EASi matrjoškakampaaniast. Statistiliselt.

ärapanijaKui Eesti turunduseks mõeldud YouTube reklaamklipid jõuavad Postimees.ee esiuudiseks, saavad kajastust Ärapanijas ja pea igas turundusblogis, siis oleks imelik seda teemat siin blogis ignoreerida.

Meedias ja sotsiaalmeedias on kampaaniat käsitletud peamiselt negatiivsena ja sellest loomulikult ka kogu projekti tähelepanu. Sae tõmbas käima Der Tank projektijuhi Veronika Pekurina Best-Marketingi lehel 5 päeva tagasi avaldatud artikkel “Welcome to Estonia – not SO positively surprising?“.

Raimond Kaljulaid sisuturundusagentuurist PRB kirjutas reede õhtul oma arvamuse, kus suhteliselt erapooletult vaatleb tellijate ja teostajate vahelisi varasemaid (pooleli jäänud) projekte ja suhteid.

Best Marketingi juht Hardo Sinisalu kritiseeris kampaaniat idee puudumises ning tõi selleks ka mitmeid häid turismiedenduskampaania näiteid mujalt maailmast. Esimeseks näiteks ka siin blogis kunagi vaadatud “The Best Job in The World”:

httpv://www.youtube.com/watch?v=SI-rsong4xs

Kõige positiivsema arvamuse matrjoškadest kirjutas reklaamiagentuuri Rakett strateeg Siim Pütsepp, kelle põhisõnumiks on see, et  iga vene keelt kõneleva inimese arvamust ei saa võtta kogukonna ühise häälena.

Statistilised numbrid

Kõige vähem on kogu kampaanias räägitud tulemustest, EASi turundus- ja kommunikatsiooniüksuse direktor Katrin Aunpu sõnul, täitis kampaania eesmärke ehk on tänaseks toonud juurde 9320 Facebooki fänni ning Eesti sihtturgude lõikes möödus 13 761 fänniga visitestonia.ru ka Soome turu kontost.

Kampaania on FB applikatsiooni kaudu (tänaseni toimiv) on täidetud üle 3000 lennuki ehk kaasatud 230 000 inimest. Võitjale siis auhinnaks 75le sõbrale lennupiletid Tallinna, City-Tour buss, Kalev SPA + majutus, lennusadam ja ööklubi “Teater” külastus.

Seega, kuigi reklaamklippidel puudus idee, rääkisid need täpselt, mis võitjale auhinnaks on. Imelik vaid, et lennusadamast ja ööklubist ei tehtud klippi?

Videote kustutamine?

prantsuse presidentEAS otsus YouTube klipid visitestonia kontolt maha võtta on samahea kui prantsuse pressi soov kustutada üks presidendi pilt internetist. Kõik klipid on endiselt nähtaval näiteks DELFI playeris ning võimalik, et frustatsioon klippide kustutamisest võib tekitada vastupidise huvi teist- ja igasuguste viraalsete “Trullalalallaa” klippide järeltootmiseks.

PS: Otsus oli iseenesest kampaania peatada, kuid FB käib ju edasi?

YouTube statistika

EASi videote vaatamise numbreid näeb SocialBakersist ehk viraalset momenti tabab allolevast graafikust igaüks:

visitestonia

Kuigi EAS sarnaselt paljude teiste Eesti ettevõtete/organisatsioonidega ei tegele YouTube tellijate hankimisega on 10 päevaga mõnevõrra tõusnud ka kanali tellijate arv.

visitestonia subsribers

Tagantjärele (kui videod kustutatud) on raske näha, paljudeni need jõudsid (pakun vähemalt 100 000), kuid vaatamiste statistika näitab ka seda, et matrjoška videote vaatajad, uurisid ka visitestonia teisi “meil on lahe loodus ja igalpool wifi” videosi.

Kokkuvõte

Kõikvõimalike “küsitavate” avaliku sektori kampaaniate puhul uurib meedia ruttu välja palju see maksma läks (a’la Tallinna Linnavalitsuse jõulutervitus). Antud näite puhul maksid videod kokku 28 000.- EUR (NB: ainult videod – selles hinnas ei ole FB kampaaniat jne).

Statistilisi numbreid ei saa hinnata, kui puudub võrdlusmoment. See, kui mõni projekt maksis niipalju ja jõudis niipaljudeni, ei anna maksumaksjale ja muudele (turundus)huvilisele erilist võimalust seda hinnata.

Kui EAS viitsiks teha analüüsi, kus näitaks, et matrjoškakampaania oli tasuvuselt efektiivsem kui mõni muu kampaania, siis saaks kogu projektist palju parema ülevaate.

Kui EAS ei viitsi, siis ehk mõni meedia- või turundustudeng viitsib;)

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

etEstonian