Eestikeelses vikipeedias peetakse videoturunduse mõiste all silmas ühte alljärgnevast:

  1. videoturundusVideote kasutamist turundussõnumite edastamisel mistahes meediakandja või kanali kaudu.
  2. Turunduslike videosõnumite levitamist spetsiaalsete videoportaalide (näiteks YouTube) vahendusel.

Enamus selle blogi postitusi keskendub videote kasutamisele internetiturunduses ning YouTube kui maailma nr.1 online videoportaali ja sotsiaalmeediakanali võimaluste ärakasutamisele.

Kiidame

Valdav osa lugusi on siin olnud konstruktiivselt kriitilised, mis tähendab, et olen näidanud, mis vigu on tehtud ja pakkunud välja lahendusi, kuidas saaks asju paremini teha. Aeg-ajalt on mõned tegijad saanud ka kiita, näiteks:

  • lastekasLastekas.ee videokanal, mille Jänku-Jussi eestikeelsed lastevideod on kogunud üle 33 miljoni vaatamise, mis sihtgrupi suurust arvestades tähendab robustse arvutuse kohaselt, et iga Eesti laps vanuses 2-10 aastat, on klippe vaadanud vähemalt 100 korda.
  • MMA rajud turundajad, kes ühena esimestest tegid lahedaid, vaid YouTube mõeldud annotatsioonidega klippe Eestis.
  • Eesti Rahvusringhääling, kes on aru saanud, et videosisu olemasolul ei ole teleekraan ainus ekraan (aregnuruumi siiski veel on;) ning kellel seetõttu on on ka Eesti üks suurimaid YouTube fännibaase.
  • CatapultFilms oma Tujurikkuja jt saadete internetis jagamise eest.

Lisaks mõned mõned väiksemad tegelased Танцевальный Pай-st ja Ott Leplandist kuni lihtsate jõulukaartideni.

Video teleekraanile?

Videoturundus ei tähenda aga ainult videote kasutamist internetiturunduses, vaid turundussõnumite levitamist mistahes kanalite kaudu. Seetõttu käib videoturunduse alla ka oma tegemistest telesaadete tootmine näiteks 4×4 off-roadi meeste Siberi sõidud, Peeter Vähi Arktikast Antarktikasse reisid jt, ning nende õiguste müümine telekanalitele.

Livin AlohaNovembris kohtusin Riias tuttavate StudentTouri tegelastega, kes oma selle aasta suvise Hawai Work&Travel projekti olid kokku pannud 8-osaliseks telesaateks “Livin Aloha” ning just müünud maha selle näitamise õigused Läti telekanalis LTV1.

StudentTour vahendab noorte töö- ja reisiprogramme paljudesse maailmanurkadesse. Mida täpsemalt programm endast kujutab, saab näha Kapitali saatele toodetud videost:

Saate lõpp võtab programmi kenasti kokku: “Tagasi tullakse kindlasti täiskasvanuma ja teotahtelisemana. Siinsest tööst on piisavalt villand, et mõista hariduse olulisust ning samme, mis vajavad astumist, et kodumaal end erialaselt tõestama hakata.” 

Välisriigis lühiajaliselt töötamine ei ole kindlasti lihtne – uus keskkond ja inimesed, töö tuleb ise aktiivse otsimise käigus leida, tihtipeale selline, mis erialaselt ei arenda ning elamistingimused on kulude kokkuhoiu mõttes tihti väga kitsad – mitmekesi ühes üürikorteris jne. Samal ajal teevad töövälised tingimused (imeline loodus, rannapeod jne) ja uued tutvused progammi meeldejäävaks ja just sellele StudentTour oma videotes rõhub. No mõned klipid on siiski ka “raskest tööst“.

VettehüpeTäna, 33-aastasena ja erialast tööd tegevana ma enam tudengitööd ei viitsiks teha, kuid oktoobris Hawaiid külastades sain osa selles “töövälisest programmist”. Big Islandi kõige lõunapoolsemast otsast, 14-meetri kõrguselt kaljult vettehüpe on senini elu kõige eredamaks elamuseks.

Pico Productions

StudentTouri organisaatoritele on nende töö nende hobi või vastupidi. Suviseid Hawaii-aloha-elamusi olid jäädvustanud ja ning oma esitlustel ja sotsiaalmeedias jaganud juba aastaid. Tõenäoliselt on see üks peamisi põhjuseid, miks esialgsest mõnest programmis osalenud tudengist kasvas kiiresti mõnisada, fännilehel isegi üle 13 000.

Viimases Kapitali saates rääkis üritustest pilte ja videosi tootnud Alari, et on kõiki tehnikaid õppinud vaid internetipõhiselt.

PICOKoos online-turundust tundva Jannoga lõid nad PiCo Productionsi nimelise ettvõtte, mis eelmise aasta suvest salvestas Hawailt 12 TB ehk päris mitu kõvakettatäit vidoematerjali, eesmärgiga sellest hiljem telesaade toota.

Aasta Videoturundajad 2013

Mulle meeldib kiita ja tunnustada, kui asjad on hästi tehtud. PiCo Productions väärib igati “Aasta Videoturundaja” tiitlit, sest tüübid on ühendanud töö ja hobi, mille sisse kuulub ka videote tootmine ning jõudnud sellega ka teleekraanile. Panen tiitlile siiski juurde aastaarvu, sest huviga ootan, kellele 2014. aastal võiks tiitli anda.

AlohaLäti tudengite tegemisi näeb juba nende riigitelevisioonis, hetkel käivad läbirääkimised, millises Eesti telekanalis võiks meie noorte eelmise suve tegemisi jälgida.

Huviga ootan ja vaatan!

Selle blogi tudengieas või -staatuses olevatele lugejatele soovitan teha midagi erakordset, sest “elu ei tohiks olla teekond hauda, eesmärgiga jõuda turvaliselt pärale atraktiivses ja hästi säilinud kehas, vaid pigem külg ees sisse lennata, surfilaud ühes ja mohiitoklaas teises käes, keha kasutatud ja kulunud ning hüüda “Wohoo, milline reis!!””