Best Marketingi videoturunduse workshop vol.2: põhitõed

Suurbritannia koolitaja Steffan Aquarone pidas teisipäeval Best Marketingi digitaalturunduse nädala esimese eelseminari videoturundusest. Järgnevalt selle kokkuvõtte teine osa videote jagamisest ja turundamisest.

Video veebilehel

Arusaamaks kuidas video veebilehel töötab, tuleb kõigepealt mõista mis on ja kuidas toimib Content Delivery Network (CDN). Lühidalt on videote puhul fail laetud üles mitmesse eri serverisse üle maailma ning vaatamise korral näitatakse videot sulle lähimast serverist.

Foto: Veiko Tõkman (Äripäev)

Lisaks tuleb mõista, et veebileht laetakse tihti erinevates serveritest olevast infost. Näiteks allolev videoturunduse üks blogipostitus koondatakse veebilehitsejasse kokku neljast eri kohast.

Videofailid on üldjuhul suured ning need peaks olema üles laetud interneti videokeskkondadesse, millest omakorda embed koodi abil veebilehele, mitte flash vm viisil oma serverisse.

Kellele teema võõras, siis YouTubes leiab embed-koodi iga video alt: Jaga -> Manusta

Online video platvormid

Öeldakse, et parimad asjad elus on tasuta. Teatud mõttes kehtib see ka video platvormide puhul, kuid tasuta lõunaid ei ole ka siin. YouTube on puhtalt Google kanal, mis teenib raha reklaamide näitemise eest ning lisaks näitab see soovi hoida enda valduses maailma suurimat videokeskkonda.

Vimeo oli pikka aega YouTube’st parema kvaliteediga tasuta videokeskkond, mille tingimustes oli kirjas, et seda ei tohi kommertseesmärkidel kasutada, kuid millele siiski vaadati läbi sõrmede.

Mõni aeg hiljem loodi aga VimeoPRO keskkond, kus saadi peale ärilistel eesmärkidel Vimeo kasutajatele teavitussõnumi saatmist koheselt üle 100 000.- kliendi (a’159.- EURi aastas). Lisaks tasuta versioonile, millel on nii mahu kui muud piirangud, pakub Vimeo kahte tasulist versiooni – Plus ja Pro:

Maailma kogu interneti ülevalhoidmieks kulub 5% kogu maailma energiast, mis on küllaltki üüratu summa, kui rahasse ümber arvestada. Näiteks Google maksab YouTube ülevalhoidmiseks ca 30 miljonit USD kuus. See taha aga tuleb reklaamidest kordades tagasi.

Tasuliste videokeskkondade eelisteks on:

  1. oma playeri kujundamine ja bränding
  2. videole (oma kodulehele) klikitavate linkide lisamine
  3. parem video statistika
  4. kommentaaride kontrollimise võimalus
  5. reklaamivabastus

Kuidas eemaldada reklaamid YouTube videost?

YouTube seda infot väga avalikult ei levita ega kuuluta, aga kasutades aadressireal

?modestbranding=1

saab video linkida reklaamivabalt. Näiteks:

<iframe width=”560″ height=”315″ src=”http://www.youtube.com/embed/fPxi3d-e2BI?modestbranding=1” frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>

Vaatajateni jõudmine

Online videot ei ole mõtet toota, kui keegi seda ei vaata, seetõttu peale video üleslaadimist töö alles algab. Levitamistehnikaid ja võtteid on mitmed:

  1. Facebook on üldjuhul esimeseks kohaks, kuhu videolink üles laetakse. Meeles peaks pidama, et seda oleks tehtud korrektselt ehk pildi ja pealkirjaga ning ära ei tohi unustada call-to-actionit.
  2. Muu sotsiaalmeedia. Kui Twitteris on konto olemas, aga seda aktiivselt ei kasutata, kuid samas on jälgijaid, siis seda kustutada ei ole mõtet – tasub näiteks Facebooki updated automaatselt ära seadistada. Ka ühest Twitteri jälgijast ja video jagajast võib video viraalseks muutuda.
  3. Video pressiteates. Kui online meedia sinu video üles korjab, siis tuhanded lisavaatamised garanteeritud. Tihti on selleks vaja vaid lihtsat video pressiteadet. Näiteks Raju videoklipid saavad alati online meedias kajastatud:
  4. Video e-mail. Lihtne, e-maili saaja tuleb “ära petta” kirjas oleva screenshotiga videost, mis on lingitud videolehele. Video e-mailist sai kirjutatud juba 1,5a tagasi. Kui oled video tootmise protsessi kaasanud palju inimesi, siis ära unusta nende e-maile korjata ning video üleslaadimisel neid sellest informeerida. Video eduka leviku aluseks on just see esimene kriitiline mass.
  5. Tasulised vaatamised ei tähenda lihtsalt klikke, vaid tasulisel teel (bännerid, arvamuslood jms) vaatajateni jõudmist. Väga tihti on seda vaja esimese kriitilise massi kogumiseks.
  6. Video SEO. Selles blogis kõige käsitletum teema. Kasvõi veebipoodide näite põhjal on ilmselge, miks ja kuidas on video otsingumootorites kasulik.

Kokkuvõte

Workshopi kokkuvõtte esimeses osas kirjutasin, et koolitusest jäi õhku kolm mõtet. Esimene oli Stefan Aquarone väide, et Eesti on videoturunduse valdkonnas teistest aasta-paar maas, teine on aga minu tunnetus, et informatsiooni mõttes workshop midagi erilist juurde ei andnud (mis teatud mõttes tähendab ka seda, et enamus käsitletud teemasi on siit blogist juba läbi käinud)

Iseenesest võib seda võtta positiivselt, sest koolitused ei ole tihti mitte teadmiste, vaid inspiratsiooni, motivatsiooni, suhtluse ja kontaktide vahetuse kohaks. Näiteks kes väidab, et mõni Peep Vainu koolitused oleks erilist teadmist juurde andnud. Samas kinnitust, et videoturundus ei ole enam tuleviku vaid oleviku teema, sai kõvasti.

Loodan, et blogi lugejad saavad sellest motivatsiooni siia ning videoturunduse facebooki fännilehele tihemini tagasi vaadata. Allolevalt mõned Stefani soovitatud videoturunduse infolingid (mõned siit ka varem läbi käinud):

Lisaks tasub jälgida sotsiaalmeedia blogide videoturundus-alaseid postitusi, mida saab video kriteeriumi või “video”, “youtube” vms otsingusõna alt eraldi välja tuua. Siin mõned, mida jälgin:

Steffan Aquarone video workshopi kolmanda osa kokkuvõtet tulemuste mõõtmisest loe siit.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga