3 olulist tegevust YouTube uuel kontol

2011. detsembri algul lansseeritud YouTube uus kujundus ei ole enam suur uudis, sellest pasundas nii OHOH-UHUU-NOVOT stiilis kollane meedia kui ka uudissõnadega Päevaleht.

Tava- ja ärislistel eesmärkidel YouTube kasutajatele on aga oluline teada, et lisaks esilehele on muutunud kanali ehk sinu kodulehe kujundus YouTubes. Seetõttu on allpool väljatoodud lihtsad tegevused “rangelt-soovituslikud”.

Taust: YouTube on sotsiaalmeedia

Uue kujunduse peamine eesmärk on muuta YouTube sotsiaalsemaks ehk kasutajad näevad nüüd rohkem neile mõeldud, mitte populaarseid kassi-, apelsini- ja ebaõnnevideosi.

Näiteks oma vanakooli, õhtujuhi või videoturunduse kontodega YouTube sisse logides näen erinevaid videosi eesotsas (oleneb, milliseid kanaleid ma olen tellinud ja millise konto Facebooki jt ühendanud). Linnuke “kuva vaid üleslaetud videosi” ees toob välja vaatajat huvitanud kanalite viimati üleslaetud videod.

Logides sisse vanakooli kontoga on esimesed videod Tujurikkujast.

YouTube üritab pakkuda vaatajale üha rohkem seda sisu, mis just vaatajat huvitab. Kui ekstreemspordi- huviline on tellinud ehk subscribenud peamiselt oma ala kanalitega, siis neid videosi talle ka pakkutakse.

Veelgi olulisemaks saab era- ja ärikanali vahe. Näiteks kui turunduse assistendid jagavad kalliks maksma läinud ettevõtte (tele)reklaamklippe oma YouTube kontol ning töövälisel ajal, olles sama Google kontoga sisse logitud, juhtuvad vajutama meeldib/like mõnele kassi-, beebi- vms hoopis-teise-teema videole, siis ka see saab automaatselt kõikide tellijate/subscribejate seinal märgitud.

Ettevõtetel tasub varakult hakata oma video omanikuks. Sama kehtib ka väikeettevõtete puhul, kus võiks lahus hoida era- ja ärielu.

3 olulist tegevust YouTube uuel kontol

1) Lae üles taustapilt

Taustapilt on sinu kodulehe peamine brändinguvõimalus. Tee see piisavalt suurte mõõtmetega, et ka laiemate ekraanidega kasutajad näeksid seda korrektselt. Võimalik, et seoses uuele kujundusele üleminekuga pead kanali endist taustapilti muutma (enam ei ole näiteks transparency võimalust jne).

Ära unusta ka avatari, ehk väikepildi lisamise võimalust.

Näiteks hetkel üks populaarsemaid kanaleid /CatapultFilms (“Tujurikkuja” saated, üle 3,1 miljoni vaatamise), pole taustapilti kontole veel lisanud:

Loetelu tuntud Eesti YouTube kanalitest, kus taustapilt puudu, on pikk, mõned näited (05.01.2012): /Starman, /Rahvusringhaaling, /Presidendikantselei, /SimpelSession jne.

Vali pildile piisavalt suured mõõtmed, kordamine või sobilik taustavärv, allolevalt võrdluseks EMT ja Elisa kontod 22′ tolliselt ekraanilt vaadatuna:

Saku Õlletehasel on ilus taustapilt (kuid lisamata pealkiri, väikepilt ja esiletoodud video).

2) Muuda kanali kirjeldust

Kanali pealkirja, kirjelduse ja siltide/märksõnade valik on loogiline, kuid “vaikevahekaardiks” soovitan valida esiletoodud vahekaart.

Võta ära automaatne linnuke voo-vahekaardilt, sest juhul kui sul aktiivset tegevust ei toimu, näevad seda ka sinu kanaliga liitunud. Näiteks /Reformierakonna kanaliga liitujad näevad kanalile klikkides allolevat tegevust:

Kindlasti pead esiletoodud vahekaardi lehel selle lubama. Testi kontole sobivaim stiil, näiteks kui oled videod playlistidesse jaganud, siis soovitan kasutada “Looja” või “Kõik” versiooni, sest playlisti vaataja näeb automaatselt ka järgmist videot.

Peale valikute tegemist mine esiletoodud vahelehele ning vali oma videote (videote puudumisel lemmikute seast) video, mis hakkaks automaatselt mängima, kui keegi kanalile klikib. See on üks väheseid kohti, kus automaatne video mängimine on “lubatud”, sest võid eeldada, et sinu kanalile klikkinud vaataja on tulnud sinna videosi vaatama. Kasuta ära võimalus näidata esmalt oma valikut.

3) Lisa lingid ja teised esiletoodud kanalid

Linkide lisamine on uue kujunduse juures tehtud oluliselt lihtsamaks ja paremaks ja mugavamaks, sest saad lisada pealkirja, mis suunab lingile (kodulehele, blogile, FB fännilehele jne).

Mitme kanali puhul (a’la Tele2Eesti ja Tele2Seriaal), saad esitlusloendite lisamisega need ühendada. Näiteks allolevalt olen ühendanud viimase paari aasta reisiblogid ja videokanalid.

Kokkuvõte: 5 minutiga tehtav

YouTube muutub üha rohkem sotsiaalmeediakeskkonnaks, mis pakub üha rohkem sisu vastavalt vaataja huvidele ning võimaldab seega ettevõtetel video vahendusel (potensiaalsete) klientidega paremini suhelda.

Alusta YouTube konto optimeerimisest ja brändimisest – väljatoodud muutused on tehtavad vähem kui 5 minutiga (vajadusel aitame).

Kui lugu meeldis või arvad, et mõnele su tuttavale on sellest kasu, siis “meeldi”, jaga või kommenteeri.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

etEstonian