UK ringvaate arhiiv laadis YouTube 85 000 videot

Eelmisel nädalal teatas Briti ringvaate arhiiv British Pathé, et on YouTube üles laadinud kogu oma videoarhiivi 1886-1976 aastani ehk kokku 85 000 videot, millest võib leida originaalkaadreid Titanicust ja Hindenburgi katastroofist kuni kuninglike pidustusteni.

British Pathe

Kokku üle 3500 tunni videomaterjali on kokku kogutud YouTube.com/BritishPathe YouTube kanalile, millel on ligi 240 000 tellijat ja üle 35 miljoni vaatamise.

Eesti filmiarhiiv YouTube?

Sellest, et Eesti filmiarhiiv võiks olla YouTubes kättesaadav, kirjutasin juba 3-aastat tagasi. Kuigi teema leidis ka hiljem meedias laiemat kajastamist ei ole minuteada tänaseni tegudeni jõutud.

Huvitav, kas põhjus on: 

1) Majanduslik – ehk ei ole leitud aega ja raha taolise ettevõtmisega tegelemiseks? Samal ajal aga tegeletakse kuni 2017. aastani Eesti Filmi Andmebaasi loomisega, kus on kõike muud peale videomaterjali.

2) Juriidiline – ei ole selge, kellel on millised õigused ning mis juhtub nendega, kui videod on kõigile avalikult vaadatavad. No mis ikka juhtub kui keegi “Naksitralle” YouTubest ERR vm ametlikust kanalist vaataks. Niikuinii on see täispikalt juba kellegi poolt laetuna üleval.

3) Poliitiline – teemat ei ole peetud oluliseks või sellega ei viitsita tegeleda.

Minu hinnangul on tegemist kompotiga kõigist kolmest põhjusest, millest suurimaks on sellekohase tahte või otsuse puudumine. Lisaks ei osata näha tasuta jagamisest saadavad võimalikku kasu.

Kunst kuulub rahvale

Pea kõik Eesti filmid toodetud täielikult või väga suures osas vaid maksumaksja raha eest. Peale seda kui need on 10 või rohkem aastat aastat festivalidel, kinodes ja teleekraanidel oma aja ära elanud, võiksid need olla tegijate (või Eesti Filmi Instituudi) ametlikul YouTube kanalil kõigile tasuta kättesaadavad.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga