Maailma üks suurimaid online videokeskkondasi Vimeo teatas täna Vimeo On Demand keskkonna avamisest, milles autoritel on võimalus video vaatamiste eest tasu küsida.

Keskkond võimaldab video autoritel (üleslaadijatel) määrata iga video vaatamiseks selle hind, vaatamise periood ja regioonid. Motiveeriv on ka tasu jaotamise süsteem, kus tootja saab peale ülekandetasusi 90% kasumist endale.

Tavakasutajatele on oluliselt vähemmotiveeriv, et võimaluse proovimiseks peab omama tasulist Vimeo PRO kontot (159.- EUR aastas).

Tõenäoliselt teatab lähiajal ka YouTube tasuliste teenuste väljatoomisest, kuid seda tõenäoliselt mitte eraldi video vaid kanalipõhiselt. Lihtsustatult küsib VimeoOnDemand kinopileti (ehk ühe filmi raha) YouTube telekanali (ehk mõne tasulise kanali pikema perioodi tellimise eest).

VimeoOnDemand on mõeldud professionaalsetele videotootjatele, kellel on materjali, mida teistega jagada ning soovitavalt ka fännibaas, kellele rääkida, et selline võimalus on olemas.

Eesti filmid internetis

Mõni aeg tagasi käivitati eestlaste poolt ka tiptheauthors.com nimeline keskkond, kus filmitegijatel on võimalus oma filmide eest tasu küsida. Kui selles vaid rohkem (Eesti) filme saadaval oleks.

Mõni aeg tagasi avati Eesti Filmi Andmebaas, kus peamiselt puudu vaid filmid ise. Kui Vimeo tasuline versioon võimaldaks embeditud kujul veebilehele filme (autoritasude maksmiseks ka tasuliseks) vaatamiseks üles seada, siis saaks filmivaramu ka reaalselt internetti.

Näiteks Eesti läbi aegade üks kallimaid filmiprojekte “Lisa Limone ja Maroc Orange tormakas armulugu” võiks peale seda kui kõikidel festivalidel käidud, olla sümboolse tasu eest ka internetist vaadatav. Samal ajal võiks “Mehed ei nuta” ja teised vanad kullad olla huvilistele legaalselt tasuta.

NB: Lihtsam ja soodsam viis piiratud kasutajaskonnale video tasuliseks teha on see peidetud kujul YouTube või parooliga kaitstult Vimeosse laadida ning huviliselt parooli või lingi eest tasu teisi kanalid kaudu küsida.

Kuidas teenida online video abil raha?

1) Kõige praktilisem on kasutada online videot turundustegevuses ehk video abil tutvustada atraktiivsel viisil oma tooteid ja/või teenuseid ning teenida nende müügist.

2) YouTube video vaatamiste pealt raha teenimine tähendab videos reklaamides oleva tasu jagamist (50-50). Eestis on vaid üksikuid TOP100st, kes ka sedasi teenivad.

3) VimeoOnDemand ja YouTube planeeritavad tasulised kanalid on pigem mõeldud proffidele  videotootjatele, kellel on suur fännibaas ning kelle videote eest on vaataja nõus raha välja käima.

4) Neil, kel oma toodet või teenust ei ole, on kõige kasulikum viis on teha seda, mis meeldib ning saada online video abil teema eksperdiks. Meeldib tegeleda lemmikloomadega või parandada vanu autosi? Püüad kala või restaureerid mööblit? Pead toidublogi või oled kõva matkaja? Kui kasutad online videot (tõenäoliselt lisaks ka blogi või muud sotsiaalmeedia kanalit), siis aasta pärast oled juba tunnustatud spetsialist… või vähemalt sooviksid, et oleksid aasta tagasi alustanud.

Kokkuvõte

Tasuline online video võimaldab tootjatel tõsta kvaliteeti ning maksta autoritasusi. Samal ajal on suur vahe, kas vaatamine on tasuta või maksab ühe euro.

Vimeo On Demand on üks võimalustest vaatajatelt tasu küsimiseks, kuid on ka lihtsamaid ja teisi viise online video abil raha teenimiseks.