Vaid 21-aastane YouTube staar Jimmy Donaldson, tuntud nime all MrBeast, algatas 25. oktoobril ülemaailmse kampaania #teamtrees, mille eesmärgiks on istutada 20 miljonit puud. Teamtrees.org lehel, kus üks annetatud dollar = üks istutatud puu, on viie päevaga tehtud annetusi üle kuue miljoni dollari!

Puude istutamise mõte pakuti talle Redditi kasutajate poolt välja 2019. aasta maikuus, kui ta MrBeast YouTube kanalile sai kokku 20 miljonit tellijat. Tänaseks on tal kanali tellijaid üle 25 miljoni, kusjuures kõik tema viimasel aastal üles laetud videod on saanud üle 10 miljoni vaatamise. 20 miljoni puu istutamise videod on hetkel ka Eesti populaarseimate YouTube videote seas.

Puude istutamise teemal on projekti appi tulnud üle 600 tuntud juutuuberi, Eestis on hetkel populaarsemate seas allolev The Infographics Show video.

Põhjuseid, miks #teamtrees kampaania on sedavõrd eduka stardi saanud, on mitmeid:

  • Keskkonnateemad on aktuaalsed.
  • Projekti eestvedaja on isik, kellel üle 25 miljoni ning koos kaasatud kanalitega üle 650 miljoni jälgija.
  • Teamtrees.org on lihtsa ja selge sõnumiga: üks annetatud dollar = üks istutatud puu!
  • Tegemist on heategevusega, kus kõik annetatud raha läheb mittetulundusühingule Arbor Day Foundation, kes puude istutamisega tegeleb.

Eestis õnneks puude istutamisega probleemi ei ole – eelmisel aastal istutati Eesti metsadesse 33,3 miljonit taime. Samas levivad YouTubes videod, kus väidetavalt isegi RMK raiub sihtkaitsevööndis puid maha ilma raieloata.

Juutuuberiga, kes varasemalt on pannud sõbra aeda 100 miljonit kuuli või koju 10 miljonit legoklotsi, ei pruugi kohest sidet keskkonnateemadel tekkida. Pealegi istutatakse annetuse eest puu kuskile Ameerikasse.

Samas võiks ka Eestis analoogseid projekte alustada, kus igal nädalavahetusel oleks võimalik pere või suurema seltskonnaga kuskil lagendikul puid istutada ning mugavamatel kontorirottidel teha annetus, mille tulemusel puu istutamise keegi teine enda peale võtab. Ilmselgelt Tallinna linna avalikele aladele keegi niisama puid istutama ei hakka, sest selleks tuleb eelnevalt vastav kord läbi lugeda.