AI suunamudija on uus reaalsus

Tehisintellekti abil loodud suunamudijad on sotsiaalmeedia uus reaalsus. Instagrammis on juba tuhandeid AI abil loodud persoone, kes on tegelikult pikslid, kuid kellest mitmetel on sadu tuhandeid jälgijaid.

“Virtuaalsetes inimestes” ei ole midagi uut. Maailma tuntuim, virtualhumans.org andmetel isegi Barbie’st tuntum, Brasiilast pärit Lu of Magalu, “alustas oma elu” YouTube’is juba 2009. aastal. IG-s on tal tänaseks 6,8 miljonit jälgijat.

Tehisintellekti abil loodud suunamudijad

AI pildimudelite arenguga on animeeritud tegelaste asemel hakanud sotsiaalmeedias tegutsema karakterid, kelle puhul on võimatu aru saada, kas tegemist on päris inimesega või väljamõeldud tegelasega. Näiteks eelmisel suvel Hispaania turundusagentuuri poolt loodud 25-aastane modell Aitana Lopez on Instagrammis kogunud juba 278 000 jälgijat, teiste seas ka üks tuntud telestaar, kes, teadmata, et tegemist on AI karakteriga, kutsus Aitana kohtingule. 

Kuigi Aitana Lopez ei ole mitte persoon, vaid pikslid, teenib ta iga kuu üle 10 000 USD. Seda siiski mitte endale, vaid Barcelonast pärit AI modelliagentuurile The Clueless.

Tehisintellekti pildilahendused on teinud “inimlikumaks” ka teisi tegelasi, näiteks 2016. aastal loodud, kuid tänaseks juba 2,6M Instagrammi jälgijaga Lil Miquela.

Juturobotid suunamudijateks? 

Paljud ettevõtted kasutavad oma veebilehtedel juturoboteid ehk chatbotte, mis aitavad klientidel kiiremini vastuseid saada ja ettevõttel kulusid kokku hoida.

Vähestel chatbottidel on oma nimi, Eesti tuntuim on 2018. aastal Elisas “tööle asunud” juturobot Annika, kes iga päev vastab tuhandete inimeste küsimustele. Juba on loodud esimesed AI lahendused (HeyGen Streaming Avatar), mis võimaldavad juturoboti teha “inimeseks” ehk Annikal on tulevikus võimalik ka videopildis küsimustele vastata. 

Kuid miks vaid Annika? Veebilehe külastajate korduma kippuvatele küsimustele saavad vastata ka 50-aastane Nele, kes vanematele inimestele endiselt rahulikult selgitaks, kuidas telefonis valida 16115 või 20-aastane Kevin, kes noorematele küsijatele pakuks lahendusi neile omases keeles.

Kuigi selliseid “inimesi” reaalsuses ei eksisteeri, saaksid nad ka sotsiaalmeedias oma elu elada. Näiteks anda teada, kui müügile tuleb mõni uus föön või kui ettevõttel on kampaania käimas.

Arvate, et inimestel ei meeldi rääkida tehisaru lahendustega? ChatGPT järel on populaarsuselt teine AI lahendus character.ai, kus saab rääkida miljonite juba loodud karakteritega, neid ise luua või omavahel rääkima panna. Pane omavahel suhtlema näiteks Putin ja Zelenskõi või Albert Einstein ja Nigeeria skämmer. Loe vestlust pealt või suuna seda. Võimalik, et sel aastal saame vestluseid ka vaadata ehk AI karakterid omavahel videos vestlema panna.

2024: AI suunamudijad videos

2023. aastal hakkasid AI pildimudelid tegema fotorealistlike pilte, millest on võimatu aru saada, kas sellel on inimene või mitte. Näiteks siit ei leia sa ühtegi reaalset eksisteerivat inimest. Aasta lõpp tõi aga lahendused, kus püsivate karakterite ehk sama näoga tehisinimeste loomine muutus lihtsamaks. YouTube pakub kümneid õpetusi, kuidas ise omale selline karakter luua, aga samamoodi saad ka oma näopildiga seda teha

2024. aasta suurim areng tuleb AI videos. See tähendab, et ka tehis-influencerid hakkavad liikuma ja rääkima. Ja mis saab siis, kui nad juturobotite näitel hakkavad tegema seda reaalajas? 

Ettevõtte poolt loodud AI suunamudija raha ei küsi, haigeks ei jää, puhkusele ei lähe ja mingit skandaali ei korralda. Kuigi sellise karakteri loomine läheb iga päevaga lihtsamaks, on täna tegemist siiski rohkem kui ühe inimese tööga ehk tõenäoliselt loob esimese tuntud AI suunamudija Eestus hoopis mõni meie tänaseid influencereid koondav või muu tubli turundusagentuur.

Kui AI videoteemad sind huvitavad, siis liitu alloleva uudiskirjaga või võta ühendust: reigo@videoturundus.ee

Personaaltreeneri soovitused

Soovid olla kursis YouTube'i ja tehisintellekti (AI) viimaste arengutega? Liitu uudiskirjaga ja saad iga kuu ülevaate. 

AiVideo.EE
etEstonian