Aastavahetuse telesaated YouTubes ja Facebookis

Aastalõpu televisioon pakkus gigantide heitlust telekanalite vahel, sest siis naelutati televiisori ette ka need, kellele teleekraan on heal juhul vaid mõne üksiku saate vaatamiseks.

aastavahetuse-telesaated

Uue aasta esimene päev tõi online meedias kõikvõimalikke arvamusi saadete sisu osas, kuid see, mis toimus teistel ekraanidel, on jäänud hindamata. Kui mitte arvestada ETV Facebookis jagatud Ärapanija klippe, siis aastavahetuse sotsiaalmeedia kasutamises võib kõikidele telekanalitele anda mitterahuldava hinde.

Eesti Televisoon

Tõenäoliselt vaadatuimat aastavahetuse programmi pakkunud telekanal alustas promoga juba 23. detsembril, kui Facebooki laeti Ärapanija saate “Savisaare nimekiri“. Kuna ERR seda oma YouTube kanalisse ei laadinud, siis loomulikult tekkisid piraadid, kes selle ise üles laadisid.

Täna, 11 päeva hiljem, sai ERR “Savisaare nimekiri” ja muud klipid lõpuks ka ERRi YouTube üles ning teised on maha on lastud võtta. Tegin nimekirjast ka oma versiooni, mida loodan, ei peeta õiguste rikkumiseks:

httpv://www.youtube.com/watch?v=nIj3vAHej4s

Hilja, kallis ETV, hilja. Varasematel aastatel on Tujurikkuja klipid ja teised videod üles laetud või avalikustatud aastavahetuse õhtul. Sel aastal olid õigeaegselt üleval vaid Kinoteatri “Vihane Kaheksa”, kuid saatest paremaks arusaamiseks oleks võinud selle ka täispikalt üles laadida.

etv-kinoteater

Ja mida teeb 3-sekundiline “Minu toimetatud video” ERRi YouTube kanalis? Ning kuhu on kadunud “Kinoteatri” klippide kirjeldused?

video-kirjeldus

TV3 Eesti

Hea TV3. Andsid aasta viimasel päeval oma 74 655 Facebooki fännile teada, et kell 22:00 on eetris tuntud headuses “Edekabel”, kuid kus ***** seda hiljem netist näha võib? Jah, selleks on tõesti vaid TV3play keskkond, kuid miks ei võiks mõni põnevam lõik olla üleval ka Facebookis või YouTubes otselingiga täispikale saatele?

kellap

Viimati on TV3 YouTube kuu aega tagasi lisatud Endel Kellap. Kellapi kohta on Märt Koik juba kõik öelnud. Isegi aastavahetuse promoklipid on jäänud üles laadimata. Milleks Teile YouTube kanal, TV3?

Ja kas Te päriselt arvate, et keegi “Edekabelit” täispikkuses YouTube ei lae?

Kanal2

Mõni kuu tagasi tõin välja, et Kanal2 saab YouTube klippidele pea poole miljoni vaataja tähelepanu ehk umbes samapalju kui ERR. Aga Teil vist ei olnud ka aastavahetuse programmi, mida sotsiaalmeedias jagada?

kanal2-yt

Et Teil uus aasta siiski rõõmsamalt tuleks ja motivatsiooni ka YouTube kanaliga tegeleda, siis võib Teid siiski ka õnnitleda – SocialBlade hinnangul olete viimase 30 päeva vaatamise järgi (889 000) mööda läinud Eesti Rahvusringhäälingust (850 000).

Eesti Vabariigi President

President pidas kõne, mis oli nii ETV, Kanal2 kui TV3 eetris kell 23:50 ehk sel hetkel kui kõik õue ilutulestikku vaatama läksid. Pika otsimise peale leiab kõne video ETV lehelt, märkusega, et “saade on järelvaadatav veel 29 päeva“.

aastavahetuse-tervitus

Postimees Online veebist leiab presidendi aastalõpu tervituse nii video kui tekstikujul. Samas – pannes PM videoplayeri mängima, hakkas see näitama reklaami. Hea President, ma kordan – reklaami! Kui soovid Vabariigi Presidendi aastalõpu tervitust näha, siis vaata enne reklaami!

Alates 2010. aastast laadis Presidendi Kantselei kõik Toomas Hendrik Ilvese aastalõpu tervitused üles aasta viimasel päeval, ühel juhul isegi 30. detsembril. Täna on 2. jaanuar!

presidendi-kantselei-youtube

2008. aasta Eesti Presidendi uusaasta tervitus laeti siiski üles 24. aprill… aega veel on! Kuid miks ei võiks olla omal ajal mitu raha maksma läinud President.ee veebis üleval aastavahetuse tervitus nii video kui tekstikujul?

Kokkuvõttes on üllatav kui palju sotsiaalmeedia võimalusi jätsid telemaastiku gigandid aastavahetusel kasutamata. Arvestades produktsioonile kulunud summasid, tuleks võidelda iga silmapaari eest, kes saateid muudel ekraanidel vaatavad. See peaks olema teadlik ja läbimõeldud tegevus, mille eesmärgiks on vaataja suunamine teleekraanile, kuid koheselt ka internetipõhisele järelvaatamisele ning saadetest rääkimisele.

BBC YouTube kanalite manager võiks sarnaste tulemuste korral täna lahkumsavalduse lauale panna, paraku tundub, et Eesti telekanalitel puudub üldse selline ametikoht või arusaam koha vajalikkusest.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

etEstonian