YouTube strateegiast Eesti pankade näitel

Sissejuhatuseks tähelepanek – kindlasti on mitmed televaatajad reklaamipausidel pannud tähele, et tuntud näitleja Märt Avandi osaleb Nordea panga pensionireklaamis. Swedbanki pensionireklaamist leiab samal ajal Ott Sepa.

Videod on oma sisult erinevad – üks on mõeldud humoorika telereklaamina, teine ei ole mõeldud tele-eetrisse ning selles räägitakse lihtsamas keeles pensioni ajalugu ja olemust.

httpv://www.youtube.com/watch?v=3K95YnwnGuA

httpv://www.youtube.com/watch?v=Es9ieLzFxP4

Selles, et Ott Sepp ja Märt Avandi osalevad samaaegselt konkureerivate ettevõtete reklaamides ei ole midagi imelikku. Selles, et suurte panganduskontsernide YouTube strateegiad on niivõrd lapsekingades, on imestamist palju.

Mis on YouTube strateegia?

Väga lihtsustatult tähendab see (kirjapandud) plaani, mida ettevõtte YouTube kanalis on kavas lähima 3-12 kuu jooksul teha. Millist videosisu luua ning kuidas seda jagada?

YouTube strateegia oluliseimaks osaks on arusaam, et YouTube on sotsiaalmeedia kanal, mitte vaid keskkond kuhu videosi üles laadida.

Iga YouTube üleslaetud video jõuab kanali tellijate ehk fännide seinale. Ükski sotsiaalmeedias tegutsev ettevõtte ei laeks oma Facebooki seinale lihtsalt pilti. Ilma mingisuguse selgituse, kirjelduse ja lingita. Või pilti võõrkeelse kirjeldusega, mis kindlasti suuremat hulka fänne ei huvita. 

Aga palun – Swedbank

Swedbank YouTube

Viimane video on eestikeelne pensionireklaam, enne seda “Träffa Alma, Unga Jobb-praktiant“-seeria. Swedbank omab suurimat YouTube kanali tellijanumbrit (645). Peamiselt seetõttu, et kogu Baltikumis ja Rootsis kasutatakse ühte kanalit.

Swedbank kanali kirjeldusKanali esilehel on välja toodud kolm playlisti vastavalt Leedu, Läti ja Eesti videotele, samas kanali kirjeldus on vaid rootsikeelne.

Videod on kogunud kokku üle 2,3 miljoni vaatamise, kuid kõik populaarsemad klipid on siiski rootsikeelsed.

Swedbank on YouTube algusaastatel (2006) võtnud konto YouTube.com/Swedbank ning ilmselt on peakontori turundusosakond andnud käsu, et kõik videod peavad olema laetud vaid sellele kontole. Ka kujunduslikult ei ole tegemist just kõige kaunima lahendusega:

Swedbank YT kujundus

Kuidas kujundad, Nordea Eesti?

Teised Eesti pangad on kodumaisemad ehk Eesti vaatajatele pakutakse emakeelset videosisu. Nordea teeb seda kõige vähemorganiseeritumalt ning ilma mingi kujundus- ega lingilahenduseta:

Nordea Eesti

Kanali esimeseks videoks on ilmselt mingile üritusele loodud naljavideo, samas on sellesse lisatud teleklippe ning videosi toetatud kultuurielamustelt. Võibolla kõige originaalsemaks on “Hea teeninduse kuu” video Tätte ja Matvere reisiseiklustest:

httpv://www.youtube.com/watch?v=lMKDA3-eK2E

Sama lugu, Danske Eesti

Veidi vaadatum kanal kui Nordea, kuid sisuliselt ja kujunduslikult suhteliselt samal tasemel:

Danske Eesti

Võibolla on hea nullist alustada ja /SampoPankOfficiali asemel võtta kasutusele /DanskeEesti?

