5 suurimat videoturundusviga

Online videote turundamine on Eestis tõusvaks trendiks – üha rohkem ettevõtjaid avastavad selle kasu(m)likkust. Siiski on häid näiteid veel vähe, mistõttu selles postituses räägin 5 suurimast veast, mida meil videoturunduses tehakse.

1) Videoturundust ei tehta

Ettevõtjad on panustanud kõvasti aega ja raha oma kodulehe arendamisele ning aktiivsele tegevusele sotsiaalmeedias. Video lisamisel oma veebilehele ei nähta mõtet või tundub see liiga keerulise/kalli/aeganõudvana. Tõenäoliselt kaotatakse selle lähenemisega lähitulevikus kliente ehk antakse konkurentidele kõige rohkem eeliseid.

Videoturundustehnikate kasutamine on lihtsa tehnika (näiteks telefon) olemasolul tasuta tegevus ehk vaid aega nõudev protsess, mis kindlasti aitab kaasa nii otsingumootorites paremale leitavusele kui ka sotsiaalmeedias tähelepanu võitmisele.

2) “Hurraaga” videoturundus

Video on võimas turundusrelv, mis ei tee otsest müüki, vaid on heaks vahendiks suunamaks video vaataja sinu veebilehele. Kui sinu veebileht ei suuda teha müüki ehk sulle kliente (loe: raha sisse) tuua, siis video ei päästa päeva.

Sama mõttetu on ka otsingumootoritele optimeerimine nagu Annes täna Dreamgrow blogis kirjutas.

Alusta oma veebilehe elementaarsest parandamisest mõttega, et mis kasu sinu veebilehe külastaja sellest saab, mitte stiilis, mis sina tahad sellega öelda. MOSKVA (Mis On Sellest Kasu Vaatajale, Ahh?) küsimus kehtib ka internetiturunduses. Vaata näiteks mitmele Peep Laja 8 küsimusele sinu koduleht vastab.

Siiski videot ei tasu kodulehe tegemisel unustada – sellega saad 10-sekundi jooksul vaatajale öelda:
– mis leheküljega on tegemist,
– mida külastaja siit saab,
– mida ta järgmisena tegema peab.

Sama saad teha ka teksti, pildi ja kujundusega, kuid videoga on see isegi lihtsam. Kõige õigem tee on seda mõlemal viisil korraga teha.

3) Unustatakse ära sisu ehk vaataja kasu

Üldjuhul on telereklaamid head näited kuidas ei tohi teha online videoturundust, sest stiilis: “siin-on-meie-logo, see on meie toode, siin on meie logo, see-on-meie-toode, osta-meie-toode, igaks-juhuks-lõppu-veel-meie-logo” tehtud klippe keegi niisama ei vaataks, veel vähem sõbrale edasi saadaks.

Räägi video abil mis kasu sinu tootest on, või mõtle uus lähenemine – näiteks eelmises postituses kirjutasin, miks restoranid võiksid mõelda oma toidusaladuste avaldamisele.

Huumorit ei tasu unustada, kuid meelelahutusliku sisuga videote tegemine on kõige raskem ja riskantsem viis. Alusta parem informatiivsetest või how-to videote tegemisest. Siit leiad 5 head ideed videote tootmiseks.

4) Video jääb jagamata

Kui oled panustanud kõvasti oma video tootmisele, kuid ei viitsi tegeleda selle levitamisega, siis sellest on samapalju kasu kui suurepärasest reklaamplakatist Kükametsa poe infostendi tagaküljel. Mõni juhuslik mööduja võib küll sellele sattuda, kuid üldjuhul jääb see leidmata.

Isegi kui sa elad ja oled Kükametsas, siis peaksid sa panema reklaami stendi esiküljele ning pasundama sellest nii, et pool pealinna tuleks seda kohapeale vaatama.

Jaga seda kõikides oma sotsiaalmeediakanalites loomulikult Facebookis, kuid ka Orkutis (kui sa just kontot kustutanud ei ole), lingi see embed koodiga oma kodulehele ja blogisse ning kui oled omaltpoolt teinud kõik, siis panusta sellesse, et teised teeksid sama – jaga nänni video vaatamise/jagamise eest, tekita video kohta küsimus a’la “kes esimesena leiab, mis värvi jalgrattaga sõitis 1:17 tüüp videos saab…” või “kõik, kes leiavad videost 5-kohalise koodi, saavad päevaprae 50% hinnaga vms”.

Lisaks vaata, mis samas valdkonnas on kõige populaarsem video, mida sinu sihtgrupp jälgib ning lisa oma video sellele video responsina. Või vähemalt kommenteeri ja lisa link oma videole.

5) Oodatakse kohest tulemust

Kui oled video tootnud, üles laadinud, optimeerinud ning jaganud-kuidas-jaksad, siis oodatud tulemust, ehk müügi kohest suurenemist, ei pruugi tulla ka juhul kui sellele tuhandeid vaatajaid oled saanud, sest videoturundus on pikaajaline protsess.

Tulemus, ehk oma toote või teenuste müük, võib tegemata jääda ka läbimõtlemata call-to-actioni puhul, kuid igal juhul võiksid arvestada vähemalt 3-6 kuuga enne kui video(te)le seatud eesmärke hakkad analüüsima.

Samas jääb video igapäevaselt 24h sulle tasuta müüki edasi tegema, näiteks Kellemani video magneetilisest käevõrust oli aastaid suurema tähelepanuta, kuid ca pool aastat tagasi levis äkitselt kulutulena (hetkel ligi 4 miljonit vaatamist) ning tõi ettevõttele ca 750k.- USD käivet.

Unustatakse, et ühest videost on samapalju abi kui ühest blogipostitusest – see küll näitab, et sul on blogi ja sa oled midagi kirjutanud ning vaatajad on seda lugenud, kuid teist korda nad seda ei tee. Kui tahad, et su “püsikliendid” vaataksid (ja jagaksid/soovitaksid) sind teistele, siis proovi oma videoturundusstrateegia pikemalt läbi mõelda.

Kokkuvõte

Video abil toodete ja teenuste tutvustamine / müümine on läbimõeldud kodulehe oluline osa. Ettevõtjad, kes vaid interneti tarbeks videosi teinud, on pikas perspektiivis konkurentidest samm eespool. Kui sa ei taha rongist maha jääda, siis alusta videoturundusega juba täna.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

etEstonian