Eile tekitas Eesti meedias tähelepanu Hollandi lavastaja aktsioon, milles inimesed jäid kangestunult linnatänavaile lebama. Tõenäoliselt vaid üksikud eestlased ei reageeriks sellisele olukorrale (mistõttu nad ongi üksikud), kuigi reageering võib olla vastakas – ahh sul kõik korras või mida põrgut sa siin pikutad?
Videoturunduses on reageerimine samaoluline kui performance‘le tähelepanu saamine, kuid üldjuhul ei ole selleks soovitav tänavale pikale heita. Video vaatajanumbrid ning selles tulenevad müüginumbrid sõltuvad sellest, kas ja kuidas on vaatajad videole reageerinud.
5 võimalust kuidas saab videole reageerida ning mida selle soodustamiseks teha:
1) Jagamine
Igaüks, kes on internetti avaliku video laadinud, soovib, et selle vaataja jagaks ehk soovitaks videot oma sõpradele. Sheerimise ergutamiseks ei piisa sellest, et video lõpus või kommentaarides on soovitus seda teha – video peab vaatajas tekitama emotsiooni a’la:
- Video inspireeris vaatajat, muutis teda rõõmsaks või kurvaks – kui see vaatajat mingil moel emotsionaalselt puudutas, siis on jagamise tõenäosus olemas.
- Video andis kasulikku infot või hindas vaataja, et see võiks harida tema sõpru. Kui video kinnitab vaataja arusaama, siis see võib olla põhjuseks, miks ta soovib sõprade seas tähelepanu saada.
- Video puudutas vaataja identiteeti – see on tema töö, elukoha, hobi või muu kohta. Veelgi enam – videos on ta ise või tema sõbrad.
Üldjuhul ei soovi vaatjad jagada midagi sellist, mis neid rumalana võiks näidata. Erandiks olukord, kus vaataja jagab videot, sest ta loodab sellega mõnda auhinda võita ehk … leidub.
2) Kommentaarid
Eestlaslik lähenemine, et kommentaar on üldjuhul negatiivne, sest miks üldse peaks kommenteerima, on tekitanud olukorra, kus vaid vähesed YouTube kanalid Eestis kommentaare soodustavad ja sellega arutelu tekitavad, hoolimata sellest, et kommentaar on väga oluline video ränkingule, seda eriti juhul kui video autor on 48h jooksul kommentaaridele vastanud.
Populaarsed lood suudavad lisaks emotsioonide tekitamisele panna ka endast rääkima, kuid selleks, et kaks eestlast omavahel suhtlema hakkaksid, peaks esmalt üks suu lahti tegema. Kui esimesena küsib video näitaja, siis on suurem tõenäosus jututeemasi kontrollida ning positiivset tagasisidet saada. Lihtsaim viis on tekitada auhinnamäng, mis on näiteks Motors24 Tehnika TV meestel hästi käima läinud.
Trolle leidub, kuid YouTubes saab kommentaare nii kustada kui ka kasutajaid blokeerida.
3) Interaktiivsus
Üha rohkem kasutatakse online videote puhul interaktiivseid lahendusi, milles vaataja ei ole passiiivne, vaid saab video peal olevate klikkide abil liikuda järgmist vaatama, kanalit tellima või ettevõtte kodulehele.
Jimmy Kimmel kutsub oma video lõpus kanalit tellima või kanali teisi videosi vaatama:
Introvertse eestlase Mustamäelt, kes ei taha kellelegi välja näidata, et talle miski meeldib, tasub kutsuda kanalit tellima. Kui üks video talle huvi pakub, siis ei pea teda Hipodroomi tagant uuesti otsima, kui uus video välja tuleb.
4) Meeldib või ei meeldi?
Kõige lihtsam viis näidata välja, kas video meeldib või ei meeldi on teha seda video all oleva pöidlaga. Tagasihoidlik viis video kohta arvamust avaldada. Vähem tagasihoidlik on videos seda vaatajalt küsida.
5) Manustamine
Manustamine ehk embeddimine tähendab seda, et keegi jagab Sinu video akent oma veebilehel. Näiteks online meedia jagab ürituse tutvustusvideot või mõni blogija hidnab mõnda reklaamklippi.
Üldjuhul on manustamine win-win situatsioon, sest akna jagaja saab vaataja oma veebilehele, kuid video vaatamise klikk ning jagamine lähevad video autori boonuseks. John Oliveri populaarseim video on manustatud rohkem kui 7500 veebilehele.
Selleks, et keegi sinu video kuskile oma veebi lisaks, on üldjuhul vaja, et sa seda ise küsid – a’la online meedia puhul saadad pressiteate koos videolingiga.
Kõige tavalisemad vaataja reageeringud on aga video kinnipanek või edasikerimine. YouTube puhul tasub statistikast jälgida kui palju vaatajaid jõudis video lõpuni ning mitmed neist sellele reageerisid.
Kui videole reageeringiud ei ole, siis tõenäoliselt oled sa hallis mantils tusane vanamees, kes sombuse ilmaga läbi linna kõndis ning keda mõned inimesed võisid küll näha, kuid keegi ei märganud. Tähelepanu saamiseks ei pea vanamees surnut teesklema või mantlihõlmasi avama, piisab rõõmsamast meelest, ekrsamatest toonidest, põnevast sõiduvahendist ning huvilistega suhtlemisest.