10 000 AI tööriista

10000 AI

Veebileht “Selle jaoks on AI” (ThereIsAnAIForThat.com), mis kogub erinevaid AI tööriistu andis täna teada, et aasta peale lansseerimist on nad kokku kogunud üle 10 000 AI rakenduse. Täpsemalt on 4. detsember 2023 seisuga lehel 10 194 AI-d, mis on mõeldud 2540 ülessande ja 4847 töö jaoks.

Tehisaru maailmast arusaamiseks tuleb mõista, mis vahe on AI mudelitel ja rakendustel. Mudelid on süsteemid, mis suudavad algoritmide abil saadud andmetest tuvastada mustreid ja teha otsuseid. Mudelid on AI tehnoloogia alused ning neid on piiratud kogus. Näiteks tuntuimaid keele- ja pildimudeleid on kümmekond. 

Rakendused on lahendused, mis neid mudeleid praktilistel eesmärkidel kasutavad (keeletõlge, assisteerimine, näotuvastus, pildiloome jne). Inimesed kasutavad AI mudeleid läbi rakenduste. 

Näiteks Chat GPT 3,5 ja 4 on kaks erinevat mudelit, mida saame kasutada chat.openai.com või mobiilirakenduse kaudu. Midjourney on pildimudel, mida saab kasutada Discordis jne.

10 000 või üle miljoni?

Kui ThereIsAnAIForThat.com koondab erinevatele veebilehtedele ehitatud rakendusi, siis puht tehniliselt võib rakenduseks pidada ka OpenAI poolt novembri alguses Chat GPT-4 versioonis loodud võimalust ise oma GPT luua. Viimane on niivõrd lihtne, et isegi mina sain sellega hakkama

Seda, kui palju neid on kuu ajaga loodud, ei oska hetkel keegi öelda. Võimalik, et mingi orientiiri annab teadmine, et ainuüksi eestikeelsete GPT-de Facebooki grupis on ca 15 000 liiget. Ühe kuuga sada tuhat GPT-d? Miljon? Rohkem?

AI trend: koondumine

AI maailmas võib märgata tavaäris tuttavat trendi, kus suuremad tegijad võtavad üle väiksemate tegijate töötavad ideed. Veel mõni aeg tagasi ei osanud Chat GPT .pdf faile lugeda. Nüüd oskab. Mitte veel sellisel kujul nagu tasulised ChatPDF.com või PDF.AI, kuid ilmselt õige pea. Mis siis viimastest saab, on raske öelda. Sama lugu on ka mitmete pildi ja muude rakendustega.

Pool aastat tagasi ei osanud keegi ennustada, mida suudavad AI lahendused täna teha. Samamoodi on täna võimatu ennustada, milline on AI võimekus poole aasta pärast. See võib olla põnev, kui ka hirmutav.

Kolm lähenemist tehisintellektile

AI lahendused kui tööriistad. Kõige turvalisem on AI rakendustest mõelda kui tööriistadest. Näiteks mootorsaest. Mootorsaega saab paljud tööd teha ära kiiremini kui tavalise saega, aga seda peab oskama käsitleda. Mootorsaag ise ei mõtle ega tegutse. Ainus oht on selles kui mõni, kes saagi oskab kasutada, ei tee seda eesmärgipäraselt.

AI kui rong. Kogu AI maailmast võib mõelda kui rongist, mis aitab kogu inimkonna oluliselt kiiremini ühest kohast teise. Paraku me ei tea, kus see teine koht on ning rongi tempo on juba selline, et me ei näe, kas mõne kilomeetri või aasta pärast sellel rajal enam rööpaid on. 

AI kui laps. Kõige ohtlikum on tehisintellektist mõelda kui lapsest. See tähendab, et mõtleme, et see oskab mõelda. Ühe aastaga on laps õppinud kõikides maailma keeltes lugema ja kirjutama, hiljuti hakkas ka nägema, kuulma ja rääkima. Kui Chat GPT-le anda telefonist tehtud pilt, siis ta oskab sellel olevat paremini selgitada, kui inimene. Mida peaks “laps” mõtlema inimestest, kui ta saaks ühel hetkel “vaadata” läbi kõikide maailma mobiili ja arvutikaamerate? Kas oskame last hästi kasvatada, enne kui ta “suureks” saab?

AI on inimkonnale sarnane avastus kui trükikunst, fotograafia või televisioon, kuid oluliselt lühemas ajavahemikus.

Personaaltreeneri soovitused

Soovid olla kursis YouTube'i ja tehisintellekti (AI) viimaste arengutega? Liitu uudiskirjaga ja saad iga kuu ülevaate. 

AiVideo.EE
etEstonian