Kõige sisukam – LHV Pank

Kodumaise LHV Panga YouTube kontole on laetud ka telereklaame (millel mõnel on ununenud .mpg faililaiendid pealkirja), kuid fondijuhtide videod, milles antakse ülevaateid ja soovitusi Pärsia lahe jt fondidest, näitab, et pank on võtnud konkreetse sihtgrupi ja tootnud neile internetipõhist videosisu.

Ka kujunduslikult on LHV loonud parema lahenduse kui eelpoolmainitud.

LHV Pank

Siiski – ühe klikiga saab kanali äärelt eemaldada populaarsemad või teised YouTube poolt esiletoodud videod. Vaevalt, et LHV nõustub, et Lastekas.ee YouTube kanal on mingil määral LHV kanaliga sarnane. 

Võtke eeskuju – SEB

Võimalik, et paariaastatagusest koolitusest ja YouTubele tähelepanu juhtimisest on olnud kasu – SEB panga YouTube kanal näeb kena välja, videod organiseeritud esitlusloenditesse, millest huvipakkuvamad / populaarsemad on ka kanali esilehel välja toodud:

SEB YouTube

Uutele kanali tellijatele võiks siiski tuua välja kanali tutvustusvideo ning sarnaselt kõikide teistega vaadata üle kõik videote kirjeldused.

Kus on lingid?

Võtame loo alguses toodud pensioninäite – pankade üheks suurimaks väljakutseks on saada kliente pensionifondidega liituma. Selleks luuakse nii kalleid telereklaame, kui pool-sisukaid interneti videosi. Kaubanduskeskustes käib aktiivne müük ning pankade kodulehtedel on pensioniteema suurelt välja toodud.

Samas on YouTube videote kõige lihtsam lahendus – kirjeldustes olev üleskutse ja LINK pensionifondi lehele, jäänud lisamata kõigil väljatoodud kanalites. Mis kasu on toota YouTube mõeldud kallis videoklipp Ott Sepaga, kui selle “Kirjeldus pole saadaval“?

Swedbank video kirjeldus

Telereklaam vs YouTube

Märt Avandi on lahe kuju, peaaegu kõik, mida ta (huumoriga) teeb läheb vaatajatele peale, rikkugu see tuju või mitte. Samas Avandiga telereklaami tootmise juures võiks mõelda veidi laiemalt ja vajadusel investeerida sellesse kopikas rohkem, et ka sotsiaalmeedias saaks tähelepanu.

Pension NordeastNäiteks Nordea oleks võinud enne telereklaami esilinastumist avaldada oma YouTube kanalil klipid “Märt Avandi koolitusel / tegemas kodu turvalisemaks / autos jne”, milles mõned mõned sekundid pikemalt ja humoorikamalt oleks võinud lõpuvideos väljatoodud lahendusi pakkuda. CatapultFilmsile ei oleks see olnud oluliselt suuremaks lisakuluks.

Eeskujuks näiteks Bud Lighti reklaam, kus kuu enne SuperBowli sai näha Arnold Schwarzeneggerit lauatennist mängimas ja Don Chealde laamaga lifti minemas. Alles hiljem sai selgeks video kogu stoori.

Kokkuvõte

Eesti ettevõtted (s.h. pangad) võiksid aru saada YouTubest kui sotsiaalmeedia kanalist, mille videosi vaadatakse, kommenteeritakse ja jagatakse vaid juhul kui see vaatajale meeldib. Kommentaaridele peaks kindlasti vastama ning video võiks neid ise esile kutsuda.

Teisalt võiks aru saada YouTube tehnilistest lahendustest – video kirjeldustesse oskab lingi lisada Emmaste põhikooli 5B klassi poiss paremini kui suurettevõtte turundusspetsialist. 8A klassi tüdruk võib vajadusel luua kanali taustapildi.

Viimaks viktoriiniküsimus – millistel Eesti pankadel on kodulehel lingid YouTube kanalisse? Õigesti vastajad saavad auhinnaks vabalt valida oma pensionifondi. 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga