Lauri Saatpalu kuldsete sõnade järgi on jälle kätte jõudnud aeg kui sinu teleris, raadios, ajalehes, WC-s, külmkapis ja voodis vali-mind-mees, ehk kohalike omavalitsuste volikogude valimisteni on jäänud veel 40 päeva.
Siin blogis on vaadeldud Eesti erakondade YouTube kasutamist 2011. aasta alguses ning koos Facebooki fänninumbritega vähem kui aasta tagasi.
On aeg teha vahekokkuvõte, et tagantjärele näha, milliseid pingutusi erakonnad valimiste lõpusirgel või -kõveral seekord sotsiaalmeedias teevad.
Facebook ja fännid
Parlamendierakondade ja nende noortekogude Facebooki fännilehtede edetabel (sulgudes lisatud fännide arvu tõus viimase 11 kuu jooksul).
- Reformierakond: 4027 (+1207); reforminoored 1272 (+219)
- Isamaa ja Res Publica Liit 1877 (+678), IRLi noored 730 (+234)
- Sotsiaaldemokraatlik Erakond 1869 (+496), noored sotsiaaldemokraadid 1427 (+698)
- Keskerakond 542 (+137), kesknoored 317 (+68)
Statistiliste numbrite järgi on Facebooki kasutamises edukaim endiselt Reformierakond, kes hiljutise kampaaniaga on edumaad veelgi suurendanud. Vähem kui aastaga on IRL sotsidest napilt mööda läinud, kuid viimastel on populaarseim noorteühenduse fännileht. Keskerakonna jaoks ei ole aga FB tõenäoliselt väga oluliseks kanaliks.
Tegevus käib siiski kõikide erakondade fännilehtedel, kuid selle loo mõte ei ole analüüsida Facebooki postituste sisu või kampaaniaid.
Erakonnad YouTubes
Peep Laja kirjutas kunagi 2010 “Kuidas sotsiaalses meedias endale vesi peale tõmmata“, et sotsiaalmeedia on mõeldud pikaajaliste suhete loomiseks ja pidevaks suhtlemiseks, mitte ühekordseteks kampaaniateks. Poliitikud (või neid nõustavad reklaamifirmad) ei saanud sellest siis aru, ega YouTube näitel veel ka täna (Facebookis on olukord siiski parem).
1) Keskerakond (221 218 vaatamist / 56 tellijat)
Kõige rohkemate videovaatamistega erakonna kanalisse laeti mõned päevad tagasi valimislaul “Töötab” (audio versioon), mille video Postimehe kanalil on mõnevõrra populaarsem. Mitte ühtegi teist videot ei ole viimase kahe aasta jooksul erakonna kontole laetud.
2) IRL (99 856 vaatamist / 62 tellijat)
Aasta tagasi Eesti erakondade kõige vaadatumal YouTube kontol on peidetud ära või kustutatud mitmed videod, mistõttu 217 000 vaatamisest on alles jäänud alla 100 000.
Samas on tegevus kanalis enne valimisi läinud aktiivsemaks, seda peamiselt linnapeakandidaadi videotega. Ka valimiste vahelisel ajal on üles laetud mitmeid videosi, teiste seas konverentsi kõned ja ajaloomeenutused.
3) Reformierakond (vaatamised peidetud / 62 tellijat)
Mõni kuu tagasi laeti kanalisse üles hetkel teles jooksev reklaamklipp, kuid peale selle pole sarnaselt Keskerakonnaga viimase kahe aasta jooksul ühtegi videot üles laetud.
4) Sotsiaaldemokraatlik Erakond (34 338 vaatamist / 38 tellijat)
Sarnaselt IRLiga YouTube aktiivselt kasutav erakond on telereklaamide kõrval hiljuti üles laadinud ka linnapeakandidaatide videod ning konverentside ja seminaride täispikad ülekanded. Viimastest võiks välja lõigata paremaid mõtteid või kõned (soovitavalt koheselt peale ürituse toimumist) ning võibolla on abi mõnest allolevast üldisest soovitusest.
Mõtted ja soovitused
Sotsiaalne meedia tähendab suhtlemist. Video on poliitikule parim relv suhtlemaks laia auditooriumiga ehk edastamaks oma mõtteid, kuulamaks, mida räägitakse ning vastamaks küsimustele.
Mõtteid võiks internetivideote puhul edastada normaalses suhtlusstiilis, mitte a’la “Võta mind, mul on suudlemata huuled; võta mind, mul on hellad terved käed…” ehk näiteks “Mina arvan, et Nõmmel võiks …”, “Kandideerin sellepärast, et …” jne.
Video kvaliteedist on tähtsam selle sisu. Täna, kui isegi mobiiltelefoniga saab teha full HD videot, on väga lihtne avaldada mõne aktuaalse teema kohta arvamust või vastata valijate küsimustele. Online videot on hea kasutada ka kiirreageerimisel – a’la arve kadus ära – “leidsime üles, oli teises kohas kajastatud, väga vabandame”.
Videoid tuleb teha ka valimiste vahelisel ajal, näiteks seminaride, üldkogude või muude ettevõtmiste videod võimaldavad erakonnakaaslastel jt lihtsal viisil üritusest osa saada. Ainuüksi Ansipi või Savisaare kõned või ürituste avamised tooks kümneid või sadu klippe juurde. Lisaks tõstab video pressiteate juures tõenäosust selle avaldamist teleuudistes.
NB: kord üleslaetud videote või mõtete kustutamine ei ole eetiline ning tihti lootusetu ettevõtmine. Näiteks palus Prantsuse press kustutada internetist selle presidendi pildi.
Seega – videos üleslaetud valimislubadust tuleb pidada või selle mittepidamist hiljem põhjendada, mitte videot kustutada või muul viisil ära peita, üritades öelda, et mitte midagi sellist pole olnud.
Selle blogi poliitikahuvilistel lugejatel soovitan subsrcibeda kõikide Eesti erakondade YouTube kontodele – saate siis koheselt teate kui enne valimisi miski uus video (või lauluke) üles laetakse. Ja saate ka peale valimisi näha, kas kanal unustatakse järgmiste valimisteni ära või mitte. Samas, Euroopa Parlamendi valimised on juba 25.05.2014.