5 videoturunduse põhiküsimust

Ühe koolituse raames panin kokku 5 videoturunduse põhiküsimust, mida online video planeerimisel ja tootmisel peaks enne kaamera käivitamist läbi mõtlema.

1) KELLELE ehk kes on sihtgrupp?

Uskumatult tihti kohtab korraliku kopika eest toodetud videoklippe, mille puhul ei ole aru saada, kellele on see mõeldud. Loogiline, et turunduslikul eesmärgil toodetud video on mõeldud potentsiaalsele kliendile, kuid ainult mõtlemisest on vähe.

epicestonia

Kui EPICESTONIA videod on mõeldud rootslastele, siis miks need on inglisekeelsete tekstidega? Kui inglise keelt mõistev vaataja klikib video all olevale lingile, siis jõuab veebilehele, kus kõik on Rootsi keeles? Wha nästa?

Sotsiaalmeedia ja muudes turunduskampaaniates määratletakse tihti suhteliselt detailselt abstraktne klient, kellele toodet või teenust pakutakse a’la 44-aastane keskastme juht ja 2-lapse isa Peeter Mustamäelt, kes vabal ajal …, mis võimaldab teha palju efektiivsema lahenduse kui sihtgrupp “keskealine mees”.

Mida täpsemalt on paigas video vaataja, seda täpsemalt saab ka vastata kõikidele järgmistele küsimustele.

2) KUHU ehk millisele platvormile?

“Selle video paneme internetti!”. Jah, internetis on koht suure punase nupuga “Upload” ja kui sellele vajutada, siis ongi video internetis olemas.

platvormi valik

See, kas video on mõeldud YouTube, Facebooki, Vimeosse või mujale, tähendab arusaamist platvormi võimalustest ja nende ärakasutamist. YouTube video puhul on näiteks hea suunata vaataja video all või peal olevale lingile, kuid sama klipi laadimine Facebooki on suhteliselt mõttetu.

youtube facebook vimeo

Juba enne filmimist ja montaaži on oluline teada, mis platvormile see on mõeldud ning mis on just konkreetse platvormi tehnilised võimalused.

3) KEDA HUVITAB?

Videoturunduse kõige tähtsam küsimus on WIIFM ehk Whats In It For Me ehk Eesti keeles MOSKVA – Mis On Selles Kasu Vaatajale, Ahh?

Need, kes suudavad videot teha, mõeldes kõigepealt potensiaalse vaataja ehk kliendi huvidele, toimivad palju paremini, kui need, kes mõtlevad, et meil on toode/teenus – teeme sellest laheda klipi ja siis mõtleme, kuidas seda huvilistele näidata.

Selleks tuleb teha sisuturundust, mis tähendab vaatajale/lugejale huvitava sisu loomist. Näiteks Peep Laja ConversionXL blogi – loed artikli läbi, saad targemaks, kuid kordagi ei ole artiklis märgitud, et “tule osta Markitekti käest teenust”.

mis ei ole sisuturundus

Sisuturundus ei ole BestMarketingi ja Äripäeva “sisuturunduse” artiklid stiilis “TV3 ja Buduaar sõlmisid koostööleppe” või “Vana Villemi pubi saab tänavu 20-aastaseks“. Nende õige nimetus on ostetud reklaamartikkel.

4) EESMÄRK ehk miks sa video tootsid?

Videol võib olla üks või mitu eesmärki, kuid eesmärk peab olema. Näiteks üks eesmärk võiks olla vaataja saamine keskkonnast välja mingit konkreetset tegevust tegema? Kui soovid, et keegi su Facebooki lehte laigiks, siis sa tõenäoliselt ütled seda.

eesmärk

Tooge Videoturununduse FB lehel välja mõni Eesti video, kus video lõpus oleks üleskutse kanalit tellima! Neid kindlasti on, ma lihtsalt ei ole leidnud veel;) 

Eesti teatrite YouTube laetud lavastuste tutvustusvideote puhul võiks vaataja saata näiteks piletiostu lingile. Tuleb kiita, et mõned teatrid isegi kasutavad seda varianti, kuigi tekstid on sageli kopi-paste lavastuse veebilehelt.

5) KUIDAS MÕÕDAD?

Video vaatajanumber on kõige vähemolulisem statistika. Aga mitu teatripiletit osteti tänu sellele, et vaataja sai sellekohase üleskutse videost?

9 korda mõõda

Lihtne võimalus tulemusi mõõta on kasutada URLi lühendajaid a’la bit.ly või goo.gl – saad tagantjärele näha, mitu klikki tehti iga konkreetse URLi puhul. A’la mitu huvilist tuli Facebooki fänniks, kanalit tellima, kodulehele jne.

Tulemuste mõõtmine võimaldab neid analüüsida. Milline video toimis paremini, mis mitte, mida edaspidi paremini teha jne. Mittemõõtmine võimaldab … raha tuulde lasta.

Kokkuvõte

Internetti mõeldud videote planeerimist alusta sihtgrupi defineerimisest (kellele?) ja siis kõige tähtsamast küsimusest ehk mõtle, mis huvitab sinu potentsiaalset klienti ning kuidas saad oma toote või teenuse temaga siduda.

Peale seda saad paika panna platvormi ning ära unusta seada videole mõõdetavaid eesmärke.

Koduseks ülesandeks on võtta suvaline eestikeelne YouTube video ja proovida väljatoodud küsimustele vastamist.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga