Eesti filmiarhiiv YouTube?

Eesti filmi alguseks loetakse 27. aprilli 1912, mil Johannes Pääsuke filmikaameraga Tartus katselendur Sergei Utotškini vigurlendamise üles võttis. Seega poole aasta pärast saab Eesti Film 100. aastaseks. Selle aja jooksul on Eestis toodetud üle 10 000 filmi, mille kohta on hakatud looma ühtset andmebaasi ning loodud ka sellekohane veebilehekülg EF100.ee.

Nii Eesti Film 100 kui Filmiarhiivi kodulehelt leiab mitmeid madalakvaliteetseid näidisklippe, mida saab .wmv formaadis alla laadida. Neist mitmed on juhuslike kasutajate poolt juba ka YouTube üles laetud, siin üks esimesi Eesti (tumm)filme: “Karujaht Pärnumaal (1914)”:

Lisaks on tekkinud kasutajaid, kes tuntud Eesti filme on klippideks lõiganud (sest YouTube lubab laadida vaid kuni 15min pikkuseid klippe) ja YouTube üles laadinud, näiteks keegi /idealistic20 kontolt võib leida täispikad filmid: “Kevade“-st ja “Siin me oleme“-st kuni “Disko ja Tuumasõjani“.

Eesti filmiarhiiv YouTube?

Pool aastat tagasi avas Venemaa üks vanemaid filmistuudioid Mosfilm Google’iga sõlmitud lepingu alusel YouTube’s oma kanali, kus saab tasuta vaadata klassikalisi linateoseid. Miks ei võiks TallinnFilmil, Eesti Filmil või Filmiarhiivil olla oma ametlik YouTube kanal, millest annaks Eesti filmiarhiivi paremikku (ja miks mitte ka vähemtuntumaid filme) tasuta vaadata ja teistega jagada?

Niikuinii on neid juba erinevate kasutajate poolt suhteliselt korrapäratult üles laetud, näiteks saadaval on nii “Operaator Kõps seeneriigis“, “Naksitrallid” kui “Klaabu kosmoses“.

Tänane Postimees kirjutab, et kultusfilm “Suvi” taasesilinastub sügisel (3.11.2011), kuid olgugi, et filmidele kuluv raha tuleks kasvõi osaliselt (kinolinalt) tagasi teenida, võiks Eesti Filmi 100-ks aastapäevaks olla võimalik meie kullafondi paremikku vaadata internetist ka legaalselt, kvaliteetselt ja tasuta.

(Täpsustus 2012. juuli): sarnaste mõtetega arvamusavaldused ilmusid Martin Aadamsoo (Eesti Digikeskus) ja Indrek Irbuse (Balti Filmi- ning Meediakool) poolt mõned kuud hiljem nii Postimehes kui ERR-is.

Kui arvamust jagad, siis jaga seda arvamust;)

etEstonian