5 põhitõde lihtsa video filmimisel

Kuna seda blogi loevad professionaalsete operaatorite kõrval ka mitmed need, kes pole kaamerat palju käes hoidnud, siis järgnevalt mõned soovitused neile, kel kaameraga häid suhteid veel ei ole. Operaatorid võivad siinkohal lugemise lõpetada.

1. Ära, palun, värise

video statiivKäevärin jääb peaaegu alati videopildis näha, seega leia oma kaamerale toetuspunkt. Kui sul statiivi käepärast ei ole, siis toeta kaamera või käsi millega kaamerat hoida, mõnele alusele. Kui toetuspunkti pole võtta, siis viimases hädas hoia kaamerat vähemalt kahe käega.

Statiiv on kaameravarustuse esimene lisavahend.

Värin võib tihti tekkida ka emotsioonide pealt – näiteks Alexela Korvpalli meistriliiga mängude viimaseid sekundeid filmides võib võidukorvi emotsioonides unustada, et kaamera on käes. Võin selles osas ka endale tuhka pähe raputada, sest 2004. aastal korvi alt Rauno Pehka skandaalset “kellaviset” filmides vaatasin ise palli ja kella, aga kaamerapilti jäid vaid enda jalad.

2. Telefoniga filmi landscape

Kui sa ei just ei ole Brasiilia prostituut, kes Justin Bieberit soovib filmida, siis telefoniga filmi alati landscape ehk ära hoia oma telefoni püstises asendis.

Brasiilia prostituut

3. Ma ei kuule sind

TaustamüraVideomaailmas on heli tihti olulisem kui pildi kvaliteet. Veidi udusem pilt, millel on hea heli, on palju paremini vaadatav, kui hea pilt häiriva tuulega või muu taustamüraga. Seetõttu kasutatakse filmimaailmas peaaegu alati lisamikrofoni, et rääkija heli korrektselt salvestada. Mõnikord kasutatakse ka teist mikrofoni, et soovitud tausta eraldi salvestada.

Tõsisema tuule või muu taustamüra puhul, kustuta see editeerimisel üldse ära. Näiteks droonidega õhust filmides jääb alati peale häiriv tiivikumüra.

Kui kedagi rääkimas filmid, siis leia selleks vähemalt mõni vaiksem koht. Äärmisel juhul salvesta heli hiljem eraldi.

4. Valgusta mind

Seda, kuidas pesemata afroameeriklane katlamaja taga kivisütt loobib, on hea salvestada päevavalguses. Öisel ja muul pimedal ajal pead alati mõtlema lisavalgustuse peale. Viimase puudumisel proovi lülitada kõik olemasolevad valgustid filmimise ajaks sisse ja/või kasuta võimalikult palju loomulikku valgust.

5. Video kvaliteet

Ka kõige lihtsamates kaamerates ja telefonides on video filmimisel võimalik valida erinevaid seadeid. Filmi alati kõige paremas kvaliteedis, sest editeerimisel saad alati paremast kvaliteedist teha lahjema versiooni, vastupidine ei ole hiljem võimalik.

Kokkuvõte

Video- ja filmimaailmas on kümneid ja sadu detaile veel, mida näiteks Balti Filmi- ja Meediakoolis võid aastaid õppida, kuid olukorras, kus pea igalühel on videot salvestav aparaat telefoni näol taskus, võiks väljatoodud põhitõdesi igaüks enne teada, kui salvestamise nupule vajutatakse.

Siin väljatoodud tehnikaid õpetatakse täna põhikooli meediatundides. Eelmisel sajandil sündinutele, kelle esimene kokkupuude videoaparaadiga oli siis, kui Kanada onu kassetile lindistavat JVC käsikaamerat sai tädi Malle pulmas näppida, on ehk miskit kasulikku.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga