saanud lugeda kuidas Eesti teatrid, erakonnad, tuntud filmid ning isegi korv- ja jalgpalliklubid kasutavad online videot oma turundussõnumite edastamiseks. Advendikuul on aeg kaubanduskeskuste käes.

Kaubanduskeskused ja sotsiaalmeedia

solarise keskusJärgnevalt ei ole plaanis analüüsida kuidas käib Eesti kaubanduskeskuste majandamine, näiteks mitmetel keskustel on üks omanik (a’la Kristiine, Rocca al Mare ja Magistral), kuid veidi lihtsustatult opereerib keskusi ettevõte, mis tegeleb keskuste pindade rentimisega ning keskuse turundamisega korraldades erinevaid kampaaniaid ja üritusi.

Facebookis on kaubanduskeskused väga aktiivsed, omades tihti kümneid tuhandeid fänne, kuid YouTubes jäädakse tihti alla ka keskuse väikseimatele rentnikele.

Selle loo mõte on anda keskuste turundustiimidele, kes tihti panustavad suuri summasi videosisu (peamiselt telereklaami) tootmisesse, mõtteid ja soovitusi, kuidas kasutada YouTube võimalusi. Motiveerimiseks statistiline ülevaade hetkeseisust:

Kaubanduskeskused YouTubes

 1. Lõunakeskus – 25 069 vaatamist / 11 tellijat – viimane video 3 nädalat tagasi.
 2. Solaris Keskus – 23 331 vaatamist / 40 tellijat – viimane video 5 tundi tagasi. 
 3. Viru Keskus – 7 937 vaatamist / 9 tellijat – peamiselt FIBIT videod, viimane 3 päeva tagasi.
 4. Ülemiste Keskus – 1 983 vaatamist / 25 tellijat – viimane video 4 päeva tagasi, kuid just ärganud konto, sest pea kõik videod on üles laetud viimase kuu aja jooksul.
 5. Põhjakeskus – 609 vaatamist / 0 tellijat – viimane video 4 aastat tagasi, vist unustatud kanal.
 6. Järve Keskus – 194 vaatamist / 0 tellijat – kuigi Järve keskusest on YouTubes väga paljusi videosi, on kõik väljas erinevate agentuuride ja produktsioonifirmade kontodel.
 7. Kristiine Keskus – 0 vaatamist / 0 tellijat – siiski YouTubes konto olemas, kuhu lingitud agentuuride ja produktsioonifirmade (Taevas, Imagine AD, Kuukulgur Film) kontodel olevad videod.

Konto (tõenäoliselt) puudu: Rocca al Mare, Lasnamäe Centrum (Tallinn), Kaubamajakas, Port Artur (Pärnu), Tasku Keskus (Tartu) jne.

Kokkuvõttes on seis masendav. Kaubanduskeskused teevad Facebookis kõva tööd, kuid sellest, et ka YouTube on sotsiaalmeediakanal, pole tänaseni aru saadud. Samal ajal toodetakse suhteliselt kalleid teleklippe, mille kogu “internetikuulsuse” saavad omale agentuurid ja produktsioonifirmad.

Väita, et “meie videod on mõeldud ainult telereklaamiks” ei ole õige, sest kui neid ka internetis jagatakse, siis tuleks teha seda korrektselt. Näiteks mõni aeg tagasi rääkisime samal teemal Tallinna Kaubamajaga – tänaseks on nende kanalis ainuüksi vaatamisi üle 136 tuhande, kuid ka tellijaid rohkem kui väljatoodud keskustel kokku.

Kaubamaja Youtube

Sama jabur on väita, et “meil ei ole üritustest videosi”, sest keskustes toimub kümneid, kui mitte sadu üritusi, mida filmitakse. Kui keskuses toimuvate ürituste korraldajate käest küsida, et kas saaksime video ka oma kanalisse laadida, et seda kümnetele tuhandetele oma (FB) fännidele jagada, siis oleksid kindlasti paljud nõus.

Kui ka mingil põhjusel ei olda nõus, siis keskuses või selle territooriumil toimunud ürituste linkimine oma konto esitlusloendisse on kindlasti parem kui agentuuri videote linkimine (a’la Kristiine keskus).

Kokkuvõtvad soovitused

 • Igal keskusel peab olema oma YouTube kanal. Kui veel ei ole, siis järgmise 5 minutiga on see võimalik luua, sest YouTube on Eestis tähtsam kui Pintrest, Twitter, Instagram jne.
 • YouTube link tasub lisada kodulehele – täna ei ole seda veel ühelgi keskusel.
 • Kanalisse tasub laadida kõik oma videod, vajadusel nende failid agentuuridest tagantjärele küsida. Kui nad ei anna või neil ei ole, siis võite rääkida agentuuri vahetusest – küll leiavad üles.
 • Telereklaami tootes tasub mõelda sotsiaalmeedia erilahendusele – näiteks YouTube laetava klipi lõpus võis olla üleskutse kanaliga liituma, FB lehte külastama jne (mis üldjuhul ei olnud teleklipis).
 • Keskustes toimuvate ürituste videod tuleks küsida juba enne nende toimumist – a’la kui mõni korraldaja teeb keskuses kampaania, siis küsida ka selle video. A’la Solarise keskuses toimunud IM Arvitite üks aktsioon on saanud juba ligi 150 000 vaatamist.

Kuigi eestlaste ostujõul pole viga ehk kaubanduskeskute parklad on suhteliselt täis, tasub turunduses mõelda ka jaanuarile ja teistele kuudele, kui rahvast vähem.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

etEstonian