Youtube vs Vimeo – kumb on parem?

Youtube kõige sagedamini kasutatavaks alternatiiviks on Vimeo. Sarnaselt Youtube’ga on see tasuta, võimaldab HD videosi üles laadida ning statistikat pidada selle üle kus ja kui palju on videot näidatud. Osade arvates on Vimeo mõnevõrra parema kvaliteediga, YouTube kasuks räägib selle populaarsus ning seos Googlega.

Vimeol on rohkem piiranguid, nii video sisu osas, kui failide suuruses – nädalas on lubatud üles laadida kuni üks HD formaadis video max suurusega 500 MB, Vimeo Plus (59,95 USD aastas) võimaldab üles laadida piiramatul arvul HD videosi kuni 5GB nädalas.

Populaarsus & SEO

Nii kasutajate arvult, videote mahult kui otsingumootoritele optimeerimise mõttes on YouTube Vimeost kaugel ees – igas minutis laetakse YouTube üles 48 tundi videosid ning neid vaadatakse 3 miljardit korda päevas. Lisaks on YouTube Google omandis, mis tähendab, et sinna laetud videod saavad suurema tähelepanu otsingutulemustes kui teistesse videote jagamise keskkondadesse laetud klipid.

Video formaadid

HD formaat on saanud igapäevaseks, mõlemad keskkonnad lasevad kõrgekvaliteetset pilti videopilti üles laadida, YouTube hetkel kuni 2GB faile, Vimeos on piirang 500MB tavakasutajale, 5GB Vimeo Plus liikmele.

Videoaknad on mõlemas keskkonnas 16:9 suhtega, mis on samamoodi saanud standardiks ning kes seda veel ei kasuta (- tule ka muus osas taevas appi), annab ise ohjad käest.

Embed player

Nii Vimeos kui Youtubes on võimalus (suvaline) video embed koodi abil oma kodulehele või blogisse lisada. Videoplayeri aknad on erinevad, kuid siin on väike eelis Vimeol, kelle aken on “puhtam” ning kes ei jäta oma logo video peale (vs YouTube logo iga video all nurgas)

Lisaks peale video vaatamist ilmuvad Youtube aknasse related videote soovitused ehk tihti videod, mis võivad vaataja sinu veebilehelt ära viia. Vimeos näitab videosi sinu kanalist või saad need üldse eemaldada (plus).

NB: kui youtube embed koodis kasutada “rel=0”, siis saab related videod YouTubes eemaldatud.

Kasutajad

Väidetavalt on Vimeo kasutajad on rohkem video- ja kunstiinimesed, kelle tehtud videod on tasemelt kõrgemad, YouTube kasutajate seltskond on väga lai ning sellest tulenevalt ka videote sisu ja kvaliteet.

Mõlema puhul tasub meeles pidada, et tegemist ei ole ühepoolsete videokanalitega vaid sotsiaalsete võrgustikega, kus inimestel on oma konto, võimalus saata sõnumeid jätta kommentaare jne ehk toimuma peaks kahepoolne suhtlus a’la Facebook.

Konto branding

Oma konto brandimise võimalused on YouTubes paremad, eriti just taustapildi lisamise osas. Kahju vaid, et nii vähesed seda võimalust kasutavad. Näiteks populaarsel Simpel Sessionil annaks taustapildi lisamisega palju parandada:

Allolev näide on Veematkade kontolt YouTubes:

Vimeo kanali brandingu põhiosa on ruudukujuline suur profiilipilt, Estonian-Airi konto Vimeos näeb välja selline:

Siiski on Vimeo eelisteks:
– video vaatamiseks parooli lisamise võimalus (vs YouTube unlisted või private video)
– URLi lihtsustamine, stiilis: http://vimeo.com/videoturundus/koolitus vs http://www.youtube.com/watch?v=QrJRaSp973Y

Kokkuvõte

Videoturunduslikult on kõige õigem vastus küsimusele “Kas YouTube või Vimeo?” – “Youtube JA Vimeo” (ning Eesti mõistes ehk ka Delfi video) ehk mida rohkemates kanalites oma videosid jagad, seda rohkem vaatajaid neid kokkuvõttes näeb.

Videote jagamine on kogu videoturundusprotsessi kõige vähem aeganõudvam osa, sest kuigi faili üleslaadimine võib olenevalt internetiühendusest mitmeid tunde aega võtta, siis klikk selleks, et fail üles laadima panna ning sellele pealkirja, kirjelduse ja märksõnade lisamine on vaid paari minuti küsimus.

Video saad jätta taustale üles laadima või kui see ühendust häirib, siis öiseks tegevuseks.

YouTube kõige selgem eelis on selle suur kasutajaskond ning sellest saadav kasu otsingumootoritele optimeerimisel, Vimeo eelis on selle videoakna parem väljanägemine, mistõttu soovitan:

1) Lae oma videod võimalikult märksõnadele optimeeritult YouTube, ära unusta lihtsaid tehnikaid kasutada.

2) Oma blogisse või veebilehele lingi video Vimeost. Tavakontost peaks enamusele piisama, seega proovi hoida oma video suurus 500.- MB piires.

Kus sina oma videosi jagad? Kas eelpoolmainitutes või kasutad mõnda kolmandat-neljandat võimalust? Jäta arvamus siia kommentaaridesse ja jagan ära hüva nõu…

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

etEstonian