7 küsimust enne video tootmist

miks vaja videotKümmekond aastat tagasi soovisid ettevõtted veebilehti selleks, et OLLA INTERNETIS. See olevat popp, teised on ka, tuleb ajaga kaasas käia jne. Oma veebi- ja sisuturunduse strateegiat ehk küsimusetle MIKS veebilehte või sotsiaalmeediakanalit on vaja, KUIDAS sellega omale kliente juurde tuua ja MIDA neile pakkuda, ei osatud vastata.

Videoturunduses ollakse täna samakaugel kui veebimaailmas 5-10 aastat tagasi. Saadakse aru, et videot on vaja, sest see on popp, teistel on ka ja ajaga tuleb kaasas käia. Mida sellega saavutada soovitakse, on tihti jäänud vastamata.

Allolevalt 7 küsimust / soovitust turunduseesmärkidel video tootmiseks:

1. Mis on video eesmärk?

mõõdetav tulemusSee, et konkurent on teinud laheda video või et see tundub õige viis, ei ole vastus. Vastus peab olema oluliselt konkreetsem ja mõõdetavate eesmärkidega. “Soovime tutvustada oma uut toodet 200le olemasolevale ja 500 uuele kliendile” on palju selgem ja mõõdetavam plaan.

Mida saab mõõta, seda saab hinnata. Video eesmärk peab olema välja kirjutatud, enne kui kaamera käima läheb.

2. Kas video huvitab vaatajat?

Content-Delivery-Network-Steffan-AquaronePoolteist aastat tagasi käis Best-Marketingi digitaalturunduse nädala raames Eestis Suurbritannia koolitaja Steffan Aquarone, kelle 3-päevase workshopi põhisõnumiks oli küsimus, kas video huvitab vaatajat? Vaataja peab olema sihtgrupist ehk potensiaalne klient. Kui su toode on 40+ vanusele, aga videot vaatavad teismelised, siis sellest erilist kasu ei ole.

Reklaamvideote eesmärk on kõikjal karjuda oma sõnumit – ehk kedagi huvitab. Turundusliku sisuga videote tootmisel võidavad need, kes saavad aru kliendi probleemist ja pakuvad sellele lahenduse.

Mõtle, milliseid emotsioone video vaatajas tekitab? Kas ta nutab või naerab, tekib ahhaa-moment vms. Tuim klipp mis näitab toodet, huvitab vaid peadirektorit ja tema käsul sekretäri ja laomeest. Koristaja noogutab kaasa.

3. Imagole vastav stiil

Kõik maailma videod võib jagada kolme kategooriasse – informatiivne, õpetlik või meelelahutuslik, kusjuures stiilid võivad omavahel kattuda. Näiteks advokaadibüroo võib oma turunduseks mõelda videot, mis räägib nende asukohast, inimestest ja teenustest, pakkuda videolahendusena regulaarseid ülevaateid õigusmaailma uuendustest või teha huumorit õigusmaailma totruste tutvustamisega. Sisuliselt sobiksid kõik lahendused, kuid milline neist toeataks ka imagot ja pakuks vaatajale huvi?

4. Kes, kus ja millal videot vaatab?

Sarnaselt veebiturundusega, kus pannakse paika ideaalne klient a’la 38-aastane kolme lapse isa Peeter Mustamäelt, kes töötab suurettevõttes keskastme juhina ning vabal ajal mängib korvpalli ja käib Vääna-Jõesuu suvilas ning vastavalt ideaalprofiilile luuakse veebileht, milles nii kujundajal, sisuloojal kui turundajal on koheselt selge pilt ka sõnumitest.

video platvormidKus ja millest vaadatakse? YouTube saab vaadata arvutist, telekast, mobiilist, embed koodiga veebilehelt või blogist, Facebooki kopeeritud lingist ning teha seda töölauast kuni Tallinn-Tartu bussi WC-ni.

Video esitamisel teleekraanil, YouTubes, messil või konverentsil on erinevad lahendused. YouTubes saab videole tekitada märkuse, millega vaataja saab liikuda järgmisele videole, teleekraani vaevalt keegi näpuga torkima hakkab. Messiboksides näidataval videol on pilt olulisem kui heli (mis on tihti välja lülitatud), mistõttu peadirektori suumaigutamist pole mõtet tummfilmina esitada.

Hiljuti nägin ühe ristmeedia konverentsi kokkuvõttest, kus räägiti erinevate platvormide kasutamist mitte ainult kodudes, kus mobiili või arvutiekraan on samal ajal lahti kui telekas, et sama on ka mitmetel muudel juhtudel. Üks turundaja tegi katse, kus näitas ekraanil QR koodi ja ütles, et esimene kes sellel lingil oma nime sisestab, saab 100.- USD. Paljudel läks kohe kiireks:)

Millal? Kui reisibüroo plaanib videot, mille põhisõnum edastatakse video audios, siis tihti sekretär või muu avatud kontoris töötav sihtgrupi osaline ei saa seda kuulata.

5. Üks video ei ole turundus

Mitmete ettevõtete puhul võib näha, et toodetud üks ettevõtte tutvustusvideo, pool aastat hiljem vaadatud, et sellel on 25 vaatamist ja siis otsustatud, et video meie puhul ei tööta. See on sama kui mõelda, et teeme Facebooki fännilehe, loosime välja iPadi ja mõni aeg hiljem on avastatud, et fänne on, aga kliendiks keegi ei hakka – järelikult sotsiaalmeedia meie puhul ei tööta. Või tegime välireklaami, panime DELFI bänneri jne.

6. Kasutajate loodud sisu

99% Lego mänguasjade, 95% Call of Duty ja 85% Cocal Cola videotest on loodud, kasutajate, mitte brändi poolt. Ka GoPro on väga hea näide kasutajate loodud sisust – kaamera kasutajad panevad tihti videosse, selle pealkirja või kirjeldusse märke, et see video on tehtud GoPro kaameraga. Puhas tasuta turundus ehk teenitud meedia.

Octoly uuringu infograafik näitab visuaalselt, et brändide videod on ainult jäämäe tipp:

Octoly-The-Hidden-Part-of-YouTube

Kui suudad panna kliendid endast positiivselt rääkima (ja videosi tootma), siis võid võita kordades rohkem kui turunduseelarvega suudaksid. Seda saab teha ka veidi pealesunnitud viisil läbi videokonkursite korraldamise, kuid ettevõtted, kes üritusi toetavad, võiksid ürituste korraldajatelt paluda (või ka lepingusse kirjutada), et sündmustest peavad olema YouTube laetud videokokkuvõtted.

Sprite toetab Eestis tänavakorvpalli. Suhteliselt väike turg, kus ca 10 000 korvpallurist mängib tänavakossu ca 3000. Samas on YouTube kanali kaudu jõutud üle 312 000 huviliseni.

7. Mis on video lugu?

Lood on turunduses tähtsad, need harivad või lõbustavad meid ning parimad lood inspireerivad tegutsema. Mõtle, milline on sinu ettevõtte nekroloog, sest lood jäävad paremini meelde kui numbrid ja faktid. Reaalsetest lugudest klientidega või huvitavatest lugudest tootearendusel on rohkem kasu, kui imalast reklaamklipist.

Kokkuvõte

Tihti pannakse turundusmaailmas kaamera enne käima kui video eesmärk on kirjas, selle vaatamise platvormid läbi analüüsitud ja veel vähem on mõeldud, et kas sisu võiks vaatajat huvitada.

Eeltöö ja strateegia võimaldab luua interaktiivsemaid lahendusi, mis jagamise läbi saab suurema tähelepanu kui ostetud reklaamikampaaniaga. Eriti head (ja kahjuks ka halvad) klipid saavad kasutajate tähelepanu sedavõrd, et nad hakkavad sellest oma klippe looma.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga