3 soovitust startupi video tootmiseks

Eesti on startupide ehk idufirmade loomises maailmas esirinnas. Kuna erinevalt teistest alustavatest ettevõtest ei ole idufirma toode või teenus ennast veel turul tõestanud ehk tarbijad ei tea milleks see hea on, siis video on lihtne viis seda kiirelt selgitada.

Siiski ei ole videolahenduse loomine teenuse turundamise puhul kõige esimene samm, sest idufirmadele on omane ärimudelimudeli kiire muutumine.

Idufirma loomine

Startupi loomiseks on vaja head ideed ja tiimi. Tihti on hea tiim nõrgema ideega parem kui hea idee kesisema tiimiga, sest A-tiimil on suurem tõenäosus oma B-ideed parandada, kui B-tiimil A-ideed teostada. Ideede loomisest ja presenteerimsest on hea õppevideo Ajujahi koolitusprogrammis.

Idee teostamiseks on idufirmadel vaja investoreid, kellele tuleb kõigepealt lühidalt ja selgelt idee maha müüa, et pikemale vestlusele pääseda. Sama lugu on ka idufirma potensiaalsete klientidega – ka neile tuleb oma toote või teenus maha müüa. Lihtne viis seda veebilehel teha, on sellele demovideo luua.

Soovitused idufirma demovideo loomiseks

Idufirma demovideo peaks olema sama süzeega, mis liftikõne ehk võimalikult kiirelt ja selgelt rääkima:

  1. Milles seisneb probleem?
  2. Kuidas idufirma toode või teenus seda probleemi lahendab?
  3. Mida peaks tegema järgmisena?

Lisaks võiks startupi demovideo rääkida loo ehk tuua näite konkreetse kasutaja probleemi lahendamisest.

Selgita probleem

Startupi demovideo võiks alata probleemi selgitamisega. Näiteks Belongings, mis võimaldab tõendada asjade omandamist ning garantiiaja kehtivust pabertsekke säilitamata, tutvustab oma teenust animeeritud demovideos läbi konkreetse karakteri probleemi:

httpv://www.youtube.com/watch?v=Qd13GVSAl2s

Ajujahi selle aasta 25 väljavalitud idee seas on analoogse ideega eestikeelne e-garatnii.eu:

Mõtle miks, mitte kuidas!

Idufirma toode või teenus on üldjuhul uudne, mistõttu soovivad loojad videos tihti näidata kuidas asi töötab, mitte miks see loodud on. Näiteks Eesti üks tuntumaid startupe Click&Grow räägib esilehel viidatud videos samuti asja toimimisest, mitte selle vajadusest ehk miks see loodud on.

Loomulikult on ka uudse toote või teenuse kasutusõpetus video teel oluline, kuid miks on tähtsam kui kuidas. Click&Grow puhul võiks tutvustavas videos pigem näidata kui lihtne on olla aednik.

Teine Eesti päritolu startup TapTender, mis võimaldab toitlustusasutustes mobiiliga tellida ja teenuse eest tasuda näitab esilehel kahte videot – kasutusõpetust ja teenuse tutvustust ehk põhjendust, kellele ja miks teenus vajalik on:

Kuigi “reklaamklipp” ei ole üleskutsuv sõna videole klikkimiseks, on selle sisu juba parem.

Ütle mida teha edasi!

Demovideo(d) võiks olla erinevate lõppudega. Kodulehel oleva teenuse tutvustusvideo lõpus ei peaks olema üleskutset minna kodulehele, sest vaataja juba on seal. Samas sotsiaalmeedias jagatava video eesmärk on üldjuhul vaataja oma kodulehele saada.

Üleskutse video vaataja midagi tegema panna, peaks olema iga video lõpus.

Millal, kuidas, mis maksab?

Startup võiks mõelda demovideo tootmisele alles siis kui toode või teenus on lõpuni selgeks mõeldud ja testitud. Peamiselt põhjusel, et kvaliteetse demovideo loomine on suhteliselt kulukas.

Kes soovib oma ettevõttele ise demovideot toota, siis õppekeskkonna Udemy üks populaarsemaid e-videoloenguid on Miquel Hernandenzi “How to Create an Awesome Demo Video for Your Business“.

Tüüp on oma loengu müügiga aastaga teeninud üle 90 000.- USD (millest tulenevalt tegi ta järgmise loengu teemal “How to Create an Awesome Online Course“). Kui sind teema huvitab, aga ei soovi loengu eest ligi 300.- USD välja käia, siis GrumoMedia kodulehelt leiab koolituse lingi, kus hinnaks 150.- USD.

Selle postituse inspiratsiooniks oli aga sama tüübi ligi tunniajane videointervjuu, millest saab lisaks teada, et minutiajase animatsiooniklipi tootmiseks kulub ca nädal ning selle (animaatori) omahind on ca 2500.- USD, mis koos kontseptsiooni loomisega ning võimalike muutustega teeb animeeritud videoprojekti hinnaks orienteeruvalt 5000 – 10 000.- USD.

Kokkuvõte

Kodulehel olev demovideo aitab startupil lihtsalt ja kiirelt selgitada, mis probleemi toode või teenus lahendab ehk milleks see loodud on. Samas tuleks videolahendusele mõelda alles siis, kui toode või teenus on põhjalikult läbi mõeldud ja testitud.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga