youtube-muusikaYouTube on paljude jaoks pigem muusika- kui videokeskkond. Sellest leiab pea kõikide artistide lood, kuigi autoriõiguste maailm on omaette ooper. Eesti TOP100 YouTube kanalist on 24 ühel või teisel määral seotud muusikaga. Arvutimängude (kommenteeritud) ekraanisalvestuste järel on tegemist populaarsuselt teise teemaga ka kogu Euroopa YouTube kanalite arvestuses.

Paraku on neutraalse, vaid numbritel põhineva edetabeli tegemine Eesti artistidest YouTubes oluliselt keerulisem kui mõne muu valdkonna puhul, näiteks spordialaliidud, teatridrestoranid, erakonnad jt milles on suhteliselt selge tegijate arv ning nende määratlus.

Selle loo tegemise idee pärineb ühelt Eesti uuelt artistilt, kes uuris, kas ja kuidas peaks YouTube kasutama, et tõsta tuntust ning seeläbi ka LIVE esinemisi.

Kes on popim Eesti artist YouTubes?

SocialBlade andmetel on YouTubes 2016 septembri seisuga 815 kanalit, mille asukohariigiks on määratud Eesti ning peamiseks valdkonnaks muusika. Selles on nii tegelasi, kes miksivad arvuti abil muusikat kokku, produktsioonifirmasi, kes esindavad mitmeid artiste ning ka tuhandete fännidega bände.

Päris kindlasti ei saa Eesti popimaks artistiks nimetada 20 aastast Andrei Zevakinit, kes omab Eestisse märgitud muusikateemalist YouTube kanalit, milles puht tehniliselt on kõige rohkem tellijaid (67 000). Andrei on saanud oma kanali tellijad peamiselt 80 miljonit vaatamist kogunud videost “James Blunt – You Are Beautiful“, mille heliõigustest on Andrei samakaugel kui tabeli esikohast.

raido-ojamets

Mõnevõrra tõsisem tegija esikohale oleks chill-out muusikaga tegelev Raido Ojamets 52 121 kanali tellijaga, kuid ka Raidot ei saa ilmselt pidada artistiks, kelle eesmärgiks oleks YouTube abil tuntust koguda, et seeläbi artistina (näiteks DJ) Eestis või maailmas läbi lüüa. 52 000+ tellijat näitab vaid, et tüüp teeb muusikat, mida paljudele meeldib kuulata.

Nr.1 on TOMMY CASH, Kerli või Cartoon?

tommy-cash

Matemaatiliselt võib Eesti populaarseimaks (kanali asukohariik Eesti, valdkond muusika) YouTube artistiks pidada 25-aastast, Koplist pärit Tomas Tammemetsa, artistinimega TOMMY CASH, kelle kanalit on tellinud üle 44 500 huvilise. Samas on tema videosi vaadatud/kuulatud kokku “vaid” 5,8 miljonit korda.

kerli-koiv

Tomasest on kordades populaarsem üle 39 miljoni video vaatamise/kuulamise kogunud Kerli Kõiv, esinejanimega Kerli, kelle 104 000+ tellijaga YouTube kanali KerliVEVO peamiseks “probleemiks” on see, et kanal kuulub artisti esindajatele ning see ei ole registreeritud Eestisse. VEVO kanal on ka Jüri Pootsmannil, kellel selles siiski vaid 3 lugu, kuid 4200 tellijat ja 1,3 miljonit vaatamist.

cartoon

Kui aga hakata miljoneid kokku lugema, siis on populaarseim Eesti artist hoopis Cartoon, kelle lugusi NoCopyrightSounds kanalist on kuulatud kokku üle 60 miljoni korra. Kuid tegemist ei ole Cartooni enda kanaliga, vaid Briti muuskategelastega, kelle kanali 321 loost on vaid 6 Cartooni parimate paladega.

ptln

Kõva tegija Eesti YouTube muusikategelaste seas on Põhja-Tallinn, kelle asutajaliikme, Pelgurannast pärit Jaanus Saksa, lavanimega Wild Disease, kanal omab pea 25 tuhat tellijat ja 15 miljonit vaatamist.

Mitmed tuntud Eesti artistid leiab aga agentuuride kontode alt, näiteks Moonwalkstudio, kes esindab Grete Paiat, Laurat, Getter Jaanit, Black Velvetit ja Mr Happymani, kontol on kokku üle 17 tuhande tellija ja 22,5 miljoni vaatamise.

legendaarne

Tubli agentuur on ka Legendaarne (Genka, Reket, Metsakutsu, Beebilõust jt), kelle YouTube kanalil on üle 5400 tellija ja 5,3 miljoni vaatamise.

Siin veel üks mittetäielik nimekiri tuntud Eesti artistidest, kellel YouTube kanal ning üle 1000 tellija. Kui tead mõnda, kes on ebaõiglaselt välja jäänud, siis anna teada.

Artist/BändTellijaidVaatamisi
Stig Rästa9 3325 312 453
Ewert and The Two Dragons7 5624 731 081
Karl-Erik Taukar6 8335 862 441
Elina Born6 5042 709 848
SHANON5 2838 038 099
Traffic4 3005 354 715
Tom-Olaf Urb / REKET2 4371 131 646
Alen Veziko1 7853 006 194
42GO1 7678 422 745
Indrek Ventmann1 6261 446 646
Helen Adamson1 5222 237 441
Tanja Mihhailova1 458916 855

Autoriõiguste segane maailm

Uskumatu kui keeruliselt segane võib tavakasutaja jaoks tunduda muusikaliste teoste autoriõiguste teema. Kui näpuga järge hakata ajama, siis võiks pool YouTube kinni panna, kuigi YouTube Content ID pakub õiguste omanikele teatavad leevendust. Näiteks selles saab loo õiguste omanik määrata, et kui keegi selle üles laeb, siis:

  • videole lisatakse reklaamid
  • video heliriba suletakse
  • video suletakse osades või kõikides riikides.

Samas on õigused igale loo osale eraldi. Näiteks, kui kevadel plaanisime ühes reklaamis kasutada Eesti artisti, kes laulaks sisse “Kuhu küll kõik lilled jäid” loo muudetud sõnadega versiooni ning sedagi vaid 20 sekundit, siis selgus, et lisaks artistitasule oleks pidanud tuntud muusikatausa kasutamise eest 4000.- eurot USA poole teele saatma.

valge-mersuArtist on vaid esitaja – tihti on laulu sõnade autoriks üks, viisi loob teine ning artist kannab selle vaid ette. Mõnikord võtab aga internetis videokuulsuse ja klikid hoopis mõni produktsioonifirma, kes muusikavideo tootis või harilikumal juhul täiesti suvaline YouTube kasutaja. Palun väga – suvaline arvutimängudega tegelev tüüp vonKrahw on saanud üle 1,1 miljoni vaatamise laadides YouTube üles “Meie Mees – Valge Mersu“.

Soovitused Eesti artistidele

Iga artist võiks omada isiklikku YouTube kanalit ning juba lugude tootmise ajal leppida vastavate isikute või organisatsioonidega kokku, et tal oleks õigus enda poolt esitatud lugu oma kanalisse üles laadida. Kui mitte vaatajaskonna tekitamiseks, siis vähemalt isikliku ajaloo huvides.

stig-rasta

Artist võiks mõelda, kas teeb oma kanalist videoblogi, kus lisaks muusikale on klippe ka tema muudest tegemistest või mitte. Näiteks Stig Rästa üle 9300 YouTube fänni said kuu aega tagasi teate, et mingi segane värk on madudega lennukis?

elina-born

Sama teed on läinud ka Stigi kunagine lavapartner Elina Born, kes oma 6500 fännile andis teada, et ta ükspäev sõitis tänu Hawaii Ekspressile veidi rändom rattaga ringi.

draakonid-ja-ewertVideoblogimises pole ka artistide puhul mitte midagi halba, sest kasvõi telefoniga saavad aritistid teha muusikavideote vahele isiklikumaid klippe, kus kutsutakse kontserdile või tehakse kuskil backstages, lambid kaelas, jõulutervitus kõikidele fännidele. Draakonid ja Ewert – jätkake samas vaimus!

Kuigi artistide jaoks on kõige tähtsam fännide numbrer see, kes lava ees ja ostab pileti või plaadi, siis üldjuhul on needsamad fännid ka Facebookis jälgimas ja YouTubes kuulamas/vaatamas.

YouTube muusikavideot võiks artist täiendada isikliku palvega vaatajal see legaalselt osta (märkida, et lingi leiab video kirjeldusest) ning üleskutsega asuda kanali tellijaks, et järgmistest uutest lugudest esimesena osa saada. Vaatajal peab tekkima põhjus kanali tellimiseks, eksklusiivsus (video esmalt YouTube tellijatele) on selleks üks võimalus.

filmimineLive ülekanne esinemisest

Artistidele, kes aga soovivad oma YouTube kanalile kiirelt ja palju fänne tekitada, võiksid oma esinemistest kasvõi ühe kaameraga otseülekande teha. Usun, et näeme veel sel aastal Eestis bände, kus tehnik lisaks trummide ja basside ülesseadmisele, sätib paika ka otseülekande kaamera.

Sedasi võib mobiili ja arvutiekraani vahendusel bändi esinemisest osa saada kordades rohkem publikut kui kohapeal.

YouTube on muutnud muusikamaailma võimaldades tähelepanu nautida ka neil, kes pakuvad head sisu ehk head muusikat, kuid kes ei oma maailmaklassi produtsenti või agentuuri. Kalamajast ja Pelgurannast on tekkinud staare, keda tänu YouTubele ei jälgita vaid Põhja-Tallinnast.