Jätkub YouTube video optimeerimise sari, millest varasemalt vaatasin, miks on märksõnad tähtsad ja kuidas mitte kirjutada YouTube video kirjeldust. Kuna tundub, et (halbade) näidete toomine saab rohkem tähelepanu, siis jätkame YouTube video optimeerimise kõige tähtsamal teemal ehk video pealkirjal.
YouTube video pealkirjad
Toon Eesti ettevõtete ja organisatsioonide puhul välja 7 näidet, kuidas ei peaks YouTube pealkirja kirjutama. Näited ei kandideeri TOP7-le, sest mõned avastamata pealkirjad on lausa nii halvad, et neid on raske üles leida. Kui mõne frukti avastad, siis anna teada videoturunduse Facebooki lehel.
1) Postimees Online
Pea 1,5 miljoni vaatamise ja 842 tellijaga Postimees Online kanal ilmselt lõpetas 4 kuud tagasi YouTube kasutamise.
Viimase üleslaetud video pealkiri kannab nime “2015 04 30 sitsiilia1“. Arusaadav.
2) EMT turundus
Eesti mobiilmaailma lipulaev, kelle YouTube kontole (424 000 vaatamist) on eile laetud ning juba tuhandeid vaatamisi kogunud videoklipid Nõmme Kalju “Dizzy penalty for Global Goals” kampaaniast, laadis 2-nädalat tagasi üles reklaamklipid, mille pealkirjad on jäetud ilmselt samaks failinimedega:
Imelik, venekeelsel reklaamil ei olnud ühtegi vaatamist? Aga pealkirja lõpus on ju “Rus”?
3) Elisa Eesti
Elisa Eesti (893 000 vaatamist) on mõnele venekeelsele videole õnneks suutnud korrektsema pealkirja lisada, kuid vaatajatele optimeeritud pealkirjadega reklaamklippe leiab ka nende kontolt, a’la:
YouTube näitab, et klipp on sekund pikem kui lubatud 15″, saa nüüd aru…
4) Tele2 Eesti
Eesti mobiilimaailma kõige populaarsen (1,3 miljonit) YouTube kanal jagab kooli alguse telereklaame oluliselt halvemini kui mõni kooli minev 5B klassi poiss.
NB: kui video kirjelduse lahtris seisab sõna “Description/Kirjeldus” ei tähenda seda, et täpselt selle sama sõna peaks sinna ka kirjutama.
5) TV3
TV3 on endiselt elus ka YouTubes, 4 päeva tagasi on üles laetud “Varjudemaa” reklaamklipp.
Puht tehniliselt ei ole tegemist “erakordselt halva” pealkirjaga, kuid kindlasti saaks TV3 oma videoklipidele atraktiivsemaid a’la “Varjudemaa tänases osas bla-bla-bka”.
6) TTÜ
Tipptegijad tegutsevad YouTubes suhteliselt korrektselt, kuigi kümnekonnal videol on unustatud kirjeldus lisada.
Siiski leiab tipikatelt video, mis oli mõeldud Vimeo keskkonda või mõnele Vimeo nime kandvale tegelasele.
7) Tallink Eesti
Peale VisitEstonia loo avaldamist selgus, et EASi ja Tallinki hetkel käimasolev #EpicEstonia kampaania läks maksma 800 000. Kulud jagati pooleks. Kampaania videod on üleval VisitEstonia kanalis ja võibolla ongi arem, sest Tallinki enda YouTube kanalist leiab…
Kui TV3 välja arvata, siis kõik väljatoodud pealkirjad on suure tõenäosusega üleslaetud failide nimed. Kui väita, et “see video tegelikult ei ole mõeldud YouTube”, siis tõepoolest – see video ei ole mõeldud YouTube.
Kuidas kirjutada head YouTube video pealkirja?
Video pealkiri on kõige tähtsam video metadata ehk info, mille põhjal see YouTube otsingus välja tuleb. Lisaks on pealkiri esmainfoks potensiaalsele vaatajale.
YouTube videole pealkirja lisamisel tuleks arvestada nii klikitavuse kui otsingusõnade tähtsusega. Suures plaanis 50/50 suhtes, kuid sõltub ka video sisust.
Kuidas sa seda googeldaksid?
Kõige lihtsam viis leida optimeeritud pealkiri on mõelda, et kuidas sihtgrupp antud teemat googeldaks? Kui sul on ratsatalu ja pakud ratsutamise teenuseid, siis tõenäoliselt otsitakse sinu teenuseid märksõnadega a’la “ratsutamine võrumaal”. Mõtle, milline allolev pealkirjadest oleks sobivaim:
- “ratsutamine EST 29.09.2015.mp4”
- “Mihkli Ratsatalu”
- “Tule ratsutama Mihkli Ratsatallu”
- “Ratsutamine Võrumaal – proovi ratsutamist Mihkli Ratsatalus”
Tähtsam eespool!
Tähtsamaid märksõnu tasub kasutada videos eespool. “Slackline workshop” on kindlasti otsitum ja tähtsam märksõna kui epicestonia.
Kui ühes seerias on tehtud mitu videot, siis üldjuhul märgitakse video seeria nimi ja number video lõpus. Antud juhul näiteks “Slackline workshop with Jaan Roose I EpicEstonia #93”.
SUURED ja väiksed tähed
Kui Inglisekeelsel Videol On Tihti Soovitav Kasutada Läbivaid Suurtähti, Siis Eesti Keeles See Hästi Ei Kõla. TRÜKITÄHTDEDES PEALKIRJAD EI OLE SAMUTI OK.
Too välja vaataja kasu
Intervjuude puhul on see edasiantav mõte, toote video puhul on see kasu, mida toote kasutaja saab jne.
Too välja number ja/või lubadus
“7 kõige halvemat YouTube pealkirja”, “5 võimalust kuidas YouTubes raha teenida”. YouTubes on mitmeid kanaleid, mille kõik videod algavad konkreetse numbriga a’la 25 või 10.
Kokkuvõte
Tänases Ringvaates rääkis 15-aastane tüdruk kuidas ta juba 11-aastaselt hakkas YouTube videosi tootma ning on saanud neile miljoneid vaatamisi. Vaataja tähelepanu püüdmisel on kõige tähtsamad detailid video pealkiri ja thumbnail ehk väikepilt. Ehk on tänastel turundajatel laste sõbrannadelt midagi õppida?
YouTube video pealkirja loomine ei ole lihtne, sellesse peaks panustama samapalju aega kui kirjeldusse ja märksõnade lisamisse kokku. Jällegi, kui sa seda teha ei viitsi, siis ära raiska aega ka video üleslaadimisega.