Eesti erakonnad sotsiaalmeedias 2011-2014

117 päeva on jäänud 2015. aasta Riigikogu valmisteni. Oleme alates 2011. aastast jälginud kuidas Eesti erakonnad kasutavad sotsiaalmeediat, mis võimaldab täna teha kokkuvõtet erakondade Facebooki ja YouTube kanalite statistilistest numbritest.

Mõni päev tagasi kinnitasid parlamendierakondade esindajad 2015. aasta valimiste eel, et kavatsevad valimiskampaanias kasutada kõiki meediume, nende seas ka järjest enam sotsiaalmeediat. Vaatame, milline on senine tegevus ja anname peale valimisi hinnangu, kuidas seda tehti (ehk kas sellest ka kasu oli).

Eesti erakonnad Facebookis

Erakonnad Facebookis 2014

Kaks aastat tagasi oli kõikidel Eesti parlamendierakondadel kokku vähem Facebooki fänne, kui täna populaarseimal erakonnal (Reform: 7695). Tugeva tõusu on kahe aastaga teinud ka IRL ja Sotsid, kes 2-aastat tagasi alustasid ca samalt positsioonilt. Küsimus vaid selles, kes soovib olla Keskerakonna fänn Facebookis?

Eesti erakonnad YouTubes

Tänaseks ei ole parlamendis olevad erakonnad ega nende agentuurid saanud aru, et YouTube on sotsiaalmeedia kanal. Kõige selgemalt näitab fakti see, et neid, kes soovivad erakondade videosi näha ehk on mõne erakonna kanali tellinud, on maksimaalselt 125 (IRL), Keskerakonnal on 105, Reformil 88 ja Sotsidel 79.

YouTube üleslaetud videote vaatamistega on teine lugu: 

Erakonnad YouTubes 2014

2-aastat tagasi populaarseim erakond on tänaseks saanud videote vaatamisi rohkem juurde (134 931) kui keegi teine. Siiski on teinud suure tõusu ka Reform (132 149), ning aktiivselt videosi üles laadinud Sotsiaaldemokraatlik Erakond (69 560).

IRL, kes 2-aastat tagasi oli videote vaatamiste arvult populaarseim peitis ära või kustutas YouTube kanalist mitmed “Kodukulud alla” videod, sai tänaseks Reformierakonda läinud Eerik Niiles-Krossi Tallinna TV droonikülastuse (39 328 vaatamist) abil kokkuvõttes siiski teise kohta.

Kokkuvõte

Kuigi Eesti erakonnad lubavad sotsiaalmeediat kasutada, soovivad nad enne valimisi seda rohkem ära kasutada. Ehk nähes, et Facebooki boostitud-postiga on võimalik jõuda soodsamalt suurema arvu inimesteni, kui tele- või välireklaamiga, siis ka tagatuba saab aru, et midagi peaks tegema.

YouTube on erakondade jaoks endiselt kanal, kuhu laetakse üles peamiselt agentuuride poolt valmistatud telereklaami, mitte videosi, mis vaatajaid huvitaks. Valimisteks loodud videolahendused a’la Reformi “Virisemise Maailmameister” video (79 707 vaatamist), on tihti laetud selleks eraldi loodud kontole.

4-aastat tagasi kirjutas internetiguru Peep Laja, et sotsiaalmeedia on mõeldud pikaajaliste suhete loomiseks ja pidevaks suhtlemiseks, mitte ühekordseteks kampaaniateks. Facebooki numbrid näitavad, et see kanal on tõsiselt kätte võetud – kõigil erakondadel on täna pea 2 korda rohkem fänne, kui aasta tagasi.

Kuid erakondadel tasub panustada ka oma YouTube kanali arendamisele ja sisuloomele, sest tänasel päeval näitavad kanali tellijate numbrid, et vaid sadakond inimest on erakondade videote vaatamisest huvitatud.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga