Eesti alkoholitootjad sotsiaalmeedias

alkohol-sotsiaalmeedias-1Eesti alkoholitootjad on viimasel ajal saanud hoope nii ühelt kui teiselt poolt. Aktsiis tõuseb, reklaamipiirangud suurenevad ning lihtsamaks ei lähe ühelgi rindel. Seda hämmastavam on, et “mõnevõrra vabamate reeglitega”* sotsiaalmeedias on Eesti alkoholitootjate (video)kompetents oluliselt nõrgem, kui nendel, kes vanusereeglite kohaselt veel ei tohigi alkoholi tarbida.

* – õiendan kohe ära, et sotsiaalmeedia on samasugune reklaamikanal nagu iga teine ehk reklaam peab sisaldama hoitatust ja muu bla-bla-bla ning, et selle postituse eesmärk ei ole alkoholile ei reklaami ega antireklaami teha, vaid näidata, milliseid seaduses lubatud tehnikaid on alkoholitootjad oma turunduses tänaseni jätnud kasutamata.

Eesti alkoholitoojad Facebookis

Alustame Facebookist, sest iga turundaja saab aru, et tegemist on sotsiaalmeedia kanaliga. Fännide arvu poolest on teistest kõige kaugemale purjetanud A.Le Coq, kelle järel tulevad viinatootjad Altia ja Liviko, kusjuures Saaremaa viin on “fännatavam” kui Viru Valge.

Tootja Facebook Fännide arv
A. Le Coq elusonmaitset 36655
Altia saaremaavodka 21021
Liviko ViruValge 16396
Saku Saku.ee 14470
Altia ChillOutHetked 4961
Remedia RemediaDistillers 4543
Prike PrikeAS 3126
Dunker dunkerestonia 2762
Pernod PernodRicardEstonia 247

Siiski, tootjatel on brändidele loodud erinevad kontod (näiteks A.Le Coqil on paarisaja fänniga leht oma muuseumile jne) ning mõned tegelased (a’la käsitööõlled) võivad olla nimekirjast puudu, seega väljatoodud tabel ei pretendeeri lõplikule tõele. Anna teada, täiendan tabelit.

Kuna tegemist on siiski VideoTurunduse blogiga, siis analüüsi Facebooki fännilehtede sisust ja väljanägmisest ei hakka looma, kuigi mitmel juhul tekkis küsimus, et kui kohustuslik on hoiatuse väljatoomine näiteks FB päisepildis?

Eesti alkoholitootjad YouTubes

See, mis toimub Eesti alkoholitootjate YouTube kanalites on parim näide online videomeedia mittetundmisest. Saku on videote vaatamise arvult küll esimene ning SocialBakersi andmetel isegi maailma TOP1000 alkoholiteemalise kanali seas, kuid optimeerimise, brändimise ning muude võimaluste kasutamine jätab kõigil soovida.

Tootja Klippe Tellijaid Vaatamisi
Saku Õlletehas 129 104 236361
A. Le Coq Live Lounge 91 232 113688
Prike 46 14 95385
Altia Eesti 51 9 39134
Liviko AS 4 2 22482
Tony Sokker 10 22 3641
DunkerAD 25 4 2884
Altia Group 5 71 614

A.Le Coq on II kohal hoopis oma Live Longe muusikakanaliga, sest enamus reklaamklippe asub hoopis Taevas Ogilvy kontol. A.Le Coqi puhul tõin välja ka Tony Sokkeri jalgpalli kanali, kuna vähemalt vaatajate arvult ületab see DunkerTV videote vaatamisi.

Võtame tootjate YouTube kanalid ükshaaval ette.

Saku Õlletehas

Kõige suurema videote arvuga (129) Eesti alkoholitootja videokanal näeb välja selline:

saku-olletehas-youtube

Saku Õlletehas, kuidas on võimalik, et:

  • YouTube kanalil puudub bränding ja kirjeldus?
  • Loodud on vaid 1 playlist ning sedagi pole esilehel välja toodud? Kus on playlistid Originaalile, Karlile, Kissile, Kullale ja teistele brändidele?
  • Kurat, tegelikult saaks oluliselt paremini teha ka video kirjeldusi ja lisada märksõnu, YouTube end screenist ning kodulehe linkimisest ei hakka rääkimagi.

Olge originaalsemad, nagu näiteks Carlsberg:

carlsberg

Sakul pole siiski mõtet pikalt peatuda, sest …

A.Le Coq

Arusaadavalt on Teie videokanal Facebook, aga mis siis juhtub kui peaksite kunagi Taevas Ogivly asemel mõne teise agentuuri võtma? Kas Teie reklaamide rohkem kui 200 000+ vaatamist peavadki kuuluma agentuurile?

limpa-horror

Lisaks, kuna YouTube eelistab seotud videotes näidata sama kanali teisi videosi, siis kas soovite, et Limpa reklaami vaadanud lapsele näidatakse järgmisena mõnda agentuuri loodud õudusfilmi videot?

Või miks peaks agentuur näitama A.Le Coqi avaldamata klippe?

alecoq-avaldamata

Lisaks on kossufännina raske tunnistada, et Tony Sokkeri videod on originaalsed, kuid A.Le Coqi brändile allolev YouTube kanal erilist au ei tee.

tony-sokker

Soovitan:

  1. Täna ei ole veel hilja luua oma YouTube kanal, millesse saate lisada kogu oma videoarhiivi ning selle ka korrastada.
  2. Tooge selles lisaks reklaamidele eraldi playlistides välja nii muusika, jalgpalli kui kõik muud projektid, mida toetate.
  3. Linkige kõik videod oma kodulehega, lapsed saatke Limpa lehele, õllejoojad teisele.

Turundusassistendile on see poole päeva töö, kuid agentuur kindlasti aitab, kui ise hakkama ei saa.

PRIKE

Teie, pea 100 000 video vaatamisega YouTube kanal, näeb välja selline:

prike-youtube

Olete YouTube üles laadinud 46 videot, viimase 11 tundi tagasi. Mõelge, mis võiks olla põhjus, et seda kanalit soovib tellida vaid 14 inimest? Pakun, et selle kujundus, organiseeritus (playlistid jne) ja ehk veel midagi? Ja veel midagi…

Altia Eesti

Mulle meeldib, et oma kodulehe esilehel toote välja YouTube videod, milles sommeljee õpetab valima nii punast, valget kui vahuveini. See on hea näide, et alkoholitootjad suudavad sisuturundust teha ka selle originaaltähenduses. Videod tulevad välja isegi Google üldotsingus “Kuidas valida punast veini“.

punane-vein

Mõelda siiski tasub, miks videol on vaid 20 vaatamist? Kindlasti mängib selles laiemat rolli ka Teie YouTube kanal, millel vaid 9 tellijat. Ilmselt põhjusega, sest välja näeb see selline:

altia-group-youtube

Altia Saarema Viinal on lahedad videod (millest isegi drooniklubides arutatakse), kuid kas sellel, Youtube laetud videol, on võimalusi, et see rohkemateni jõuaks?

logo-paremal

Ja kui oluline on video vaatajale anda teada, et “logo on paremal”?

LIVIKO

Ainuüksi Viru Valge klippe leiab väga paljudelt erinevatelt YouTube kanalitelt, sest ka Teil on Facebook peamiseks videokanaliks. Eeldan siiski, et allolev YouTube kanal on Teie oma.

viru-valge-youtube

Võimalik, et eksin, et see on Teie ametlik kanal, sest kui ma ei eksi, siis eksite Teie…

DunkerTV

Alla 3000 vaatamisega YouTube kanal näeb välja selline:

dunkertv

Dunker Kaubandus toob DunkerTV videod välja ka oma veebis:

dunkertv-veeb

Vaadates videote vaatamise arvu, on selge, et nende toomiseks kulunud vahendid ei ole neid numbreid väärt. Kerli, lubasin novembris, et tulen aitan Teid sel teemal veidi;)

Vastutustundlik reklaam

Alkoholitootjad võiksid oma internetipõhistes videoreklaamides oluliselt rohkem mõelda sisule, mitte naeratavate nägudega imalale reklaamile. Näiteks A.Le Coq võiks pühadetervituseks teha videoretsepti, milles õpetatakse kuidas “Porteris marineeritud mahlast seafileed” teha, mitte toota videotervitust, kus päkapikud püüavad jääaugust õlut!

pakapikkude-olu

Päriselt, A.Le Coq? Päkapikud püüavad õlleklaasi vahus olevast jääaugust õlut?

Õllemaailmas on sadu võimalusi rääkida maitsest, ajaloost, isetegemisest, tutvustada toote eripärasi jne. Veinimaailmas on selliseid võimalusi kordades rohkem – koolitage inimesi söögi kõrvale õiget veini valima ja ärge imestage, kui inimesed just Teie veini poest õhtusöögi kõrvale valivad.

Kokkuvõte

Kordan, et selle postituse mõte ei ole alkoholitootjate elu sotsiaalmeedias lõbusamaks teha, vaid näidata, milliseid lihtsaid ja lubatud tehnikaid ei oska tänased turundajad kasutada.

Paratamatult alkoholitootjate turundusrahad lähiaastatel oluliselt ei vähene ning tähtsamaks saavad ka vastutustundlikud kampaaniad. “Alkoholi tarvitamise alal mitmekülgset nõu” andvad veebilehed JooTargalt.ee jt ei toimi samahästi kui näiteks eilne Jesper Parve “MeesOlen” alkoholiteemaline lugu.

Samas, kuna summad alkoholireklaamile ei vähene, siis kindlasti leiavad alkoholitootjad ka (video)tee sotsiaalmeediasse. Selles aga ei toimi traditsioonilised telereklaamid ning paraku on vähemalt YouTube kasutamise osas tänaste turundustegelaste lapsed mõnevõrra kompetentsemad kui nende vanemad.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga