6 soovitust turundusliku seiklusreisi planeerimisel

Ühe BFMi õppeaine raames oli vaja analüüsida erinevad transmeedia projekte ning teha nende kohta analüüs ja blogipõhine veebileht. Projektid olid erineva suuruse ja mahuga, osad otsesemalt turundusega seotud, osad vähem. Näiteks minupoolt analüüsitud kahe tüübi rattaprojekt “350 South – an American Journey” on kordades marginaalsem kui näiteks “Dexter” või “Game of Thrones”.

Samal ajal oli projekt väga huvitav, eelkõige seetõttu, et seda on lihtsam järele teha, mitte küll mõttega sama reis rattaga läbi sõita, vaid selle järeldustest oma projektides õppust võtta. Teemast inspireerituna vaatasin ka eestlaste erinevaid transmeedia-seiklusreiside projekte.

350 South

2011. aasta juulikuus võtsid kaks ratturit ette 27 000 km pikkuse teekonna Ameerika mandri põhjatipust Prudhoe Bays lõunaotsa, maailma kõige lõunapoolsemasse linna Ushuaiasse. Kuna üritust hakkas kajastama transmeedia ettevõte beActive Media, kes tegi veebilehe, produtseeris videopäevikuid ning tegi telesaateid, siis kvalifitseerus projekt transmeedia analüüsi tegemiseks.

Kui kogu projekt lühidalt kokku võtta, siis juba 3 kuud pärast starti, vahetult pärast Mehhiko piiri läksid tüübid lahku, peale mida lõpetas ka beActive ürituse kajastamise ja telesaadete tegemise ning unustas isegi ära mainida selle, kui üks tüüp pärast 452 päeva, 2012 oktoobrikuus, lõpuks sihtkohta välja jõudis.

Projektiga loodeti tähelepanu saada heategevusliku kampaaniaga, mille läbi loodeti koguda 100 000.- EURi Iiri karjäärinõustajate assotsiatsioonile  Ametlikult saadi kokku siiski tubli 22 500.- EURi.

Projekti analüüsimise käigus oli huvitav tüübiga, kes oli sel ajal viimaseid sadu kilomeetreid läbimas, e-maili teel suhelda ning tausta uurida. Kuid loogiline, et koolitükid tehakse ära viimasel hetkel ja kiirustades, mistõttu analüüs parimat hinnet väärt ei olnud;)

Eestlaste “transmeedia seiklusreisid”

Arktikast Antarktikasse 2010

350 Southi marsruut on väga sarnane eestlaste Artikast Antarktikasse projektiga, millel oli ka veebileht ning pikemad ja paremad telesaated.

httpv://www.youtube.com/watch?v=NciGtTcSMrE

Samal ajal projekti blogi on hea vaid sisu poolest, kindlasti oleks see saanud olla paremini ühendatud kogu audiovisuaalse sisu ja muude kajastustega.

Ilmareis

Ka Tätte ja Matvere “Ilmareis” kvalifitseerub transmeedia projektiks, sest erinevatel platvormidel pakuti erinevat sisu – blogi pakkus täiendust telesaadetele, lisaks küllaltki aktiivne Facebooki leht, veidi kehvemini majandatud YouTube kanal jne ning mõni aeg hiljem ka Matvere raamat “Meri ja kuked“, mis hetkel veel Apollo raamatumüügi nr.1.

Aga nagu eelmises postituses kirjutatud on nüüdseks juba domeen unustatud ja kindlasti oleks olnud võimalik ka kogu selle projekti sisu arendamist ja ühendamist erinevatel platvormidel paremini läbi mõelda. Võimalik, et järgmisel aastal teeb keegi ka selle kohta analüüsi;)

FujiMees

Eesti ratturitest on 350 tüüpidest kindlast kõvem tegija FujiMees Raimo Laosma, kes 329 päevaga sõitis jalgrattaga ümber maailma ning läbis kokku 34 344 kilomeetrit. Ehk üle 100 päeva kiiremini ja ca 7000 kilomeetrit rohkem. Sellise tempo juures suutis ta reisist üles panna pilte ja kirjutada blogipostitusi ning sai ka tubli kajastuse Eesti meedias. Kindlasti oli see ka Fuji Mustamäele hea turundusprojekt;)

Motors24

Autohuviliste seltskond portaali Motors24 on kõvasti panustanud videote tootmisesse, eriti oma erinevate reisiseikluste jäädvustamiseks. Viimati jõuti tagasi Magadani reisilt, finishikommentaarid olid järgnevad:

httpv://www.youtube.com/watch?v=KevWBYqH6YA

Juba vähem kui nädala pärast (24.01.2013) starditakse reisile maailma kõige põhjapoolsemasse linna – Norilskisse, mille rekord miinuskraadid on kuni -60C ning lumeoludest leiad uskumatuid pilte siit. Ka sellest ettevõtmisest valmib telesari, mida loodetakse näidata ETV ekraanil.

Reisiettevõtmise netikajastuse leiab ürituse ühe peatoetaja, G4S veebi alamlehelt: http://www.g4s.ee/4x4reisid

Seiklusreisi turunduslikud edufaktorid

1) Millegi teistsuguse tegemine on tõenäoliselt esmane eduka seiklusreisi planeerimisfaktor. Näiteks Fujimehega täpselt sarnast marsruuti samamoodi ümber maailma sõites saaks tõenäoliselt oluliselt vähem kajastust või kui mõned järgmised kuulsused kaheaastast jahiga ümber maailma projekti alustavad, siis kindlasti oleks neil raskem nii telesse pääseda kui reisile tasulist seltskonda kaasata.

2) Mõtle kuidas vaatajaid kaasata? Ilmareisil oli võimalik lausa füüsiliselt kaasata ehk 2000.- kroonise päevarahaga ise ka mõne otsa kaasa teha, kuid andes vaatajale võimaluse mitte ainult projekti jälgida, vaid ka sellesse kuidagi panustada või muuta, hoiab vaatajaid kindlasti kauem projektiga seotud. Näiteks üks Kanada paarike Alex&Luke andis oma blogi jälgijatel otsustada kuhu nad järgmisena edasi sõidavad.

3) Mõtle projekti audiovisuaalse sisu peale HD formaadis! Isegi juhul, kui sul ei ole  telekajastust eelnevalt kokku lepitud. Kui videomaterjal on olemas, siis on võimalik sellele ka tagantjärele paremat kajastust saada. Lisaks on loomulikult kõik online videoturunduse võimalused, sest seiklusreisi emotsioone on raske vaid teksti ja pildikujul edasi anda.

4) Oma teadmiseid PR-ist ehk mõtle, miks projekt võiks meediat huvitada? Sellesse on kaasatud kuulsused, tegemist on heategevusega, teema on värske ehk just nüüd ja praegu toimub miskit huvitavat.

5) Harjuta vaatajaid regulaarse sisuga. Seiklusreisidest peaks olema ülevaateid vähemalt kord nädalas. Mida tihemini seda parem loomulikult. Samal ajal tuleks jälgida, et kajastamine ei hakkaks ära rikkuma kogu reisi mõtet ja elamust enda jaoks.

6) Mõtle, mis võiks olla kogu reisi teema või lugu! Lihtsalt “sõidan ümber maailma ja kirjutan, mis näen” ei paku tõenäoliselt väga paljudele huvi kuigi oleneb ka marsruudist ja info jagamise oskusest. Mõni aeg tagasi tegi üks TTÜ tudeng oma maailmaturnee, millel oli reisiportaalide kaudu küllaltki palju jälgijaid.

Samas, näiteks kui rahvatantsuhuvilised oma reisi käigus õpetaksid igas sihtkohas kohalikud Kaera-Jaani tantsima, siis oleks lool juba rohkem sisu.

Kokkuvõte

Iga reisiprojekt ei tähenda, et sellele oleks vaja blogi, pilte ja videosi teha, kuid erinevaid platvorme kasutades on võimalik lugu rohkematele rääkida, toetajatele maha müüa ning sellga reisikulusi vähendada või paremal juhul isegi teenida.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

etEstonian