Aasta tagasi ehk 2016. oktoobris esitasime ettevõtluskonkursile Ajujaht personaalsete spordivideote loomise idee, mis tol hetkel oli vaid paaril paberil ja ühes poolikus programmis.

Pääsesime sellega TOP100 ehk nende sekka, kes said ideed žüriile presenteerida. Žürii ees läks hästi, kuid TOP30 sekka valik tähendas seda, et idee tuleb vähemalt prototüübi tasemel kiirelt teoks teha. Andre oli küll loonud programmi, mis suudab protokolli videomaterjaliga kokku viia, kuid milline on lahenduse nimi, kujundus, tehniline lahendus s.h. see, kuhu videod üles laadida, ei olnud kaugelti veel paigas.

Kuigi programmi jooksul muutus korduvalt nimi (Spordikaamerast sai Spordivideo ja Spordivideost lõpuks Finihser.TV), siis selles, et videote üleslaadimiseks kasutame YouTube, sai kohe alguses kokku lepitud.

Sisuliselt toimis lahendus sedasi, et Andre loodud programm tegi videod, mille laadisime koheselt YouTube. Kodulehe otsing toimis sedasi, et otsingulahtrisse sisestatud päringu vaste võeti ühest kindlast YouTube kanalist. Kõik toimis!

Tagasilöögid ehk väljakutsed

2017. aasta märtsis, keset Ajujahi programmi, saime oma esimese tagasilöögi – maailma suurim videokeskkond otsustas, et YouTube saab edaspidi laadida vaid kuni 100 videot 24h jooksul. Eelnevalt olime testinud, et ei ole mingi probleem laadida üles kasvõi 5000 videot korraga. Loogiline, et selle kohta ametlikku infot ei antud.

Kuna startupi maailmas nimetatakse tagasilööke väljakutseteks, siis otsustasime asja lahendada selliselt, et loome kanaleid juurde, sest ei uskunud, et maailma suurim videoplatvorm võiks mingi Eesti startupi pärast oma reegleid hakata muutma.

Teine löök tabas meid sellega, et Google API peale otsingusüsteem on tasuta vaid teatud piirini ning ei võimalda suurel hulgal leedukatel korraga oma videosid hakata otsima. Ka sellest saime üle, kui leidsime Google Console tasulise lahenduse.

Ajujahi finaal

Olime Ajujahi finaaliks valmis. Saime seal kolmanda koha ning kaks eriauhinda, millest üks oli Leviralt 1500 euro eest pilveteenuseid.

Kuid me ei olnud valmis üllatuseks, mis tabas meid järgmise päeva hommikul. Nimelt sulges Google automaatselt kõik meie YouTube kontod. Põhjuseks oli spämmi reeglite vastu eksimine. Kuna isegi Eesti riigil on keeruline Google jutule saada, siis veel vähem mõnel startupil, kes sooviks aastas mõnisada tuhat videot üles laadida.

Google ja tuuleveskite vastu ei ole mõtet võidelda. Finisher.TV otsustas luua oma YouTube ehk videolahenduse, sest tegelikult meie äri tuum ei ole mitte videoplatvorm vaid videote automaatne lõikamine ja see töötab meil endiselt. Levira pilvekrediit annab selleks hea võimaluse. Tänaseks on Teletorni all asuvates serverites üleval üle 15 000 video, sealhulgas pea igaühest, kes sel aastal SEB Tallinna Maratoni nädalavahetusest osa võttis – vaata järele, kas Sinust või su sõbrast on Finihser.TV video.

Kokkuvõttes oli suurimaks õppetunniks see, et ära kunagi ehita oma äri üles mõne teise ettevõtte tasuta lahenduse peale, seda isegi juhul kui oled lahendusega tuttav pea 10-aastat ja usud, et maailma suurim videoplatvorm ei hakka mingi Eesti startupi pärast oma reegleid muutma.