Eesti Vabariigi Valitsus kasutab info edastamiseks YouTube kanalit /ValitsuseUudised, mis loodud juba 2010. aastal. Pooleteise aastaga on kontole üles laetud 126 videot, millel on kokku ligi 20tuhat vaatamist (19 700). Ka kanali vaatamisi on hetkel üle 3000 ehk ca 8 korda rohkem kui Valitsusel fänne Facebooki fännklubis (399).
Kindlasti on tegemist väga progressiivse sammuga, näiteks viimasest pressikonverentsist (29.10.2011) on 8 videot laetud üles vaid päev pärast konverentsi toimumist ning kokku 125 sel aastal üleslaetud videot on täpselt 125 võrra rohkem kui näiteks Vabariigi Presidendil.
6 soovitust EV Valitsuse Youtube kanali täiendamiseks
1) Kanali nimi
Sarnase nime kasutamine kõikjal sotsiaalmeedias tõstab usaldusväärsust ja arusaadavust. Kui mujal sotsiaalmeedias kasutab Valitsus /stenbockimaja nimelisi kanaleid, näiteks:
– Facebook.com/stenbockimaja,
– Twitter.com/stenbockimaja,
siis YouTube.com/stenbockimaja oli täna hommikul veel täiesti vaba.
2) Kanali nimi ja bränding
Sarnane bränding sotsiaalmeediakanalites jääb vaatajatele samuti paremini meelde ja lisab kindlustunnet. Hetkel on Valitsuse Facebookis pilt Stenbockist, Twitteris vapist ning YouTubes vaid pealkiri.
Sarnaseid stiilielemente peaks hoidma nii sotsiaalmeedias kui ametlikus veebis ja, et pahalased Puerto Ricost ei saaks /stenbockimaja hõivata, sai täna see reserveeritud ning lihtsate brändinguvõimaluste näitamiseks sai lisatud sellele Valitsus.ee lehelt võetud taustapilt. Favorite all on mõned /ValitsuseUudised (autoplay) – seetõttu kanalil juba sisu.
NB: videoturundus.ee kanalite “hõivamised” (ning mõnel juhul lihtne bränding) on alati tehtud tasuta ja heas usus, et kontole moraalset õigust olev organisatsioon, ettevõte või isik neid soovib.
/Stenbockimaja (ning näiteks ka /ALeCoqEE, /HFPuls, /GoAdventureVideo, /Panaviatic, /LeiburEesti) kanali kasutajanime ja parooli, mida saab koheselt ära muuta, saavad õigustatud isikud tasuta, juhul kui saadate sellekohase soovi: reigo@videoturundus.ee
3) Kvaliteet
Vabariigi Valitsuse pressikonverentsid salvestatakse kindlasti HD kvaliteedis. Miks mitte neid YouTubes HD kvaliteedis näidata?
Veidi pikem üleslaadimisaeg tasub selle kindlasti ära, pealegi video kvaliteet näitab ka suhtumise kvaliteeti…
4) Konto, moodulid, playlistid:
Oragniseerituse mõttes oleks mõistlik luuga iga teema või näiteks kuupäeva kohta oma playlist, et vaatajad leiaks neid paremini üles (a’la “Pressikonverents 29.09.2011”).
Kui “Lemmikuid” ei ole, siis selle bloki võiks ühe klikiga eemaldada ning suunata tähelepanu teistele videotele, lisaks võiks “Üleslaadimisi korraldada” ehk valida välja just need videod, mis kanalil esimesena paremal pool näitab. Tõenäoliselt on antud kanalil need viimased videod, kuid ka neil on teatud tähtsuse järjekord ehk…?
Lisaks võiks üle vaadata konto moodulid ja profiili – hetkel ei anna teadmine, et konto omaniku vanus on 24. aastat meile olulist infot, küll aga võiks selles olla lingitud Valitsuse Facebooki ja Twitteri kontod.
5) Teemad ja linkimine
Kui peaminister räägib videos 2012. aasta riigieelarvest, siis võiks video kirjelduses olla huvilistele sellekohane otselink eerarve failile, mitte lakooniline “minister pressikonverentsil”:
6) Sisu
Valdav enamus kontol olevaid videosi on pressikonverentsidest, kuid kindlasti jääb iganädalaselt palju enam (ja erinevatele sihtgruppidele huvitavat) infot videolindile. Selle kogumine ja jagamine (ka muu sotsiaalmeedia kaudu) ei ole suur, kuid võimalik, et vajalik selgitus- (ja turundus)töö.
Kokkuvõte
Kuigi ka meie lähinaabrite valitsuskabinetid on YouTube leidnud, on E-esti e-ndiselt e-sirinnas või vähemalt mitte rongilt maas. E-eskuju näitamiseks peaksime lisaks uute lahenduste väljamõtlemisele efektiivselt ja kvaliteetselt kasutama juba tuntud ja soodsaid võimalusi. Näiteks paljud selles postituses välja toodud soovitused saab vastutav ametnik korda ajada mõnekümne minutiga, vajadusel võib eelnevalt tasuta “Videoturunduse käsiraamatut” sirvida;)
Poliitmaailmast laiemalt rääkides võiks videoklipp olla eraldi igast Riigikogu liikmest ning kindlasti saaksid ka erakonnad oma YouTube videokanaleid parandada, aga tõenäoliselt saab seda näha alles enne järgmisi valimisi.
Sotsiaalmeediakanalite arendamine võiks olla riigi poliitilistele ja vahempoliitilistele struktuuride üheks eesmärgiks, sest kriisiolukorras saab selle vahendusel infot kiiresti edastada. Vabariigi Valimiskomisjon on viimaste Riigikogu valmistega omad vitsad kätte saanud, kuid saanud sellega ka 10 korda rohkem “fänne” kui Valitsus või Parlament.
Kui postituse mõte meeldis, siis kliki allolevale “Meeldib”, “Tweet” või +1 nupule ja avalda kommentaarides arvamust kuidas ja mis kanalite kaudu sulle meeldiks riigi(ametnike)ga suhelda…