Best Marketingi videoturunduse workshop vol.1: strateegia

Best Marketingi digitaalturunduse nädal, mis kulmineerub homme-ülehomme Best Internet 2012 aastakonverentsiga, sai eile alguse Suurbritannia koolitaja Steffan Aquarone videoturunduse workshopiga.

Siit blogist saad kuni reedeni iga päev lugeda ühe koolituse osa kokkuvõtet. Teemad allolevad:

  1. Online videoturunduse strateegia – kolmapäev, 19.09
  2. Videote jagamine ja turundamineneljapäev, 20.09
  3. Produktsiooni planeerimine (brief) ja tulemuste mõõtmine (ROI)reede, 21.09

Online video strateegia

Aquarone hinnangul on online video täna sarnases olukorras, kus veebilehed eelmise sajandi lõpus – ettevõtted saavad aru selle vajalikusest, kuid olemasolevad korporatiiv-videod jm lahendused on peamiselt ettevõtte ühepoolse sõnumiga, mis ei keskendu veebilehe külastaja ehk video puhul vaataja huvidele.

Online video ei ole aga enam nice-to-have, vaid selle jaoks on vaja sarnaselt teiste turunduskanalitega seada mõõdetavad eesmärgid ning planeerida ressursside ja tehnikate kasutamist nii, et selleks kulutatud investeeringud end ära tasuksid (ROI).

Lühidalt: kui plaanid video tegemisele raha kulutada, siis planeeri ja mõõda tulemusi!

Miks?

Sisu on endiselt kuningas

Bränditud sisuga videod erinevad oluliselt tavalistest reklaamidest, mida me võimaluse korral väldime kasutades telekapulti. Statistiliselt teevad seda reklaamipauside ajal isegi üle poole vaatajatest.

Kui planeerid online videot, siis pea meeles videoturunduse põhiküsimust – Mis On Sellest Kasu Vaatajale, Ahh? Intenetivideo eesmärk on jõuda oma sihtgrupini pannes vaataja endast huvituma ning teistega jagama.

Eesmärgid

Online video tootmisel on erinevad eesmärgid:

1) Viraalne levik ja tuntuse tõus

T-Mobile tootis esimese bränditud flashmobi, sai sellele esimese nädalaga üle 20 miljoni vaatamise ning tõstis järgneva kahe kuu müüki 20%

httpv://www.youtube.com/watch?v=VQ3d3KigPQM

2) Probleemi lahendamine
ehk kasutajale keerulise olukorra selgitamine.

Pilvepõhiseid teenuseid pakkuv SalesForce nägi kurja vaeva, et selgitada, miks peaksid ettevõtted tema teenuseid kasutama. Arusaamist, et kõik info ja programmid ei pea olema oma serveriruumis, on teksti, pildi või verbaalsel teel .

Selgitates keerulist teenust informatiivse video näol, näiteks jagades seda mälupulgal ettevõtte otsustavatele isikutele, kes said mõtet sedasi lihtsamalt selgitada juhatuse koosolekul, andis nende teenuste müügile tugeva tõuke.

httpv://www.youtube.com/watch?v=ae_DKNwK_ms

3) Müügi suurendamine
ehk oma toote või teenuse abil kasutaja vajaduse rahuldamine.

Üks esimesi mõtteid, mis videote tegemisel pähe tuleb on müügi suurendamine. Virgin Atlanticu eesmärk oli video abil tõsta esimese klassi piletite müüki. Lisades online bookingu lehele lihtsa video, kus enne checkouti pani stjuuardess “Upgrade to First Class” nupu kõrvale klaasi shampanjat, tõsteti müüki 30%.

Dollar Shave Club on aga peale alloleva video tootmist püsti hädas nõudluse rahuldamisega:

httpv://www.youtube.com/watch?v=ZUG9qYTJMsI

4) Mõne väga spetsiifilise küsimuse lahendamine

Groupon testis oma unsubscribemise lehel lihtsat videot, kus inimesed, kes soovisid nende listist eemalduda nägid mis juhtus ühe nende töötajaga ning pakkusid video lõpus resubscribe, mida 2-3% ka kasutas.

httpv://www.youtube.com/watch?v=wMzZvK69QaQ

Omaette küsimus on, et kui ma tahan mõnest listist unsubscribeda, kas mulle peaks siis veel pakkuma kinnituslehte…

M&S TV

Marks and Spencer TV kastutab edukalt videosi oma veebipoes. Kusjuures videod ei ole tootetutvustused, vaid räägivad kokandusest, modellindusest ning millest iganes, kus ka tooted on samal ajal nähtaval.

Samal ajal aga kui toode on videos, ilmub see koos hinnasildi ja tellimisvõimalusega video kõrval olevasse aknasse. M&S suurendas sedasi keskmise online tellimuste ostukorvi 25%.

Videoturunduse strateegia 10 küsimust

Videoturunduse strateegia kokkupanekuks leia vastused järgnevale kümnele küsimusele:

  1. Mida sa soovid saavutada?
  2. Kellele on see mõeldud?
  3. Miks on neil seda vaja?
  4. Millal on sul seda vaja?
  5. Mis on tähtsaim sõnum, mida soovid edastada?
  6. Mis muutust mõtlemises/motivatsioonis/käitumises soovid saavutada?
  7. Mis peab olema öeldud?
  8. Mida ei peaks kommunikeerima?
  9. Kuidas tulemusi mõõta?
  10. Kui suur on eelarve?

Kokkuvõte

Steffan Aquarone videoturunduse workshop oli osalejatele kindlasti inspireeriv kogemus, millest minujaoks jäi õhku kolm mõtet. Esiteks Steffani ennustus, et sarnaseid tulemuslikke videoturunduslahendusi, mis täna teistel turgudel saab siin näha umbes 2-aasta pärast ehk kui kogu videoturunduse valdkond on võrreldes veebilehtedega eelmises sajandis, siis Eesti on selles valdkonnas veel aasta või paar maas.

Isiklikult olen selle väitega täiesti nõus, sest internetipõhiseid sotsiaalse meedia videolahendusi on meil tänaseni vaid mõned üksikud näited. Mis samas tähendab, et ei lähe enam kaua aega…

Teist ja kolmandat koolitusest saadud mõtet saad aga lugeda homme ja ülehomme kui tuled siia tagasi lugema teist osa videote jagamisest ja turundamisest või kolmandat osa produktsiooni planeerimisest ja tulemuste mõõtmisest.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga